1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosirii acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Willow Water (Apa de Salcie)Inradacinare/crestere vegetativa

Discuție în 'Metode de inmultire, soluri si substraturi' creată de danero2004, 12 Sep 2010.

1. danero2004

danero2004 Well-Known Member Moderator

Localizare:
    In gradina!
    Ca tot am discutat si am fost intrebat si pe yahoo , am zis ca ar fi bine sa incercam/sa postam/sa discutam , avantajele si dezavantajele acestui produs ecologic-ieftin-eficient, FARA sa ne laudam ce are fiecare in curte (alti compusi),daca se poate doar strict la acest subiect pe care cred ca multi din noi sunt curiosi sa l "puna in practica' incluzandu ma si pe mine (sa creez o pudra din coaja ptr "ceai de salcie") 8) si in acelasi timp sa fie natural si economic 8)

Aici este un rezumat al experimentului condus de dr Makato Kawase condus pe la inceputul anilor '80 cand a descoperit ca apa de salcie a ajutat la butasirea cu succes a unor specii forestiere care au un randament de prindere f mic si nu mica i-a fost mirarea sa descopere ca a avut un succes enorm.Din pacate a fost chemat in Rai de tanar sa ingrijeasca gradinile de acolo :ingeras: si deci crecetarile lui nu au mai continuat.

Aici e un rezumat

O sa mai ma documentez si asupra etiolarii butasilor ceea ce duce la o sansa si mai mare de prindere decat a celor simpli

Succes in experiment

2. sicora fabian

sicora fabian Active Member

Localizare:
    iasi
    Dane, te rog sa traduci!
    Este o metoda importanta si gresirea unei faze din vicii de traducere o poate compromite (cum s-a si intamplat, de fapt, cu eliminarea scoartei).
    Este bine ca ai deschis un topic special pentru acest "substituient" rizogen, desi se pare ca efectele apei de salcie sunt mult mai complexe! :D

3. danero2004

Localizare:
    In gradina!
    Ia sa vedem ce a iesit

de altfel studiind si chestia asta am ajuns si la miraculoasa aspirina)extrasa din scoarta de salcie) , citisem prin 2000 de ea dar nu o aplicasem niciodata

:
    Aspirin can work wonders in your garden or on your houseplants if you use it in the water you use to water your plants. It seems the acetylsalicylic acid stimulates the plant's immune system to fight damage caused by pests, diseases and physical damage

1
    Dissolve 3 aspirin in 4 gallons of water. Allow it to sit for a few minutes so it can totally dissolve and not just be suspended in the water. Add the liquid dish soap and stir gently.

2
    Pour the prepared mixture into a garden sprayer. If you notice that the aspirin has not totally dissolved, wait a few minutes, or you will end up clogging the sprayer head.

3
    Spray any or all of your plants about once a month with this mixture, coating the stems and leaves. It helps if you wait until late morning when the dew has evaporated off the plants

4
    Water the roots with this mixture at the same time by generously watering the soil around the base of the plants. Repeat it every month, the same as the spray application.
    :

sa nu zici ca iar trebuie sa traduc , ca ma doare capul :oops:

RaduR apreciază asta.
  4. Aura

Aura Member

Localizare:
    Bucuresti
    Se pare ca eu am gresit...am fiert bine bucatile de salcie, probabil ca s-au pierdut multe dintre proprietati. Nu-i nimic, acum stiu... :wink:

Aura

5. sicora fabian

Localizare:
    iasi
    :rofl: Cum vrei! Poate altadata! :D

6. sicora fabian

Localizare:
    iasi
    Abea acum fac uz de funcţia mea de moderator şi vă rog ca, indiferent de simpatii sau antipatii, să nu mai postaţi astfel de mesaje căci le voi şterge fără nici o explicaţie iar la recidivare voi propune sancţiuni! Este de ajuns să argumentaţi varianta pe care o credeţi corectă şi să votaţi dacă simţiţi nevoia şi aveţi plăcerea! :D

7. andreiacamelia

andreiacamelia Active Member

Localizare:
    Fetesti
    Eu am incercat anul trecut, dar am pus cu totul. Cat de bun a fost, nu prea as putea sa ma pronunt. Cred ca mai trebuie sa mai studiez!

