Willow Water (Apa de Salcie)Inradacinare/crestere vegetativa

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
nici la mine nu a dat rezultate apa de salcie :( lastarii de leandrii nu au facut radacini ,incep sa se maroneasca :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
temperatura ideala indiferent de specie e 22-25 grade maxim , ideal 23

CE NU ATI INTELES e ca : SALCIA NU INRADACINEAZA SINGURA butasi , ci doar sporeste sansele semnificativ asa cum a facut la mine si se adauga unui stimulator de radacini , in cazul meu batranul RADISTIM.

Ce se gaseste in abundenta in salcie este auxina , unu din cele mai puternice surse de imbogatire a masei de radacini din substrat.

Doar apa simpla nu face minuni ca sa crezi in ele :rofl: dar te ajuta sa visezi :rofl:

Deci mai pe scurt o planta udata cu apa de salcie va fi

1. mult mai rezistenta la boli si daunatori
2. un sistem radicular f bogat si ca atare plante viguroase ( la mine un butas chiar avea radacina serioasa)
3. un continut mai mare de auxine necesare dezvoltarii echilibrate si armonioase ale plantei

si cine mai stie cate.. :wink: :rofl:


succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
uitasem....

teste pe unele plante cu "apa de aspirina" arata mult mai bine pe radacini .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
uitasem....

teste pe unele plante cu "apa de aspirina" arata mult mai bine pe radacini .
Stai ca n-am priceput :? Apa de aspirina ca inlocuitor al apei de salcie?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Salicylic acid (from Latin salix, willow tree, from the bark of which the substance is obtained) is a beta hydroxy acid. This colorless crystalline organic acid is widely used in organic synthesis and functions as a plant hormone. It is derived from the metabolism of salicin. In addition to being a compound that is chemically similar to but not identical to the active component of aspirin (acetylsalicylic acid), it is probably best known for its use in anti-acne treatments. The salts and esters of salicylic acid are known as salicylates.

deci , daca nu ai , daaa :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Aha! La mintea cocosului, da' al aluia care stie ca acidul acetilsalicilic se extrage din scoarta de salcie! :rofl: Iar eu nu stiam, evident! :)
Am si salcie, berechet, daca ti-e teama ca ajungi la mititica pt. furat crengi de salcie iti trimit un sac! :mrgreen:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
toate salciile pe langa gradina mea sunt in curtile oamenilor , deci greu de " sustras" :rofl:
 

Marcela

Member
Cand eram mica, mama punea in orice ghiveci in care planta ceva si cateva boabe de grau. Cand o intrebam de ce, imi spunea ca "face bine la prins", adica ajuta plantele sa prinda mai repede radacini.

Cred ca e o observatie empirica care ar putea fi explicata tot prin actiunea fitohormonilor.
Puteti incerca daca vreti. As fi curioasa sa aflu ce rezultate ati obtinut.

Spor la butasit!

Marcela :rose:
 

VreauSaStiu

Member
Salcia, salicilatul si bobele de grâu

Faza cu bob de grâu înfipt în crest?tura unui butas, o folosea si bunica, dar la butasi lemnosi, nu la orice plant?. Ap? de salcie folosea si la plante dar si la p?s?ri (si ramuri de salcie în cotet, pe post de stinghii (cu tot cu coaj?), sustinând c? "salcia e aspirina p?s?rilor" si le fereste de boli). Ins? o f?cea înmuind si scoart? si ramuri, dar chiar nu stiu dac? cu ap? rece sau clocotit? si nici proportiile, stiu doar c? era maronie, ca un ceai.
Eu am pus în 10 oct. niste crengute de leandru si trandafir japonez (citind aici, mi-am reamintit de apa de salcie a bunicii) si acum au ditamai must?tile Cât o fi meritul apei de salcie si cât "norocul încep?torului"... :nu stiu:... cert este c? eram "înafara perioadei optime" :)
leandrul si trandafirul japonez Acu, am s?-i plantez in ghivece si-oi mai vedea ce si cum :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
wow , asta da argument ptr apa de salcie , eu acum caut ceva care sa fie si "mumos"(frumos) si bun , am vazut o salcie creata pitica , ramane sa caut daca e buna si ea
 

