wisteria

ste

Member
Am cumparat si eu in primavara una si am plantat-o in gradina. De-atunci n-a mai crescut deloc, nici macar o frunza noua....
Rem, foarte frumoasa casuta voastra :D
 

rem_2007

Member
Multumesc :) Este casa de vacanta a parintilor mei.
Wisteria mea a fost plantata anul trecut si s-a dezvoltat f bine in primul an. Era doar un betisor cu cateva mici ramurele. A avut insa o mica problema in sensul ca pe caldurile acelea mari, varfuletele care se catara s-au uscat si nu a mai avansat insa s-a indesit. Anul acesta au dat noi lastari si asteptam sa cucereasca pergola facuta special pentru ea.
 

miki70

Active Member
Am o nelamurire. Am vazut in cateva curti wisteria inflorita acum. Nu au f multe flori dar au. Sa fie alta planta :?
 

zamfira

Member
Nu e alta planta , si a mea a facut vreo 3-4 flori acum .Se pare ca are o tura de inflorire si vara :D
 

fatadedac

New Member
Prima data cand am vazut aceasta planta era un increnganis de ramuriș dupa multi ani proprietarul casei a ingrijit-o, iar in vara trecuta am vazut-o in toata splendoarea ei si m-am indragostit. Am cautat si aflat cum se numeste, iar acum doresc sa o am.
Asadar va rog spuneti-mi cum se taie butasii si cum se inmulteste prin butasi, pasi cu pas, ca pentru un incepator, deoarece am de gand sa ma strecor cu o foarfeca si sa incerc sa o obtin pentru gradina mea.
 

IZA

Active Member


Vai ,dar vad ca demult nu s-a scris aici........ pai??Abia am gasit topicul :roll:
nu va mai place ?
A mamei care a inflorit a doua oara ....acum are si frunze :) Poza este de acum 2 saptamani.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Tare e frumoasa glicina mamei tale Iza, ca si celelalte floricele din curte. Se vede ca ai avut de unde mosteni pasiunea pentru flori :D
 

albela

Active Member
danad a spus:
Buna , iata-ma si pe mine :D

doresc si eu un sfat,
am plantat in aceasta vara glicina, s-a prins, s-a catarat pe pergola,
dar intrebarea mea este daca trebuie sa o protejez cumva pentru iarna.
Daca are cineva si stie cum trebuie procedat,
multumesc frumos
riana a spus:
glicina nu trebuie protejata iarna eu am si alba si mov si au 3 ani dar nu le-am protejat niciodata iarna
IZA a spus:
Unde ai gasit alba??? :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
glicina mea cred ca e floribunda pentru ca se invarte pe suport in sensul acelor de ceasornic
are cineva glicina copacel?
eu am 2 : una o sa o las sa se intinda dupa cum va dori, dar pe cealalta vreau sa o fac copacel :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Pana la urma glicinele voastre au deformat/rupt/distrus suporturile pe care le-ati pus? ca vroiam si eu sa-mi iau dar cand am citit ca e asa puternica m-am speriat. :eek:
 

riana

Active Member
alba am luat de la o pepiniera de langa mosnita.la primavara cand va inflori voi pune poza.
 
Sus