Xeranthemum (Plevaita)

victoria222

Active Member
Daaaaa. Este invaziva prin seminte, dar scapi relativ usor de ea ca face radacini superficiale. Am semanat primavara trecuta un plic de la agrosel si au iesit exact ca alea care cresc pe camp de caul lor. Sunt frumoase in palcuri mari, dar arata cam trist cand incep sa se usuce si devin maro.
Iata-le pe cele din vara:
 

alfa

Active Member
Pai trebuia se la culegi Victoria. Ele sunt imortele, dar sunt nemuritoare daca le tai in plina glorie. Altfel, mor si ele. :(
Am cultivat si noi pe vemuri, dar strict pentru taiat. Raman asa si dupa uscare, doar ca sunt destul de fragile. Cam greu de folosit in aranjamente, se preteaza la buchete, adica snopuri :D numai de plevaita.
 

victoria222

Active Member
Am cules si am pus in doua vaze mici :) dar au mai ramas foarte multe ca nu aveam ce sa fac cu atatea imortele in casa. Sunt dragute, isi schimba putin culoarea, cum e si normal, dar arata impecabil dupa multe luni de stat in vaza, si nici nu fac dezordine in jur cum fac alte flori uscate, cum ar fi levantica.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sunt foarte frumoase intr-adevar insa pacat ca in timp se decoloreaza.Intre Mangalia si 2 Mai pe cimpuri era plin de ele si culegeam snopuri.Cred :? ca le trebuie un pamint mai sarac si mult,mult soare.Cam astea erau conditiile de acolo.
 

anasstasia

Active Member
Si la mine la tara (Buzau, zona de deal) le gaseam peste tot, crescind in salbaticie. Mereu ne faceam coronite si ne erau tare dragi. Ar fi interesat de plantat intr-o zona mai restrinsa in gradina de la tara. Mi-ar aduce aminte de copilaria trecuta cea fara de griji......
 

anasstasia

Active Member
Am uitat: zona unde cresteau era o zona expusa soareleui arzator si aveau parte de seceta toata vara.
 
Sus