Zambile

claude

Well-Known Member
Moderator
Explicatia e ca si cei care le planteaza fac greseli, sunt si ei oameni, pana la urma, dar noi ne alegem cu dezamagirea :cry:

Mi s-a intamplat si mie sa cumpar un plic cu bulbi de lalele de un soi si primavara s-au dovedit a fi altceva :)
 

mirela06

Active Member
Buna si asa , metoda.
Incercarea moarte n-are. Nu se stie ”de unde sare iepurele”, iar de nu...mai sunt si altele :D . Nu fii trista.
Din greseli invatam :*
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
diana999 a spus:
nu intzeleg de ce sunt toate roz. :? imi plac foarte mult dar.....trebuiau sa fie culori diferite.care este explicatzia?
Explicatia este ca bulbii care vin din olanda de multe ori au etichete gresite. Nu pot sa iti spun de cite ori am avut asemenea surprize...
Preferabil sa iei de la o sursa care e producator si stie ce are in tarla..
Dar nu fi trista, sint intr-adevar foarte frumoase.. poti sa suni la firma de la care ai luat si ar trebui sa te ajute cu o corectie daca sint seriosi..
 

diana999

Active Member
nu vreau sa va dezamagesc dar cred ca mai multzi atzi comandat de la peticom.sunt curioasa daca la voi culoarea e corecta.au fost ieftini si am zis sa incerc :) nu sunt trista,ma bucur de floricele ....n-am gasit producatori de zambile.
 

sonia_i

Active Member
Aseara am luat bulbii in casa.
Azi am cumparat pamant si i-am plantat.
Sa vedem daca mai au vreo sansa ...
 

isabella

Active Member
Zambilele mele din gradina au inceput sa rasara, au scos un pic capusoarele . Abia astept sa le vad inflorite :D
 

sonia_i

Active Member
Si bulbii mei sunt incoltiti, mai mult colorati spre galben decat spre verde. Asta e datorita faptului ca i-am uitat in pamant in balcon, sau asa e normal?
Fiecare bulb pe langa cel principal, mai avea vreo 3-4 mai mici pe langa. Acestia trebuiau separati?
 

mirela06

Active Member
Sonia, felicitari.
Da , se pot muta,dar sa ai siguranta ca si-u format ceva radacini, plus, zic eu, acum este perioada vegetataiva si nu ar fi bine sa deranjezi.
Mai stai cita , pardon , putin :)
 

CHRISS

Member
Va rog si eu sa ma lamuriti intr-o problema.Am un bulb de zambila din martie anul trecut care a rezistat pe timp de vara si in toamna a inceput sa dea semne de viata.Acum , pe langa acel bulb sunt cel putin 8 puiuti care deja au crescut maricei.Intrebarea mea este :sa ii separ de bulbul mare sau sa ii las acolo pana ce mai cresc?? :-?
 

cris_tkp

Member
lelia a spus:
Parfumul e divin ...

Sunt superbe....iar mirosul e de nedescris. Am cumparat si eu recent un ghiveciutz, daca il pot numi asa....da semne de crestere si de colorare...sper sa ma bucur si eu de mireasma lor.....Vreau sa am o camera plina de miros de floricele....
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce frumoasa e Ani!
Parca a ajuns parfumul ei si la mine!
Super.
Ai luat-o inflorita sau ai pus-o tu in ghiveci si ti-a inflorit?
Eu am una in apa din noiembrie si abia acum am vazut ca incet incet incepe sa-si arate bobocii.
Tare greu merge in apa.
Ma gandeam ca va fi mai rapida dar m-am inselat.
 

ani

Member
Mi-a cumparat-o fiica mea de la Ikea acum doua saptamani si deabia se vedeau cele doua tije florale. S-a miscat repede!
 

andreiacamelia

Active Member
La caldura imediat se fac mari. Mama are puse in casa la caldura si deja imediat i s-au ridicat tijele. Ale mele sunt in balcon si cum le-am asezat, asa au intelenit..... cred ca de frig! :)
 

cris_tkp

Member
Zambila mea luata mica.....de-abia se vedeau mugurasii acum e mare si frumoasa...a inflorit toata....e langa mine, pe birou, ma imbie cu mirosul ei...toata camera miroase frumos.
Anuntati-ma si pe mine unde mai pot gasi in Bucuresti la un pret bun!
 
Sus