VreauSaStiu

Member
Păi de ce nu ar fi? :eek: Eu am folosit scoartă de salcie adunată de lângă un tăietor de lemne de la tară ... habar n-am de care si câte feluri o fi fost ...
Si nici nu-mi amintesc s-o fi auzit pe buna căutând o salcă anume ...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Aura a spus:
Eu zic ca functioneaza.
Zilele trecute am tinut, timp de doua zile, crengute de maslin si de zmeur in apa cu bucati de salcie, scoarta de salcie. Acum doua zile le-am plantat in pamant si deja am inceput sa vad mugurasi bine fornati. Nu exagerez, nu mint. Am butasii in sticla si nu se vad cand ii fotografiez . O fi salcia "de vina " sau asa se intampla in cazul butasilor ? butasii nu aveau mugurasi mari sub frunze cand i-am pus in apa, ba au fost putin ofiliti ca i-am primit prin posta si a durat 3 zile sa-i primesc,acum s-au dezvoltat f. bine.
Peste o saptamana , cand cresc frumos lastarii, intentionez sa-i scot sa vad daca au facut radacinute...oare o fi prea devreme ?aa, tot cu apa de salcie ii ud.

http://libellule.sunphoto.ro/zmeur/21718910

http://libellule.sunphoto.ro/maslin/21718920

Aura

Aura ce se mai aude , au avut succes?
 

luk20

New Member
Multumesc Danero pt sfaturi si ajutor. Maine dimineata o sa jumulesc salciile din curtea blocului. Am totusi o intrebare: care e rolul detergentului de vase in solutia cu aspirina?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Asa cum scrie la inceput , aspirina ajuta la combatarea naturala a plantei impotriva daunatorilor si sapunul ajuta sa stea picatura pe frunza si in acelasi timp sa formeze un foita de sapun sa nu mai atace daunatorii


succes
 

RaduR

New Member
In fiecare an imi pregatesc in jur de 100,000 de rasaduri de varza,iar intr-un an am avut o problema, radacinile erau cam firave si pierdeam turba sau se rupeau plantele pana sa iasa din alveole, am observat ca daca tin tavile in aer pe suporturi, radacinile nu mai au tendinta sa iasa afara si cresc doar in turba. am sa folosesc anul acesta si ideea asta cu "apa de salcie". Ar fi perfect sa am radacini multe si puternice, cantitatea mica de turba ramasa pe radacini imi afecteaza plantarea mecanica si procentul de prindere. Multumesc mult ! Sunt membru de o zi pe acest forum si deja am aflat destul de multe :)
 

victor

Active Member
Și eu folosesc apa de salcie pentru înrădăcinare.
Folosesc doar vârfurile ramurilor de la salcia curgătoare.
La un mănunchi de rămurele(căt cuprind ambele mâini) pun 10 litri de apă fiartă.
Vasul în care am pus apa și crenguțele, se acoperă etanș 12 ore.
Se scot ramurile din vas și se strecoară soluția.
Soluția obținută se ține în frigider, altfel fermentează și miroase urât.
Se folosește la semințe, prin pulverizarea lor înainte de semănat(7-8 ore)
La înrădăcinat butași, atât lemnoși cît și verzi.
Se poate folosi atât foliar cât și prin udare, în special pentru răsaduri.
Se poate utiliza și la plantele mature care au deficit la masa radiculară.
Se folosesc doar ramurile, fără frunze, așa că pot fi culese și acum.
Nu știam metoda cu scoarța de salcie, dar o voi încerca să văd rezultatele.
Totuși, ATONIK-ul este cel mai eficient pentru înrădăcinare.
 

gabriela61

Member
Eu folosesc de multi ani apa de salcie dar acum 2 ani am luat crengute tinere dintr-o salcie de pe un deal de la tara,o salcie care nu era plangatoare si aveau culoarea tulpinei mai mult roscata decat galbuie si mi-au ars plantele puse la inradacinat. De atunci caut numai salcie curgatoare cu crengutele cu coaja galbuie. Cred ca sunt mai multe soiuri de salcii si a fost prea tare apa sau nu toate sunt bune.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dragilor cand credeti voi ca e perioada optima de cules aceste crengute?Eu am pe langa mine un lac si pe malul lui sunt destule salcii plangatoare.O sa ma uit si eu sa vad ce fel de culoare au.
Tot am zis ca o sa incerc dar am ramas cu zisul ca mereu mi-a fost mai comod sa tin semintele sau butasii in solutii diverse.
...>:)daca nu uit chiar o sa incerc anul asta
 
Sus