Yucca de gradina

Yanquapin

Member
Asa se intampla dupa ce agresorii- fungi, cred- dau de caldura si ataca tesuturile slabite de ger, mai ales dupa o toamna asa ploioasa ca ultima...
Am Yucca de desert neatinse, dar recurvifoliile din SE-USA, umed, s-au prajit total- nici nu au apucat fungii sa intervina, erau distruse de ger... Alte xerofile au fost atacate de fungi odata cu incalzirea, dar noroc ca Yucca sunt diferite de palmieri si recupereaza mai repede. In primul rand, recupereaza! Deja se vede ca au inceput sa miste.
 

rem_2007

Member
Este foarte frumoasa, la mine nu s-au deschis inca decat 2 cupe, cand va fi pe deplin inflorita am sa postez si eu o poza. :)
 

v.cristina

Active Member
La sfarsitul lunii iunie am fost pe litoralul romanesc mai exact in mamaia si am fost foarte uimita cand am vazut cate flori yucca existau si toate erau inflorite aratau senzational singurul dezavantaj nu au un miros tocmai placut
-am vrut sa iau si eu un puiut dar din pacate nu am nici cea mai vaga idee de modalitatile de inmultire ale plantei si cand am stat mai bine si m-am gandit daca ele cresc asa de bine la mare ce sa caute la munte? :?
 

rem_2007

Member
Nu am observat ca florile au miros neplacut, de fapt nu prea au miros.
Se inmultesc prin divizarea radacinii, fac si puiuti, dar si prin seminte (mai greu).
Raman verzi toata iarna si sunt in general destul de rezistente asa ca nu cred ca nu poti sa o plantezi la munte.
 

codrina

New Member
Cum recunosc ce specie de Yucca este?? recuvifolia sau aloifolia??
Vreau sa stiu daca sa o tin afara si cand se raceste sa o pun pe coridor sau o pot lasa afara si peste iarna? Ce fac cu ea in zilele ploioase, am inteles ca apa multa ii dauneaza radacinii...
 

mihai_c

Member
Daca e banala Yucca elephantipes pe care nu o poti lasa afara peste iarna. Apa la radacina dauneaza doar daca balteste.
 

Yanquapin

Member
Da, mai degraba intanlnesti elephantipes, aloifolia e mai rara. Cand nu e cert, planta prea mica: daca are varful frunzei moale, e elephantipes. Daca are tep nemilos, e aloifolia. Dupa o vreme se vede diferenta din avion.
 

mihai_c

Member
Yucca gloriosa, acum cateva zile:


Am mai facut rost de Yucca nana, dar inca nu am avut timp sa o mut in gradina si o Yucca flaccida variegata pe care insa din prostie am omorat-o... :cry:
 

Yanquapin

Member
Mihai, drenaj serios la nana, mai ales in Cluj! Da-i un ghiveci de 5 litri fara sol gras- pietre, calcar. La cuptor cu ea- plin soare, ventilatie, si n-o lasa in ploi abundente. Cat se uda bine si apoi la adapost.
Ale mele mai sufera atac fungic primavara, nimic grav, dar sunt expuse total. La voi e altceva. Ai vazut cum era in Utah 8) !!
 
mihai, in poza 11 ai o planta, care ar semana cu cea ce la noi ii zice curmal (maslin rusesc),infloreste galben si are un miros persistent,usor greoi, iar fructele toamna se fac de culoarea cafelei cu lapte si sunt dulci , in perioada de parguire sunt astrigente ??
 

sorina

Active Member
Am asteptat 3 ani acest moment si iata ce mi- se pregateste . Am 3 yucca mature si toate au floare .
 
Sus