Yurta Brasov

daisy111

Active Member
Am fost astazi prin Obi si am vazut ff multe aduse de la Yurta.Ma incanta sa iau niste gutui si ceva vita de vie.Va intreb daca cumpar gutui acum e perioada de plantare? si rodestc in general pomii fructiferi de la ei? As vrea sa stiu daca merita sa iau sau nu. :D
Va multumesc!
 

maxie

Member
daisy111 a spus:
Am fost astazi prin Obi si am vazut ff multe aduse de la Yurta.Ma incanta sa iau niste gutui si ceva vita de vie.Va intreb daca cumpar gutui acum e perioada de plantare? si rodestc in general pomii fructiferi de la ei? As vrea sa stiu daca merita sa iau sau nu. :D
Va multumesc!
Am luat eu de la Obi un gutui in toamna 2010,de la Yurta.Era foarte mare si am avut emotii ,deoarece cred ca era de anul III.Erau afara,in fata magazinului ,la oferta,toate soiurile,dar pomi mari-mari.S-a prins ,face deja gutui si mi se pare productiv.Uita-te bine la el,ca sa nu fie doar un bat,ci sa aiba coroana formata ( asta e valabil pentru toate soiurile).Acum e perioada de plantare,mai tarziu se incalzeste si nu mai e bine.Si sa-i uzi constant toata primavara si vara.La vie nu prea am avut noroc.Am pus cateva,dar s-au prins doar jumatate si am aflat ca in zona nu prea se face via.
http://maxie.sunphoto.ro/Toamna_2012/85365291
 

geodezia

Well-Known Member
Vist ce nu apare cu pune in cos s-au terminat ..nu mai apar dupa 20 februarie ..ei au livrat an-gross si numai ce a ramas nelivrat mai au online ..asa ca ce nu gasesti pe site trebuie cautat prin magazine ..eu am vrut neaparat un par rosu favorita lui clapp rosie si un visin meteor dar nu este si am luat din piata centrala mai scump dar ce sa fac ii vreau neaparat si sa mai stau pina in tomana nu imi convine
pomi mai ieftini au avut la cimbrud si la molnar dar au termint stocurile din toamna c u 8 ron dar nu stiu daca livrau prin posta sau trebuia sa te duci la ei
 

daisy111

Active Member
maxie a spus:
daisy111 a spus:
Am fost astazi prin Obi si am vazut ff multe aduse de la Yurta.Ma incanta sa iau niste gutui si ceva vita de vie.Va intreb daca cumpar gutui acum e perioada de plantare? si rodestc in general pomii fructiferi de la ei? As vrea sa stiu daca merita sa iau sau nu. :D
Va multumesc!
Am luat eu de la Obi un gutui in toamna 2010,de la Yurta.Era foarte mare si am avut emotii ,deoarece cred ca era de anul III.Erau afara,in fata magazinului ,la oferta,toate soiurile,dar pomi mari-mari.S-a prins ,face deja gutui si mi se pare productiv.Uita-te bine la el,ca sa nu fie doar un bat,ci sa aiba coroana formata ( asta e valabil pentru toate soiurile).Acum e perioada de plantare,mai tarziu se incalzeste si nu mai e bine.Si sa-i uzi constant toata primavara si vara.La vie nu prea am avut noroc.Am pus cateva,dar s-au prins doar jumatate si am aflat ca in zona nu prea se face via.
http://maxie.sunphoto.ro/Toamna_2012/85365291
Mai am o intrebare,nu stiu unde sa o adresez mai exact...am cumparat gutui si acum nu stiu ce sol prefera,eu am la tara gradina in spate mai mlastinoasa,adica daca sap putin apare apa,iar mai spre curte este normal pamantul.Unde ii merge mai bine?
 

vist

Member
geodezia a spus:
Vist ce nu apare cu pune in cos s-au terminat ..nu mai apar dupa 20 februarie ..ei au livrat an-gross si numai ce a ramas nelivrat mai au online ..asa ca ce nu gasesti pe site trebuie cautat prin magazine ..eu am vrut neaparat un par rosu favorita lui clapp rosie si un visin meteor dar nu este si am luat din piata centrala mai scump dar ce sa fac ii vreau neaparat si sa mai stau pina in tomana nu imi convine
pomi mai ieftini au avut la cimbrud si la molnar dar au termint stocurile din toamna c u 8 ron dar nu stiu daca livrau prin posta sau trebuia sa te duci la ei

Multumesc si,.....pacat!!! Chiar erau plante ce m-ar fi interesat!!!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
daisy111 a spus:
Mai am o intrebare,nu stiu unde sa o adresez mai exact...am cumparat gutui si acum nu stiu ce sol prefera,eu am la tara gradina in spate mai mlastinoasa,adica daca sap putin apare apa,iar mai spre curte este normal pamantul.Unde ii merge mai bine?
Nu pune in zona mlastinoasa...nici un pom nu suporta sa stea cu radacinile in balta
 

daisy111

Active Member
Ma gandeam ,Clau ,ca nu ar fi bine,dar am intrebat ca am vazut gutuiul vecinei ce il avea de cand eram mica tot intr-o zona mai mlastinoasa asa,dar probabil pe vremea aia nu era atata apa. :? acum nu il mai are ca era prea batran si l-au taiat.Multumesc! :hug:
 

diana999

Active Member
Ce faceti cu clematitele achizitionate, le plantati imediat sau asteptati sa se incalzeasca vremea ?
 

