Yucca de gradina

constantin

New Member
daca o scoateti si vreti sa o mutate in alt peste un an doi rsare din pamant in locul care a fost.eu asa am patit . am scos am crezut ca nu a mai ramas nimic si a rasarit alta
 
Eu am acest yucca in gradina si din cate vad ii merge foarte bine. Sunt totusi putin ingrijorata ca pamantul in care sta este mai tot timpul ud (nu baltit). Poate afecta planta?BA237496-638E-40E8-AFDF-2E97B02BA0B0.jpeg
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Daca pamantul este permanent ud, inseamna ca nu se face bine drenajul. Si in timpul verii nu se recomanda ca fie ud tot timpul, iarna nici atat.
 
Daca pamantul este permanent ud, inseamna ca nu se face bine drenajul. Si in timpul verii nu se recomanda ca fie ud tot timpul, iarna nici atat.
Deci am banuit corect, asa ca m-am gandit sa mixez compost+nisip (sharp sand) +grit si sa inlocuiesc toata acea portiune. E corect mixul?
Voi ce compost folositi pentru gradina?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nu am gradina, deci nu folosesc compost, dar as lua pentru Yucca substrat pentru cactusi. Eu il folosesc pentru suculente dupa ce-i mai adaug ceva pietris. Important este sa dreneze foarte bine. Am indoieli cum ca acea yucca este de gradina. Vad ca este adapostita, dar ar fi pacat s-o pierzi din cauza temperaturilor negative. Cauta pe net si vezi imagini cu Yucca de gradina.
 
Sus