Yucca de gradina

Blitz

Active Member
claude a spus:
Aha, deci nu moare Ca deja ma panicasem :rofl:
Stai linistita, nu are nici urma de gand sa moara :rofl:

Si eu am Yucca de gradina- daca o lasi sa-ti "scape" te-omoara ea :rofl: :rofl: :rofl: (te rog sa nu iei observatia chiat textual :wink: )- cel putin specia care are resedinta in mini-gradina mea are un singur "gand"- de cate ori este stresata, ea face PUIUTI :eek:

Dupa ce acum 2 ani am "eliminat" mecanic yucca din curte (sape, harleti, tarnacoape, topoare :wink: )- a dat din nou si a inflorit asa:

http://blitz1959.sunphoto.ro/Gradina_2011/41008810
 

michaela

Active Member
riana a spus:
mi-am luat azi aceasta planta (yucca rostrata), are aprox. 1 m si nu stiu ce sa fac sa o pun direct afara sau sa o tin la racoare pana in primavara?
riana a spus:
anul acesta a facut floricica cred ca ia mers bine. in iarna nu am mai acoperit-o
Seamana cu yucca filifera sau cu yucca treculeana http://plantesdusud.com/IMG/jpg/ytr01480x640.jpg?
riana rostrata are frunze subtiri/ inguste, verzi sau argintii. Este foarte frumoasa oricum planta ta! :wink:.... dar cum de rezista la temperaturile noastre...?!?!?!
filifera pana la -15
treculeana -12.... :?
 

michaela

Active Member
Floria.... "nu ma mai joc".... deci dupa ce mi-a trezit curiozitatea riana cu yuca ei... am cautat sa gasesc ce varietate o fi... (arata super cu trunchi :wink: ) vii tu cu gradina asta ungureasca de ma omori de tot.... :roll: :) :rofl:
Ce hibrizi si specii au....!!!! :eek: :roll:
 

Floria

Active Member
Cred ca merg bine si la noi mai multe specii, cu protectie usoara iarna. Deja au aparut unele variegate si prin Bucuresti, iar iarna nu se oboseste nimeni sa le acopere.
 

mg

Member
In iarna am " produs " o yucca de gradina pe care am plantat-o in primavara in curte . Mergea bine , pina acum citeva zile cind am observat ca frunzele se " string " si da semne de ofilire .... Pe doua frunze au aparut si niste pete negre , ca un mucegai !
Ce credeti ca are si se poate face ???
 

gabriela61

Member
am primit si eu acum 1 an o yucca si nu a inflorit anultrecut in vara cu toate ca cine mi-a dat-o spunea ca are 4 ani.Cand infloreste o astfel de planta?Si nu am remarcat ca are de gand sa se inmulteasca.
 

victoria222

Active Member
Probabil vara viitoare va inflori. Dupa inflorire va face si pui. Poate nu era bine inradacinata si de aia nu a inflorit.Nu conteaza anii, pentru ca o rozeta infloreste o sigura data in viata, pe urma se degradeaza si moare insa planta face drajoni (pui) care cresc si infloresc in anul urmator, deci teoretic face flori si pe rozetele de un an.
 

ghia_don

Active Member
Am observat ca rozetele care se "descuameaza" (au niste firisoare ca niste ate pe marginea frunzelor) infloresc obligatoriu in acel an. Cele care nu au acele firisoare nu sint inca mature si nu vor inflori . Eu le urmaresc din primavara si stiu care sint rozetele care vor avea flori.
Probabil de aceea se si numesc filamentosa, aparitia acelor filamente preced aparitia tijelor florale.
 

gabriela61

Member
si atunci vrei sa spui ca se tot mareste tufa dar va avea mereu rozete care nu mai fac floare?Atunci imi dau seama ca nu am plantat-o intr-un loc potrivit pentru ca va creste prea mare.
 

mg

Member
victoria222 a spus:
Probabil vara viitoare va inflori. Dupa inflorire va face si pui. Poate nu era bine inradacinata si de aia nu a inflorit.Nu conteaza anii, pentru ca o rozeta infloreste o sigura data in viata, pe urma se degradeaza si moare insa planta face drajoni (pui) care cresc si infloresc in anul urmator, deci teoretic face flori si pe rozetele de un an.
Am reusit sa nu inteleg nimic !? :eek:
Toti spun ca dupa o inflorire planta moare , ma rog , nu infloreste ...atunci cum ajung acele plante cu " trunchiul cit mina de gros si infloresc ?
Un " pui " dupa cit timp infloreste ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
mg, aia cu trunchi e alta specie de Yucca, nu asta de care vorbin=m aici, filamentosa nu face trunchi
 

mg

Member
claude a spus:
mg, aia cu trunchi e alta specie de Yucca, nu asta de care vorbin=m aici, filamentosa nu face trunchi
Clar ! Deci DACA a mea infloreste , moare , apar puii :x si incepe sa migreze prin gradina ...deci locul unde este plantata este relativ . :suparat:
Si cea cu trunchi care spuneti ca este mai " stabila " , cum se cheama ca in situatia asta , caut sa cumpar alta ?!
 

angela draganoiu

Active Member
mg cred ca aia "cu trunchi" nu traieste la noi pt ca ii trebuie o clima mai blanda. am vazut-o in Spania la mare.
am si eu una in curte, are cam 3 ani, si refuza cu incapatanare sa infloreasca. i-am pus chiar si ingrasamant natural dar tot nimic. o fi ceva cu ea :(
 

nico9079

Member
Trunchiul se formeaza prin taierea frunzelor de la baza-uscate. La Bistrita este una cu un trunchi destul de mare intr-un parc central, se pare ca cineva a stiut sa o toaleteze.
 

miki70

Active Member
Eu cred ca sunt plante diferite, stiu ca filamentosa dupa ce face flori moare, deci oricat i-ai rupe frunzele de jos nu va face trunchi.
 

miki70

Active Member
Cu trunchi am vazut in gradina unui bloc vreo 4-5, mari , frumoase cu trunchi de aprox 70cm.
 

happy

Well-Known Member
angela draganoiu a spus:
mg cred ca aia "cu trunchi" nu traieste la noi pt ca ii trebuie o clima mai blanda. am vazut-o in Spania la mare.
am si eu una in curte, are cam 3 ani, si refuza cu incapatanare sa infloreasca. i-am pus chiar si ingrasamant natural dar tot nimic. o fi ceva cu ea :(
Yucca baccata se numeste soiul cu trunchi.Creste foarte bine la noi in tara,in Bucuresti se gaseste peste tot.Sa te uiti mai bine Angela pe la rondurile de la intersectii.In gradina am si eu o yucca baccata,am primit-o acum 3 ani era micuta 10cm.Creste destul de incet,acum am si seminte cumparate,mi-a germinat una si sper ca peste 7 ani sa infloreasca :rofl:
Yucca filamentosa (siul comun care se gaseste peste tot) infloreste dupa 2-3 ani. :D
 

gabrielais

Active Member
mg a spus:
Clar ! Deci DACA a mea infloreste , moare , apar puii :x si incepe sa migreze prin gradina ...deci locul unde este plantata este relativ . :suparat: ...!

nu migreaza prin gradina in niciun caz...puii ies practic lipiti de tufa mama...daca vrei sa desparti tufa nu e nicio problema...practic planta isi mareste aria de acoperire dar prin taierea tufelor care au inflorit o poti mentine ..eu asa procedez, ca e mare "bataie" pe locuri :rofl:
 
Sus