Yucca de gradina

mihai_c

Member
Pe langa banala Yucca filamentosa am reusit sa gasesc in sfarsit si o Yucca gloriosa variegata.

https://picasaweb.google.com/1177729277 ... 4078011714

Se vinde ca rezistenta la clima de la noi afara, informatiile pe internet sunt contradictorii, dar in principiu se pare ca rezista pana in zona climatica 7 (-12...-18oC). Oricum am sa o si protejez sa vad daca rezista.

A incercat cineva sa tina aceasta planta peste iarna afara?
 

schlucky

Member
asa ceva am vazut aici in gradini destul de des, sunt plantate direct si le-am vazut si acoperite de zapada, deci nu le protejau

si inca ceva ce are frunzele doar cu verde, fata alb, creste ca o yucca mare si mai face si o floare, dar ce este exact sau cum o cheama nu stiu, mi s-a parut interesanta
 

schlucky

Member
deci eu sunt in 7a, temp. minima iarna nu stiu exact sa iti spun, dar am avut si -15°C si -20°C, si ca o paranteza ca poate te ajuta:

prin 2001 sau 2002, am fost o iarna mai geroasa si plina de zapada, si am avut o saptamana tot -2°C, timp in care nu am iesit deloc din casa, si il puneam pe al meu sot sa isi cumpere paine de la servici, pe langa mancare ...."ca eu nu scot nasul din casa pe gerul asta!" :oops: .... iti crepau obarjii asa aspru era
la 2 saptamani am plecat in ro, si ne plimbam seara la -20°C, mama in mana ca 2 indragostiti fara caciuli in cap si nu "era prea frig!"

iar taica-meu cand a fost aici prima data si nu cunostea clima, si a prins chiar o periaoda cand numai bate vandul (avem perioade cand timp de 2-3 saptamani bate vantul fara oprire), a spus: "la voi e ca in Baragan, doar ca vantul asta iti taie obrajii de iti dau lacrimile!"
toti spun ca frigul de aici e mai rau ca cel din ro. :roll:


daca te ajuta aici este toata germania cu zonele climatice si temp. minime iarna:
http://www.garten-pur.de/127/Garten-pur ... haerte.htm, click pe harta pt. o largire a pozei
 

mihai_c

Member
Merci! Cam asa sunt temperaturile minime si pe aici...

Clujul teoretic e in zona 6, dar in oras e ceva mai cald: echivalentul zonei 7 sper.
Am mai multe plante exotice care ar trebui sa reziste afara peste iarna, dar am emotii pentru ele daca vor rezista sau nu: Yucca gloriosa, Poncirus trifoliata, Gunnera manicata, Cortaderia seloana, Sabal Minor, Trachycarpus...
 

mihai_c

Member
Merci!

Poncirusul cum il protejezi?

Despre Yucca cu cat citesc mai mult cu atat sunt mai nelamurit... Am gasit acum niste descrieri ale celor doua specii (Y. Gloriosa si Y. filamentosa) de la o Univ. din SUA (unde sunt native aceste plante) conform carora Y. gloriosa este chiar mai rezistenta decat Y. filemantosa ceea ce ar fi foarte bine, deoarece Y. filamentosa creste si infloreste bine merci pe aici.
 

mirelush

Member
Am si eu 4 bucati de yucca filamentosa in gradina si asta e a doua iarna care trece peste ele. De fapt e prima serioasa ( pt. ca cea de anul trecut nu s-a numit iarna ).
Si eu am MARI emotii pentru plantele mele din gradina. Am plantat mult asta toamna si ...de-abia astept primavara sa vad ce a rezistat...
 

mihai_c

Member
Pentru Yucca filemantosa nu trebuie sa ai emotii, am vazut mii, reziata sigur... in schimb a mea e Y. gloriosa si inca nu stiu daca rezista... :)
 

mihai_c

Member
Pare ca se descurca, nu da semne ca a inghetat. 100% voi sti doar la primavara... pana atunci... :rugaciune:
 

Yanquapin

Member
Salut!

