Zambile

lelia

Well-Known Member
Sa te bucuri de ele Cristina ,sunt deosebite :D

Ale mele s-au trecut deja ,ultimele le-am taiat sambata

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Lelia,

Imi plac in mod deosebit cele inchise la culoare, violet-rosu parca....Mi se par foarte reusite... stii cumva care e numele respectivei varietati ?
Daca ai in plus din ele si esti dispusa la un schimb da-mi te rog de veste. Eu am rosii duble...printre altele..
Zambila Rosie dubla --cred ca e zambila cea mai reusita care am vazut-o pina acum.





 

lelia

Well-Known Member
Geo ,cea rosie este ..spectaculoasa,am vrut si eu sa comand dar am fost sceptica ,iar acum regret.Sincer ,nu stiu cum se numeste cea violet inchis,am spus mereu ,sunt dezordonata si nu retin denumiri ,producatori,distribuitori :oops: ,imi place ,o cumpar .Am cumparat bulbii ,de la real si pic ,din Craiova ,culorile au fost chiar mai frumoase .Nu am decat 3 sau 4 bulbi si daca nu gasesti sa cumperi ,la toamna ,iti voi da unul ,daca chiar iti doresi.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
lelia a spus:
Geo ,cea rosie este ..spectaculoasa,am vrut si eu sa comand dar am fost sceptica ,iar acum regret.Sincer ,nu stiu cum se numeste cea violet inchis,am spus mereu ,sunt dezordonata si nu retin denumiri ,producatori,distribuitori :oops: ,imi place ,o cumpar .Am cumparat bulbii ,de la real si pic ,din Craiova ,culorile au fost chiar mai frumoase .Nu am decat 3 sau 4 bulbi si daca nu gasesti sa cumperi ,la toamna ,iti voi da unul ,daca chiar iti doresi.

Ok, la fel si la mine cu aia rosie.... am cred ca 3 bulbi...si ceva pui....
Daca nu gasesc una inchisa ca a ta te rog sa imi tii una in schimbul uneia rosii . De facut vor face pui... asa ca sint ok si daca imi dai ceva pui, sper insa sa gasesc de felul de care ai tu, culoarea respectiva imi place foarte mult. Cu cele rosii insa trebuie sa fii atenta, sint putine rosii cu adevarat.. si rozul e promovat ca rosu in pozele cu cre se vind, cred ca 2 soiuri sint rosii, restul sint mai degraba un roz inchis, asa ca a fost mai bine ca ai fost precauta.
 

lelia

Well-Known Member
Ok ,vb la toamna . Eu am folosit atonik si cred ca a influentat in oarece ,masura intensitatea culorilor .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt foarte frumoase zambilele voastre!
Eu anul acesta am plantat numai zambile grena. Le-a stat foarte bine alaturi de muscari albastri. :D

 

valentyna

Member
frumoase zambile!poate ma alatur si eu la un schimb.sotul a promis ca aduce bulbi din franta,la locuinta de servici are in gradina(gradina castelului unde locuieste)zambile duble-mov si roz,narcise galbene .
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu as spune sa le duci in gradina si sa le plantezi acolo cu un pic de protectie peste iarna... daca vrei sa le fortzezi inaubtru atubci du-le inauntru. Nu le tzii in mod normal in beci decit daca vrei sa le cultivi la interior...
 

anasstasia

Active Member
Bulbii de zambila trebuie sa treaca iarna afara? Voi primi niste bulbi de zambile (de la Adina, care a fost extrem de amabila) si nu stiu daca e mai bine sa-i plantez in toamna aceasta, sau mai bine la primavara. Ce ma sfatuiti?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Plantează-i în toamna asta. Sezonul de plantare e septembrie-noiembrie (mă rog, până nu dă îngheţul). Eu am făcut-o zilele trecute. Bulbii aceştia sunt bine aclimatizaţi. Nu vei avea probleme cu ei. Până în primăvară vor da rădăcinile. :wink:
 

anasstasia

Active Member
Eu bulbii inca nu i-am primit, iar noi tocmai ce am fost la tara. Si nu stiu cit de curind vom mai ajunge. Vom vedea. Daca nu reusesc, ii ingrop in ghiveci si ii tin afara, pe geam.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
În cazul acesta pregăteşte muuulte ghivece. Şi bulbii şi rizomii şi celelalte plante trebuie puse acum în pământ. Ori poate îţi faci un drum până la grădină, ori însărcinezi pe cineva cu plantatul. :) Căci în ghivece sunt mai expuşi în timpul gerurillor decât dacă le pui direct în grădină. :wink:
 

anasstasia

Active Member
Am multe ghivece si am si pamint tare bun. Nu trebuie sa le tin pe geam (decit daca trebuie). Avem un hol comun care are o temperatura intermediara (nici ca cea din casa, sa nu germineze, nici ca cea de afara, sa inghete). Evident si eu vreau sa-i duc la tara, insa probabil voi reusi in noiembrie.
 

anasstasia

Active Member
Credeti ca e prea tirziu pentru a planta bulbii primiti? Merg duminica la tara si vroiam sa-i plantez. La ce adincime sa-i ingrop si la ce distanta unii de altii?
 

sicora fabian

Active Member
La de trei ori diametrul lor - este regula generala. Era mai bine pentru zambile ceva mai devreme, dar sa nu intarzii mai mult. Fata de lalele, bulbii de zambile este bine sa prinda iarna inradacinati.La 10 cm intre bulbi(nu intre centrele lor).
 
Sus