Zambile

v.cristina

Active Member
sincer inca nu am reusit sa le aflu secretul...sper ca exista unul :wink: :wink: :wink:

din propria experienta pot sa-ti spun ca nu le prea plac in ghivece afara ..eu am avut o experienta nefericita cand am plantat vreo 20 de bulbi in niste ghivece mari de ceramica,toamna si mi-a iesit numai una ..si aia vai mama ei !! restul bulbilor inghetasera

ulterior am citit ca ghivecele ceramice sau din piatra tin rece si probabil acesta a fost motivul care a dus la inghetarea lor ..acu depinde de marimea si pozitionarea ghivecelor :D
 

karmenutza

Member
Zambilele mele in ghiveci, cele din primavara asta au stat in repaus toata vara si acum le-au aparut niste coltisori de frunzulite. :D Cred ca in primavara vor inflori. Nu ma asteptam sa reziste la ghiveci. Si cred ca nici nu vor ingheta la iarna in balcon, nu? Cam minim 7-10 grade.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca plantezi zambilele acum, e bine sa le dai si un strat de protectie de frunze maruntite sau cetina sau in cel mai rau caz tulei de prumb. Practic ar fi fost bine sa ii plantezi in septembrie/octombrie dar si noiembrie e ok daca le dai protectie.
 

karmenutza

Member
Pai eu nu i-am plantat. Au ramas in ghiveciul in care erau si in primavara. Nu am scos bulbii deloc, doar nu i-am mai udat de cand s-au trecut frunzele. Pe la sfarsitul lui septembrie am inceput sa le pun cate putina apa si acum vad ca apar varfurile frunzulitelor.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Se planteaza asa daca balconul e inchis si are cit de cit protectie termica. Daca e supus la inghetz atunci mai bine le plantezi cu 5 cm de pamint deasupra. Se mai pot planta si brinduse... si crini in cazul cind balconul are ceva protectie termica. Incearca totusi sa folosesti niste lazi mari si adinci in asa fel incit sa creezi un comfort termic al bulbilor. Daca balconul nu e protejat , e nasoala treaba cu ghivece mici.
Umiditatea se pastreza mult mai bine in ghivece/lazi mai mari.
 

diana999

Active Member
balconul e inchis.am si calorifer pt cand e mai frig.nu stiu la ce fel de lazi te referi.eu m-am gandit sa cumpar ghivece.multzumesc pt sfaturi popgeo :D
 

mirela06

Active Member
Nu conteaza frunza, conteaza sa-i dai un vas incapatot pt .ca-si maresc volumul prin hranire si tendinta de a se inmulti. De aia saracuta s-a revoltat si a plecat sa schimbe locatia :rofl:
Poti sa le aduci in casa, dar la fel ca la lalele, daca le dai caldura, in citeva zile, maxim 3, se scutura.
Sunt plante de primavara si nici exagerarea nu le convine. Asa ca, vrei pt mai mult timp...lumina , ceva umezeala a pamintului si nu prea multa caldura :)
 

diana999

Active Member
nu demult am pus si eu 4 bulbi.una a iesit la lumina :D nu stiu daca e bine .....dar sincera sa fiu abia astept sa le vad inflorite
 
Sus