Yucca de gradina

mirela06

Active Member
Eu, pe a mea ,am” primit-o ” :oops: De linga un gard (mi s-a prins musculatura mainii de ea si daca am tras, s-a desprins :? :rofl: )Nu a pre avut radacina, dar am udat-o si i-am pus mranita .Acum este ditamai de inchipuita :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Vai, Mirela! :eek: Da' ce mâini "lipicioase" ai! :)

Să-ţi trăiască planta! Zice-se că prin metoda asta "lipicioasă" plantele se prind sigur! :wink: :rofl: N-am încercat-o, dar văd că dă roade la alţii....
 

IZA

Active Member
Si eu zic ca se prinde .Are destula radacina. Nici nu aveai cum sa scoti mai bine numai daca scoteai toata tufa si au niste radacini :eek: O sa ai impresia la un moment dat ca nu se prinde dar se va prinde cu siguranta. :wink:
 

ghia_don

Active Member
Se prinde cu siguranta, asa mi-a adus si mie sotul vreo trei, din care numai una avea un rizom mai sanatos. Una avea un rest e rizom, si una nu avea aproape deloc, de aceea am vrut s-o arunc, dar pina la urma le-am plantat pe toate trei. S-au prins toate, chiar daca ultima mai greu. Eu am gresit ca nu i-am mai taiat din frunze, iar ea saraca, s-a chinuit sa mentina si frunzele si sa formeze si radacini...pina la urma a pierdut frunzele bazale, dar si-a format radacini sanatoase. Asa ca mai bine taie tu frunzele de jos, sa aiba un stres mai putin..
 

Floria

Active Member
Si eu am scos o Yucca din gradina si am plantat-o in ghiveci insa radacinile ei erau ca niste tentacule de caracatita. Pun o foto s-o vedeti, eu cred ca a inceput sa faca trunchi ca cea din imaginea alaturata , are 2 ani si se numeste Yucca Thompsoniana, voi ce ziceti ?
 

Blitz

Active Member
Eu am avut plin de yucca in partea principala de gradina, dar cu timpul s-au obraznicit rau de tot. :rofl: :rofl: :rofl: Numai puteai sa circuli fara sa te intepi, invadasera incetul cu incetul o buna parte din gradina.

Florile sunt intr-adevar superbe, dar tin doar o saptamana, dupa care ai petale peste tot.

Asa ca in toamna le-am scos si le-am mutat in zone in care nu ma mai inteapa :wink: :wink: :wink: . Inca nu dau semne ca le-ar merge bine, dar nu imi fac probleme, sunt foarte rezistente. Ieri chiar am taiat frunzele mai ofilite.
 

baby_blues

Member
Asta inseamna ca azi mai scot vreo 2-3 pt. ca arata foarte bine. Oricum am de unde. Cand le-am scos pe primele m-am chinuit deoarece este o inghesuiala acolo ceva nemaipomenit :)
 

victoria

Active Member
spuneti-mi si mie cum arata radacina la yucca de gradina.Este ca un morcov subtire si lung,si mai inchis ? Eu am ceva ce la frunze seamana cu yucca,dar nu stiu sigur daca asta e,ca tare mi-o doresc in gradina.Am gasit-o aici pe langa gard si am mutat-o,asa i-am vazut radacina. :)
 

baby_blues

Member
victoria a spus:
spuneti-mi si mie cum arata radacina la yucca de gradina.Este ca un morcov subtire si lung,si mai inchis ? Eu am ceva ce la frunze seamana cu yucca,dar nu stiu sigur daca asta e,ca tare mi-o doresc in gradina.Am gasit-o aici pe langa gard si am mutat-o,asa i-am vazut radacina. :)
Exact ca un morcov:

Uite aici:



Am mai scos vreo 2 :

Una am pus-o aici



si alta langa cea de ieri:




Mai sunt multe de facut dar... incet, incet.
:)

LE: Scuze pt. calitatea imaginilor dar sunt facute cu telefonul.
 

mirela06

Active Member
Foarte frumoase plus aranjamentele din curte. Felicitari Baby :)
A mea nu am ingrijit-o ca este o planta rezistenta.
I-am gasit un loc destul de placut si vad ca-i multumita. Apa..de cite ori spalam aleile sau, zilnic cind udam vara (mai ales seara si nu multa) florile. :)
 

baby_blues

Member
Multumesc dar eu sunt foarte nemultumit deocamdata, pt. ca mai am destule de facut la curtea propriu- zisa dar foarte multe si la gradinite. Cred c-o sa primeasca yuca apa la fel ca celelalte: flori, gazon, etc.
 

gabiee

Active Member
de cand a inceput sa faca flori , din 2 in 2 ani infloreste
anul trecut nu a inflorit , si acum 2 ani cand a facut floare , s-au format doua rozete , acum fac amadoua flori - oare voi avea 4 rozete cu frunze ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff


Cam asa arata acum. E cam neclara poza, n-am putut sa ajung aproape de plante din cauza noroiului.
 

ghia_don

Active Member
Va arata splendid cind va fi inflorita :D >>.
La mine, cea care a inflorit anul trecut , anul asta nu are tija, in schimb are citiva pui. Tije mari si bogate au celelalte doua care anul trecut au stat cumintele..
 
Sus