Zambile

Lorraine

New Member
Buna

Sunt noua pe acest forum dar f dornica sa invat cat mai multe despre flori. Nu am prea multe si nici experienta. Mi-am cumparat in ianuarie de la florarie o zambila dubla, mov. A rezistat vreo 2 saptamani apoi incet, incet s-a ofilit.

Mi-a placut tare mult si am pastrat ghiveciul cu tot cu bulb. Ud planta in continuare ca atunci cand avea flori. As vrea ca in iarna sa infloreasca.

Cum trebuie sa procedez?
 

Lorraine

New Member
Buna,

As vrea sa cumpar zilele urmatoare o jardiniera si sa plantez bulbi de zambile sau lalele ori ceva flori de primavara. Problema este ca eu stau la camin si nu prea am conditii. In camera, la iarna va fi cald. caloriferul este langa geam. Nu stiu daca sa ma risc si sa cumpar?

Ce parere aveti? Dati-mi va rog si ceva sfaturi legate de plantare sau de achizitionarea lor.
 

Dea

Active Member
Lorraine, nu vreau sa te descurajez, insa, in jardiniera si mai ales tinute la caldura, nu cred ca vei vedea ceva flori de la ele. Bulboasele cu inflorire de primavara, isi formeaza, de regula, mugurii florali pe timpul rece al anului: toamna-iarna. Sau le poti tine la frigider sau in alt loc racoros ( dar nu la congelator ), pana prin decembrie-ianuarie si apoi sa le plantezi.
Poti opta pentru alta planta, de interior, mai putin pretentioasa, dar care sa si infloreasca, in conditiile descrise de tine. Nu-mi vine, pe moment, nimic in minte, sa-ti recomand, dar cu siguranta, sunt membri care ar putea sa vina cu idei in acest sens. Pe ale mele, iarna, incerc sa le tin cat mai departe de calorifer, dar sa le asigur si lumina optima, umiditate etc. ... o adevarata echilibristica. :D
 

Roxana Peled

Active Member
Lorraine, nu ai nimic pe afara, un pervaz, ceva pe care sa pui jardiniera aceea?
Eu am trecut bulbi de diverse flori de primavara cu succes prin iarna direct afara fara vreo protectie, in jardiniera cum iti doresti si tu. Pe vremea aceea nici nu luam in considerare ca ar putea ingheta si mi-au inflorit toate. :D
 

Lorraine

New Member
Din pacate nu am un pervaz. Geamul este mare, jumatate de perete, se rabateaza putin. LA baza geamului este un fel de pervaz interior. Iar langa geam caloriferul.

Multumesc pentru raspunsuri
 
de preferat la schimb as dori si scoase din pamant..de multa vreme caut...dar nu cumparate k mi.a sp cineva ca anul viitor nu mai infloresc si asa mai bn prefer sa gasesc la cineva,poate va fi cu noroc
 

Lorraine

New Member
Am cumparat o zambila dubla la ghiveci. Vanzatoarea mi-a spus sa o ud o data pe saptamana. Am tinu-o intr-o camera unde am oprit caldura, era asezata la fereastra. Vad ca da sa se usuce si numai ce am cumparat-o de o saptamana si un pic. Stiu ca in gradina inca nu au aparut zambilele, deci asta e de aia crescuta fortat.

De 10 min am scos-o pe balcon sa ia o gura de aer. Acum nu stiu ce sa fac cu ea. Sa o mut intr-un ghiveci mai mare, ce sa fac sa reziste. As vrea sa ma mai bucur de ea, nu doar o saptramana.
 

Roxana Peled

Active Member
Daca e din aceea in ghivecel mic oricum zic eu ca ar trebui sa o muti intr-un ghiveci mai mare. In primul rand ca ghivecelele alea se usuca imediat si iti promit eu ca ele in florarie nu le uda doar o data pe saptamana :) . In al doilea rand cand creste si infloreste zambila o sa ti se rastoarne tot timpul daca nu sta si ea intr-un ghiveci mai acatari. Nu-i ingropa insa frunzele. Mut-o tot pe la nivelul la care este acum solul.
Cum ai cumparat-o, imbobocita sau inflorita? Ca daca ai cumparat-o deja inflorita zambilele nu prea rezista mai mult de o saptamana :(
Solutia? Mai ia una :D :D
 

veretregn

Active Member
Încearcă să tratezi zambilele precum zambilele trebuiesc tratate și nu vei mai avea probleme. Zambilele sunt plante de grădină, însă cele forțate vor fi ok aproximativ o săptămână. Zambiele la ghiveci nu sunt menite să fie ținute în casă un timp îndelungat. De obicei, o cumperi, înflorește și o arunci. Zambilele detestă lipsa circulației aerului, lipsa luminii și căldura. Nu ai făcut nimic greșit. Planta necesită un tratament care nu corespunde condițiilor de cameră.
 