geodezia

Well-Known Member
si eu am plantat una de o primisem westerplant aia ..ca avea vasu plin de radacini de plantute inghesuite asa ca zdup cu ea in pamint .. sa se caleasca am si udat
Vist imi pare rau citiva colegi ai mei s-au gindit la o comanda dupa a mea ,am reusit sa fac comanda am luat legatura cu cei de la yurta ca asa sunt barbatii nehotariti noroc cu noi muierile ca ii impingem de la spate si domnii de acolo au zis ca s-au pomenit cu 1000 de comenzi in numai citeva zile si nu au posibilitate sa efectueze decit 50 pe zi adica ambalare etichetare calcul livrare etc
daca te uiti acum pe site eu miercuri am vazut ca au oprit toate livrarile online si nici la telefon nu mai raspund
pe la noi prin tg jiu au aparut pomi si rose de la Hegedus si normal ca am luat si de acolo vreo 2 adica visinul si parul rosu acu sa vad ce si cum
eu am incercat citiva ani sa prind gutui si taman in zona mai baltita sa zic asa s-a prins ..am inteles de la un domn care se ocupa cu altoirea ca ciresii nu trebuie sa stea in zona baltita si nici visini mai mult de 6 ore ca decedeaza
la nine gutuiii au rezistat vad anu trecut acolo unde i-am pus sa vad si anu asta da rezista
imi e frica ca un cires l-am cam pud in zona cu gutuiul oi vedea ce si cum
 

maxie

Member
daisy111 a spus:
maxie a spus:
daisy111 a spus:
Am fost astazi prin Obi si am vazut ff multe aduse de la Yurta.Ma incanta sa iau niste gutui si ceva vita de vie.Va intreb daca cumpar gutui acum e perioada de plantare? si rodestc in general pomii fructiferi de la ei? As vrea sa stiu daca merita sa iau sau nu. :D
Va multumesc!
Am luat eu de la Obi un gutui in toamna 2010,de la Yurta.Era foarte mare si am avut emotii ,deoarece cred ca era de anul III.Erau afara,in fata magazinului ,la oferta,toate soiurile,dar pomi mari-mari.S-a prins ,face deja gutui si mi se pare productiv.Uita-te bine la el,ca sa nu fie doar un bat,ci sa aiba coroana formata ( asta e valabil pentru toate soiurile).Acum e perioada de plantare,mai tarziu se incalzeste si nu mai e bine.Si sa-i uzi constant toata primavara si vara.La vie nu prea am avut noroc.Am pus cateva,dar s-au prins doar jumatate si am aflat ca in zona nu prea se face via.
http://maxie.sunphoto.ro/Toamna_2012/85365291
Mai am o intrebare,nu stiu unde sa o adresez mai exact...am cumparat gutui si acum nu stiu ce sol prefera,eu am la tara gradina in spate mai mlastinoasa,adica daca sap putin apare apa,iar mai spre curte este normal pamantul.Unde ii merge mai bine?
Pune-l intr-o zona cu pamant normal,nu mlastinos. Ar bine daca i-ai face groapa mai mare,ca sa se afane bine pamantul.Eu i-am pus la plantare si ceva compost amestecat cu nisip si pamant scos din groapa,pentru in zona mea pamantul e ca piatra cand se usuca.
In general gutuii nu sunt pretentiosi .Tu planteaza-l ,zi-i Doamne Ajuta ! si uda-l in primavara si vara asta mai des.Se va prinde sigur !
 

belisima

Well-Known Member
stie cineva daca mai activeaza magazinul online,?il urmaresc de ceva vreme,tot inndiponibile sunt, si vroiam mai multe....:(
 

laural

Well-Known Member
Nu stiu de magazinul online. Pot sa-ti spun ca in magazinul lor de prezentare, inca nu au nimic di oferta de toamna !
 

belisima

Well-Known Member
am trimis un mesaj la yurta si mi-au raspuns aproape imediat ca vor incepe sa vanda in prima jumatate a lunii octombrie........eu vreau sa iau hortensii de la ei, daca aveti orice fel de experienta cu acestea sau cu alte produse, scrieti aici, sa ne informam
 

monika 82

Well-Known Member
eu am achizitionat clematite de la ei, din 7 s-au prins 5, desi au rasarit si acelea doua, pana la urma am ramas cu 5, dar nu au inflorit ce am comandat , de exemplu am comandat dr ruppel si am primit asao, am primit 2 exemplare din aceeasi varietate , cam astea ar fi neajunsurile!
 

belisima

Well-Known Member
"micimea" plantelor e o problema la yurta, in schimb au preturi bunicele..........asa-i ca le mai incurca ei, dar ...........:think:
 
Sus