wisteria

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da asa e Gabiee............
Nu cred ca ale tale Dana sunt de wisteria :? Sau......sunt sub acoperire :rofl:
 

danya

Active Member
Dupa cum a descris-o persoana care mi-a dat semintele, as fi zis ca e wisteria....
Asa sunt semintele si am o poza cu frunzele:
 

riana

Active Member
e fasole ornamentala. face flori mov dar nu ii stiu denumirea. eu ii spun fasole ornamentala :)
 

gabiee

Active Member
sigur nu e wisteria :D
cred ca la IZA in album am vazut poza cu fasole ornamentala , dar nu mai stiu sigur :?
 

iogamac

Member
am citit rand cu rand, am admirat pozele si ma pregatesc si eu sa devin posesoarea unor glicine....am comandat una alba si una roz si vor veni de la ploiesti din cate am inteles.
acum sa vad pe unde le pun, caci intr-unul din locuri am niste cabluri...telefon, net, tv...
 

iogamac

Member
LIANE
:::: VANZARE LIANE
--------------------------------------------------------------------------------
LIANE: 1)TRAMBITA-30RON; 2)MANA MAICII DOMNULUI-30RON: 3)IEDERA-30RON; 4)GLICINA-30RON; 5)VITA DE CANADA-30RON; 6)RUBUS SP.-30RON; 7)YACA DE GRADINA-30RON; 8)TRANDAFIRI-35RON; 9)MAGNOLIA SP.-70RON. PENTRU COMENZI CE DEPASESC 300RON ASIGURAM TRANSPORT GRATUIT PE RAZA LOCALITATILOR BUCURESTI SI PLOIESTI SAU LA MAXIMUM 20KM IN JURUL ACESTORA. NU EZITATI SA NE CONTACTATI. TEL 0721676223,0344114533.

--------------------------------------------------------------------------------
asta am gasit...dar era un link si aici pe forum apoi il voi intreba pe furnizorul meu de unde le aduce din ploiesti...oricum mi-a spus ca pe sfarsitul lunii aprilie va aduce caci atunci este momentul destul de bun pentru plantare
 

mmarina

New Member
Si eu am cumparat din Piata Obor, sa tot fie 4 ani de atunci, 2 glicine micute cam de 30 cm, dar nu sunt multumita deloc de ele, una care mi s-a spus ca este alba nu a crescut mai deloc, iar cealalta parese mov a crescut ceva dar putin, abia are cam 80-90 cm. Acum desi suntem in aprilie inca nu au inmugurit, cred ca au inghetat in iarna.
 

iogamac

Member
sotul meu vrea sa planteze wisteria langa casa (cam 40 cm de fundatie) si apoi s-o ridice pe casa, iar mie mi-e cam frica sa nu afecteze fundatia si tencuiala...ce ma sfatuiti? plus ca am ceva cabluri in zona
 

aleynad

Active Member
Moderator
mmarina, ai incercat sa le muti? poate ca nu le prieste locul
mi se pare foarte ciudat faptul ca in 4 ani au doar 80-90cm :eek:
ar trebui sa aiba cativa metri buni
 

popescu gp

Well-Known Member
glicina

Glicina mov are dezvoltare mai rapida si nu este asa pretentioasa la teren, insa cea alb si roz sunt vedete si trebuie sa ai mare grija de locul de plantare
 

riana

Active Member
eu am cumparat una alba acum 3 ani dar nu a inflorit pana acum. sunt curioasa anul acesta ca este foarte mare.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
dana1705 a spus:
Aha. Multumesc. Are cineva poza cu ea inflorita?
Cam târziu, dar uite cum arată florile fasolei decorative: Culoarea e singura prin care se aseamănă oarecum cu wisteria. :) Şi păstaia e la fel de decorativă, fiind intens colorată. Merită să păstrezi plantele. La mine au apărut în combinaţie cu zorelele şi arătau foarte bine împreună. :D Scuze de off-topic. :oops:
 

iogamac

Member
am cumparat o glicina mov de la dedeman...e un firicel cu frunzulite si urmeaza sa-l plantez...undeva...sa vad maine unde.
 

ovi0808

Member
Buna!

Am descoperit planta asta in urma cu cativa ani in curtea unei matusi la sat.
Planta are cam 40 ani si umbreste o buna parte din curte. Din pacate am poze cu ea doar in perioada de repaus dupa ce a fost tunsa.



Am primit o singura seminta care a rasarit si dupa vreo 2 sapt a murit.
Am citit despre metodele de inmultire si cea prin seminte nu e recomandata din multe cauze.
Drept urmare am taiat niste lastari din planta de mai sus. Desii am citit ca inmultirea ar trebui sa se faca in iulie august eu m-am ambitionat sa incerc acum in aprilie.
Am plantat butasii de vreo 2 saptamani in diferite soluri dupa cum am citit: doar nisip, nisip cu pamant de flori, acoperiti cu pet, sau lasati liber, chiar pusi direct in apa.
Mai jos aveti rezultatele:









Am ascultat si de un sfat "batranesc" si am despicat unii lastari la baza in 4 iar in mijloc am introdus un bob de grau.

Intrebarea mea e s-au prins sau nu? Si ce sanse am sa-i prind in perioada asta a anului?
 

popescu gp

Well-Known Member
glicina

Ovi 0808 eu cred ca toate incercarile au fost o reusita;sunt curios care experiment da rezultate mai bune.Felicitari
 
Sus