Roxana Peled

Active Member
Pai de ce iti pare rau ca de regula nu sunt scumpe. Nu ai decat sa-ti mai iei una, de data asta imbobocita ... sa o vezi tu cum evolueaza si cum infloreste. Tot o saptamana o sa te tina dar macar te bucuri de o floricica frumoasa si parfumata chiar daca nu pentru mult timp.
Bulbul pastreaza-l si continua sa-l uzi pana in vara cand i se vor usca frunzele :D . Dupa ce se usuca frunzele scoate-l din pamant si pastreaza-l ... undeva :) . La mine a stat pe cuptorul cu microunde pana prin decembrie cand am observat ca ii daduse deja muguras si am catadicsit si eu sa-l pun intr-un ghiveci cu pamant, tot in casa saracul. Stiu ca nu suna a sfat profesionist dar mie mi-a inflorit asa aceeasi zambila de 3 ani incoace. Si a facut si pui (bulbut mic langa cel mare). Este o zambila mov :D
 

Lorraine

New Member
Roxana Peled a spus:
Pai de ce iti pare rau ca de regula nu sunt scumpe. Nu ai decat sa-ti mai iei una, de data asta imbobocita ... sa o vezi tu cum evolueaza si cum infloreste. Tot o saptamana o sa te tina dar macar te bucuri de o floricica frumoasa si parfumata chiar daca nu pentru mult timp.
Bulbul pastreaza-l si continua sa-l uzi pana in vara cand i se vor usca frunzele :D . Dupa ce se usuca frunzele scoate-l din pamant si pastreaza-l ... undeva :) . La mine a stat pe cuptorul cu microunde pana prin decembrie cand am observat ca ii daduse deja muguras si am catadicsit si eu sa-l pun intr-un ghiveci cu pamant, tot in casa saracul. Stiu ca nu suna a sfat profesionist dar mie mi-a inflorit asa aceeasi zambila de 3 ani incoace. Si a facut si pui (bulbut mic langa cel mare). Este o zambila mov :D

Multumesc pentru sfaturi. Credeam ca am gresit eu undeva de se ofileste. De cumparat, sigur mai iau, imi plac prea mult:D
 

Roxana Peled

Active Member
Daca le pui la toamna eu zic ca au sanse. O sa-ti spun in primavara cum s-a descurcat a mea albastra pusa in pamant. In orice caz pana li se usuca frunzele nu le pune ca fie le pui la nivelul la care sunt acum in substrat si-ti vor ingheta la iarna fie le pui mai adanc si-ti putrezesc frunzele de acum. Cum o dai nu-i bine :D
 

veretregn

Active Member
Da. S-ar putea sa infloreasca, daca nu tii prea mult in casa. Cu cat mai putin stress cu atat mai multe sanse de inflorire. Insa nu te astepta la atat de multe inflorescente. Va avea o inflorire mai modesta, insa atractiva si mai parfumata. Nu taia tija florala, insa inlatura inflorescentele pentru a economisi energia necesara formarii semintelor.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
eu am pus acum 2 ani niste zambile cumparate de 1-8 martie in gradina imediat dupa ce s-au trecut (primavara deci) si au inflorit super anul trecut iar acum se pregatesc. chiar mi-am propus anul acesta sa mai iau cateva dupa ce trece nebunia si scad preturile.
 

popescu gp

Well-Known Member
La mine zambilele sunt de diferite dimensiuni in functie de pozite;umiditate si soi;de obicei de Sfintele Paste erau inflorite;cred ca anul acesta Sfintele Pasti va fi cu alte flori.A fost o iarna blanda si ele se comporta ca atare.
 
Sus