Zambile

Buna . Zambila mea incepe sa se ofileasca :clopotel: ... Nu imi puteti spune cum sa ii scot bulbul si cand ? Floarea este in ghiveci si nu stiu de ce se ofileste pentru ca nu a fost tinuta in caldura si am udat-o .... Astept raspunsuri . :magnolia:
 

liliann

Member
sI EU AM PRIMIT O ZAMBILA de 1 martie si a inceput sa se ofileasca dupa ce mi+a parfumat camera cateva zile. Am scos-o pe balcon, urmand sa o pun in gradina cand o sa ajung la casa. Asa am facut in fiecare iar anul urmator a inflorit din nou. Nu iti face nicio grija, floarea se va usca treptat, insa bulbul este sanatos. Il plantezi in pamant sau il pastrezi in ghiveciul respectiv.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Zambilele, precum majoritatea bulboaselor, infloresc primavara, o si gura data pe an. Daca ai posibilitatea, planteaz-o afara, in gradina. Pana prin august frunzele se vor usca iar in pamant va ramane bulbul care va inflori primavara urmatoare
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
In mod ideal faci chestia asta chiar linga groapa din gradina, pt ca pamintul e de obicei sfarmicios. Ideea e sa nu deranjezi radacinile si bulbul prin detasarea de pamintul cu care au venit.
 

dalailana

Member
Revin cu limacsii..... nu reacționează la capcanele cu bere și nici la cele cu măruntaie de peste. Adică ei erau tot pe zambile și aveau berea lângă. cred ca trebuie sa învețe gustul berii ca se duc tot la ce știu ei. I-am cules cu mana. Acum e frig nu au mai ieșit aștept sa vad ce se întâmplă când da căldura.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Imposibil! Limacsii adora berea. Cum ai pus capcanele?
Se taie fundul unei sticle de plastic cam la 5-6 cm . Se ingroapa in pamant capacul astfel obtinut pana cand marginea de sus a capacului e la nivelul solului, ca limacsii sa alunece usor inauntru. Nu te astepta sa escaladeze de bunavoie plasticul. Se pune bere in capcane 2/3 din volum. Orice bere, nu au preferinte.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
:tavalit: Da' limancsii astia tin postul dupa ureche? De abstinenta si post negru n-au auzit?

Revenind la subiect, cred ca le oferiti prea bune conditii de va viziteaza asiduu. Am si eu limancsi, dar doar de samanta. N-apuca sa se instaleze confortabil. N-au in curte jungla deasa, nici umbra pe saturate, nici umezeala dupa plac. Asa ca supravietuiesc si ei saracii cum pot. :-D
 

geodezia

Well-Known Member
zambilele iti vor face pui asa ca vei avea floricele multe daca le pui la soare ca primele raze de soare sa bata in ele si sa apara primele vezi sa nu fie pamintul batut
referitoti limacsi nu aveti ce le face ca deja generatia urmatoare este gata de atac ma lupt cu ei de ceva ani si slabe sanse sa cuceresc razboiul acolo citeva batalii dar dupa aia revin invadatorii in forta daca I-am prins halind si Frunze de brugmansii ciudat numai de colocasii nu s-au atins alea cred ca sunt mai otravitoare decit brugmansiile cred ca de la brugmansii doar se drogheaza
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Mai Geodezia, tu ce faci acolo ? gradinitza de limacsi drogatzi si intoxicati ? ..... cind or sa ajunga la noi or sa manince orice.... ca si-au facut antrenament cu tot felul de plante toxice pe la tine.....;-)

Dalailana, eu as incerca cu benzi de cupru de 7-8 cm latzime........ sau impletitura de cupru.......atentie csa nu fie lacuita..... daca e lacuita probabil ca nu functioneaza... se pare ca au aparut prin comertz.... si inainte de aia as pune cenusa mai peste tot unde ii stii ca se ivesc cu insistentza.
 

geodezia

Well-Known Member
na nu am mai gasit pungile cu optimal asa ca am dat cu niste griu otravit prin preajma fritilaria ca imi e frica sa nu mi le haleasca ceva sunt asa mari si frumoase si nu vreau sa mi le haleasca lesinati
Geo iti dai seama cind I-am gasit pe frunzele de brugmansii ca vroiam sa incerc si eu sa vad cum e :tavalit::tavalit::tavalit::tavalit::tavalit::tavalit::mask::mask::mask::mask:
 
Sus