Gloriosa si recurvifolia sunt cam acelasi lucru- hibrizi ai rezistentelor filamentosa/flaccida cu mult mai sensibila aloifolia- cu trunchi inalt si subtire si frunze criminale(dure si ascutite).
Ambele fac trunchi si rezista doar pana la -25; cel mai bine umblat la sol, microclimat si protejate- astfel ajung plante superbe, mari, cu trunchiuri de cca. 1,5m! Orice experiente in afara acestor conditii sunt sortite esecului. Variegatele, din start, sunt mult mai slabe.
In Germania- acolo unde sunt acele exemplare incredibile- nu sunt geruri ca la noi si plantele ajung imense. Cand vine vreun -20, -25, foarte rar, sunt deja robuste si fac fata mai bine.
Filamentosa din plantarile de la noi este de fapt flaccida, cu unele exceptii. Flaccida este mult mai dura si nu sunt in tara noastra locatii care s-o incomodeze- sub 1000m, desigur. Este invincibila.
Poncirus poate trebuie protejat, dar rezista si la -30, deci doar 1-2 ani protectie.
Deseori protectiile neaerisite distrug mai mult decat ar face-o frigul.
Palmierii nu au nici o sansa neprotejati la noi si, fiind plante scumpe, nu ar trebuie sa fie subiect de experimente. Poate cei mai tari ar merge neprotejati la ... Drobeta sau Mangalia, eventual, dar plantele mici oricum cer protectie.
 

mihai_c

Member
Eu stiam ca gloriosa si recurvifolia sunt specii separate, nu hibrizi. E adevarat ca speciile de yucca hibrideaza usor... si taxonomia lor nu e chiar clara..
Nu poti sa dai verdicte asa vehemente, un -25oC uscat e altceva decat un -25oC umed + ca depinde cat tine + in functie de microclimat cand in vale sunt -25oC pe deal sunt cu 5 grade mai putin + rezistenta variaza de la o planta la alta etc.

Nici la Cluj n-a mai fost -25oC de ani buni...

Poncirusul ierneaza inca odata in beci, nu pentru ca ma tem sa nu inghete ci pentru ca nu i-am gasit inca un loc definitiv...

Daca ai experiente cu plante tropicale rustice sunt mai mult decat interesat sa la aud...
 

Yanquapin

Member
un -25oC uscat e altceva decat un -25oC umed
Asa e, Mihai, dar -25 e limita in conditii optime. Pe umed mor mult mai usor. Exceptii or exista- indivizi mai rezistenti, dar nu am auzit de vreunul. Poate unele plante rezultate din "c.m. tare aloifolia" x "c.m. t. flaccida sau filamentosa" sa fie deosebite, dar nimeni nu a facut asta pana acum.
Statutul lor e oarecum incert, dar ambele cresc natural doar acolo unde se suprapun flaccida si filamentosa cu aloifolia.
Experienta am doar cu cactusii, ceva yucca, alte suculente. Fler am mai mult decat experienta.
 

mihai_c

Member
Cu Y. gloriosa e primul experiment serios care il fac, deocamdata pare sa reziste, desi nu a fost nici asta iarna serioasa.
Mai am Sabal minor si am pus unul in gradina azi primavara, dar nu a crescut deloc si in toamna l-am scos sa il iernez in casa, poate nu i-am gasit locul potrivit, incerc din nou la primavara.
Mai am un R. histrix. Cei doi, Sabal si R. histrix, pe langa rezistenta la frig comparabila, daca nu mai buna, cu a lui Nanhorops au avantajul ca nu sunt plante de desert, Sabal creste in padure iar R. histrix rezista bine chiar in zone mlastinoase. Cred ca ar merge mai bine la noi decat Nanhorops pentru ca au rezistenta mai buna la frig umed. Trachycarpus are nevoie de ierni mai blande, chiar daca nu are nevoie de veri asa calde ca si cei anterior mentionati, de accea cred ca ar merge pb. cel mai bine in zonele din tara cu influente marine: Constanta, Satu-Mare, Drobeta etc.
Mai am ierburi decorative: Cortaderia si vreau sa mai incerc bambusi si bananieri rustici... dar deocamdata nu am reusi sa fac rost...
 

Yanquapin

Member
Am pus gheruta pe niste Yucca gloriosa (cred)- frunze mai pieloase, tep la varf, glauce; plantele mari aveau si putin trunchi- oricum, nu am vazut gloriose cu trunchi mare, ci doar recurvifolii. Robuste si frumoase, foarte interesante.
Nu stiu cat au indurat, dar cred ca acel loc ar fi ucis recurvifoliile mele- au suferit rau de la ploile interminabile din toamna si au murit, fara ger prea mare. Desigur, vor reveni din rizomi, dar au pierdut un an...
Mihai, trimite-mi si mie o poza cu a ta! Chiar mai multe, cu detalii!
 
Sus