Zambile

diana999

Active Member
zambilele mele le tzin in balcon inchis neincalzit.nefiind prea rece au iesit putzin din pamant.sa le ud? Mi-e frica ca n-o creasca tija florala si o sa infloreasca putzin.sa le aduc in camera la cald? Nu am crezut ca or sa iasa asa redepe.multzumesc.
 

mirela06

Active Member
Iarta-ma Diana, dar am fost prinsa cu altele.
Sper ca ai avut inspiratia sa le bagi in casa. :D
 

diana999

Active Member
mirela06 a spus:
Iarta-ma Diana, dar am fost prinsa cu altele.
Sper ca ai avut inspiratia sa le bagi in casa. :D
din pacate nu.dar acum ca mi-ai zis,le aduc in camera.n-am stiut :) m-am gandit sa intreb,pt ca au anuntzat frig.banuiesc ca n-o pot opri sa infloreasca acum ;;-) multzumesc
 

mirela06

Active Member
Ah. Ce bine.
Au anuntat frig, asa ca neputind sa le opresti din crestere, mai ales ca sunt in ghivece, se distrugeau.
Ma bucur ca ai fost inspirata sa citesti si eu :rofl: sa scriu, chiar daca am facut-o mai tirziu, dar nu f. tirziu pt. situatia ivita.
Oricum, sa ne tii a curentcu dez. lor, iar daca ai mai pune si cite-o poza, ar fi minunat.
Te :hug:
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu cu dansele ce sa fac?

ca tocmai au inflorit :) , dar apoi daca nu le pun in pamant, in gradina, li se usuca bulbul :(
credeti ca in februarie ar merge sa le transpantez in gradina? macar sa aiba timp sa-si refaca energia si sa acumuleze substante pentru anul viitor
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu am tinut una in casa toata vara fara sa o ud si nu s-a uscat. A inflorit putin in toamna si apoi am pus bulbul in pamant in gradina. Nu cred ca are nimic daca pui bulbul in pamant dupa ce trec florile.
 

sicora fabian

Active Member
Irinuco, ti-ai schimbat look-ul?
Aleynad, dupa ce se trec florile, mai tine-le la racoare un pic, pana le poti planta afara, prin martie.
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai, Fabian , stau foarte prost cu racoarea in casa.... am doar caldura. :(
tocmai asta e problema :(

daca le pun in gradina, apoi le acopar bine cu frunze si ramuri de brad? ar fi sanse?
 

sicora fabian

Active Member
Aleynad, nu i-am trecut niciodata de la 20 cu plus, la minus, dar pandeste o zi cu temperaturi pozitive afara si protejati, nu cred ca vor marca prea tare schimbarea. Ei oricum sunt ametiti. Am avut bulbi care nu si-au revenit nici dupa trei ani, si altii (mai putini), care au inflorit frumos inca din primul an dupa fortare. Cum ti-i norocul!
 

aleynad

Active Member
Moderator
mda, ai dreptate la faza cu norocul :wink:
Mersi de sfaturi :!:
Saptamana viitoare o sa pandesc o zi calda si-i pun in pamant, apoi ii invelesc bine :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Spune-mi, sunt cumparate sau le-ai plantat tu? Tatal meu a incercat anul trecut si i-a crescut o plantuta anemica. Pe urma am citit undeva ca trebuie tinute o perioada la frig, pe urma adus ghiveciul in casa
 

diana999

Active Member
claude a spus:
Spune-mi, sunt cumparate sau le-ai plantat tu? Tatal meu a incercat anul trecut si i-a crescut o plantuta anemica. Pe urma am citit undeva ca trebuie tinute o perioada la frig, pe urma adus ghiveciul in casa
am cumparat bulbi de la peticom [oferte comerciale].le-am pus prin noiembrie in ghivece,pe balcon.cum a fost si frig si cald......au iesit la suprafatza.le-am adus in camera si uite minunea :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! O sa-i povestesc tatalui meu metoda ta.Desi, daca stau bine si ma gandesc, asta inseamna ca la toamna o sa-mi ceara bulbi, si nu prea o sa-mi placa! :)
 

sonia_i

Active Member
Eu am uitat bulbii in pamant pe balcon si nu i-am prea udat.
Mai au vreo sansa, sau au inghetat :?
 

mirela06

Active Member
Oricum , eu nu ced, chiar neudati, ca au scapat, daca a dat inghetul.
Bulbii au multa apa si ingheata oricum.
Poate au fost ei mai adapostiti si atunci ...vre-o minune.
 

diana999

Active Member
nu intzeleg de ce sunt toate roz. :? imi plac foarte mult dar.....trebuiau sa fie culori diferite.care este explicatzia?
 
Sus