Willow Water (Apa de Salcie)Inradacinare/crestere vegetativa

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
azi am pus lastarii de leandru in apa de salcie ! :) initial m-am gindit ca le las acolo pina maine ! dar daca le-as lasa acolo pina cind or face radacini ? :) e bine ? nu e bine ? :?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
paiiii nu stiu cit e de concentrat , cred ca o sa las vreo doua in apa de salcie si restul in apa curata ,sa vad care cum evolueaza ! :D
 

Aura

Member
Maria :D...pai tu crezi ca dupa 2 -3 zile...gata radacinile ? :) din ce am citit eu...ajuta la o inradacinare mai rapida si mai sigura..dar asta nu inseamna ca in cateva zile apar minunele, parerea mea :| eu zic ca mai bine tii butasii 2 zile in apa cu salcie..asa au ei timp sa isi ia nu stiu ce substante de la salcie, apoi ii plantezi..si dupa cateva zile...vei vedea si rezultatul :D

Dane, ma ametesti de tot...ce inseamna, domnule, prea concentrata sau prea slaba ? 8)

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pai logica lui zice ca se tin 2 zile in apa , nu ca se tin tot timpul in ea, stii cum e , ce e mult e bine , ce e f mult strica

Intradevar ideea e ca butasul sa se imbibe cu substanta din salcie apoi se procedeaza la fel ca la orice butasi inclusiv ptr speciile grele chiar si la adaugarea de Radistim

succes
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
stiu si eu ca in doua trei zile nu vor aparea radacinile [ din pacate :) ] dar vreau sa vad daca cele din apa de salcie fac mai repede radacini decit cele din apa curata :) ce bine ar fi daca la orice lastar pus in apa ,ar aparea radacinile in 2-3 zile :rofl:
 

Edelweiss

Active Member
Eu as zice ca are efect. Coaja de salcie contine tanin si se foloseste la tabacarie. Poate acest tanin ajuta sa nu mucegaiasca butasii. Pe de alta parte, salcia este cunoscuta demult ca o planta vindecatoare: din coaja se face ceai pentru calmarea durerilor de stomac si in concentratie mai mare se foloseste pentru inlaturarea acidului lactic din muschi. Din frunze se face un ceai bun pentru relaxarea sistemului nervos, dar in cantitate mai mare de 3 ori devine afrodisiac :oops:
 

doina

Member
danero2004 a spus:
grea incercare ai , doina , greu tare s-au prins la mine dar cine stie unde sta norocul

succes
Multumesc !
Am inradacinat 2 din 3 butasi in septembrie anul trecut , fara apa de salcie , acum ar trebui sa faca radacini ambii butasi :)
 

Edelweiss

Active Member
danero2004 a spus:
cica nativi americani mestecau coaja ca sa calmeze durerile de dinti

interesant :mrgreen:
Mai faceau si bandaje. Impleteau scoarta facuta fasii si o aplicau uda pe piciorul rupt. Cand se strangea, devenea rigida ca gipsul.
 

Iacobescu

New Member
Într-un articol am citit că apa de salcie poate fi folosită şi la udarea răsadurilor, pentru stimularea formării de rădăcini viguroase (n-am încercat).
Iar de pe acest site am aflat că în loc de salcie se pot folosi şi lăstarii de plop, iar extracţia auxinei se face în acelaşi mod (se lasă lăstarii mărunţiţi în apă rece, o zi).
Mă gândesc că poate informaţiile astea or folosi cuiva cândva.
 

Aura

Member
Da, informatia ajuta, multumim !

eu sunt pe faza..deci o sa am in vedere si plopul.... :D
si inca ceva..spui ca la macerat se lasa doar o zi ? eu am apa de salcie la macerat si de vreo saptamana....
...pana acum niciun rezultat in ceea ce priveste plantutele mele tinute in apa de salcie...sunt cam curioasa, din fire...si azi am ublat la plantute...le merge bine, au lastarei..dar niciun firulet de radacina nu am vazut ..ma gandesc ca sunt inca verzi pt ca sunt in sticla, ca sunt ca intr-un laborator.
Un zmeur l-am pierdut acum cateva zile cand va povesteam de ei..nu stiu ce s-a intamplat dar a doua zi l-am gasit negru taciun..nu mi s-a intamplat niciodata sa mi se usuce o planta asa peste noapte... :(
uitati-l pe celalalt...cu lastarei ...cand l-am plantat nu avea lastari

http://libellule.sunphoto.ro/zmeur/22041008

o fi asa frumos si datorita salciei ?

Aura
 

Iacobescu

New Member
Aura a spus:
...pana acum niciun rezultat in ceea ce priveste plantutele mele tinute in apa de salcie... [...] au lastarei..dar niciun firulet de radacina nu am vazut
Din câte am citit, este important ca baza butaşilor să stea la întuneric, poate asta o fi cauza... :?
Cât despre macerat, sunt recomandate 24 h de extracţie şi 24 h de înmuiere, apoi utilizarea unui hormon din comerţ (pentru efectul fungicid probabil; se poate folosi şi mierea nediluată), şi cam atât, se plantează.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
deci ca urmare a faptului ca pot fi prins la furat de salcie :rofl: :rofl: am decis sa folosesc doar aspirina in dozaj de 3 comprimate simple la 2 l apa cu o picatura de sapun cu care am udat plantele si am stropit prima oara in sera mica , rezultat , am grabit prinderea cu cel putin jumatate din perioada

deci , sa-i dea D-zeu loc cu verdeata mai verde ca bine ca a descoperit salcia

oricum se pare ca citesc destui ca a aparut acelasi experiment si pe alte "forumuri" :wink: :!:
 

Aura

Member
Am experimentat, am asteptat...si concluzii :nu-s multumita de treaba aceasta cu apa de salcie !
Am incercat...dar gata, nu mai cred in minunele. Doar ce-i in mana, nu-i minciuna.... :) poate da am gresit eu pe undeva....

Aura
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daniel au facut rada dar................zi-mi te rog la ce temperatura ai tinut plantutele?Si cit timp?Jumate-jumate dar cit?
 
Sus