Willow Water (Apa de Salcie)Inradacinare/crestere vegetativa

gabriela61

Member
Din experienta mea cand pun butasii de hibi sau leandru nu-i pun numai in apa de salcie ci o diluez si cu apa obisnuita pentru ca am observat ca daca este prea concentrata, arde.Frunzele de violete se inradacineaza repede in apa de salcie dar injumatatita cu apa obisnuita.Butasii de trandafiri inainte de bagat sub sticle ii las o zi in apa de salcie pura sa apuce sa traga apa in tulpina.Dar la plantele pe care le lasati la inradacinat in ea fiti prevazatori si puneti jumate si apa.
 

Bogdandimitri

New Member
Eu am folosit salcie, ramuri tinere, le-am tocat marunt si le-am pus la baza butasului crestat usor la capete. Se dezvolta frumos butasii sub sticla de plastic. La altul am udat cu apa de salcie bine substratul si il mentin udat cu apa de salcie si putin lichid cu vitamin - desigur ca merge bine. Lumina e problema, sa nu fie prea puternica ca se pleostesc instantaneu sub sticla - efectul optic fierbe apa din structura celulara. solul trebuie sa fie nisipos si sa nu se umble la sticla. Sunt unii la care apare mucegaiul daca nisipul este la suprafata sau sunt resturi organice - asta m-a dat peste cap anul trecut. Studiez inca problema - dar sunt multe date pro apa de salcie. Cert este ca trebuie vazut cat substante nutritive si ce ph trebuie sa aiba solul pentru rezultate maxime Scuze de detalii, am terminat bioingineria.
 
Sus