8. sannamaria

sannamaria Well-Known Member Moderator

Localizare:
    aproape de tg mures
    maine o sa tund un leandru si am sa incerc sa inradacinez lastarii in apa de salcie ,ca nu prea am reusit sa inradacinez in apa curata ,cele mai multe au putrezit ! asa ca o sa va anunt ! o sa iau lastari de pe o salcie plingatoare [ ca aia avem :) ]

9. mymo

mymo Active Member

Localizare:
    La mine acasa.
    Despre ce plante au fost in cele 5 grupuri nu spune nimic? era folositor.
    Voi incerca si eu :wink:

10. danero2004

Localizare:
    In gradina!
    mymo , cu toti am fi vrut sa stim , el a publicat o carte .."Plantarum ..." parca unde e detaliat tot

eu caut acum sa jumulesc o salcie la cineva pe drumul meu

11. Aura

Aura Member

Localizare:
    Bucuresti
    Eu zic ca functioneaza.
    Zilele trecute am tinut, timp de doua zile, crengute de maslin si de zmeur in apa cu bucati de salcie, scoarta de salcie. Acum doua zile le-am plantat in pamant si deja am inceput sa vad mugurasi bine fornati. Nu exagerez, nu mint. Am butasii in sticla si nu se vad cand ii fotografiez . O fi salcia "de vina " sau asa se intampla in cazul butasilor ? butasii nu aveau mugurasi mari sub frunze cand i-am pus in apa, ba au fost putin ofiliti ca i-am primit prin posta si a durat 3 zile sa-i primesc,acum s-au dezvoltat f. bine.
    Peste o saptamana , cand cresc frumos lastarii, intentionez sa-i scot sa vad daca au facut radacinute...oare o fi prea devreme ?aa, tot cu apa de salcie ii ud.

http://libellule.sunphoto.ro/zmeur/21718910

http://libellule.sunphoto.ro/maslin/21718920

Aura

12. cornelia

cornelia Fondator Membru staff

Localizare:
    Bucuresti
    La capitolul cifre ajunge un om preocupat: eu. Serios.
    Restul vreau sa se simta bine, nu sa faca matematica.

13. danero2004

Localizare:
    In gradina!
    Aura , ca de obicei la ce ma astept , doar suprize si din alea placute.

Felicitari ptr experiment si chiar imi doresc sa ti se prinda :wink:

14. Aura

Aura Member

Localizare:
    Bucuresti
    ... doar sa votam sau putem si comenta? eu as vrea sa va tin la curent cu micul meu experiment si sunt curioasa de experientele voastre cu apa de salcie. :wink:
    aici e borcanul sper cu solutia magica... :D salcie la macerat.

http://libellule.sunphoto.ro/apa_de_salcie/21720207

La tara, un om punea la plante (indiferent daca planta e vita de vie, pom, patlagea) doar araci din ramuri de salcie. El zicea ca aracii din salcie fac plantele frumoase...o fi cunoscand el ceva...de aceea cand v-am auzit si pe voi cu apa de salcie nu am stat mult pe ganduri si am incercat. Sa vedem ce o sa iasa :wink:

Aura

15. danero2004

Localizare:
    In gradina!
    putina salcie in borcan , incearca mai multa , e mai bine

16. Aura

Aura Member

Localizare:
    Bucuresti
    Am mai multa. Acesta e un borcanel din care le ud.
    Am facut si infuzie de salcie. Prima data am dat gres si am fiert, a doua oara doar o infuzie. Nu stiu daca am facut bine, dar am udat multe plante cu apa de salcie. Ma gandesc ca rau nu are ce sa le faca, eventual bine sau niciun efect.

Aura

17. danero2004

Localizare:
    In gradina!
    doar bine , niciun rau ...asta e sigur , doar ...ma gandesc sa nu devina toate "plangatoare" :rofl:

18. Aura

Aura Member

Localizare:
    Bucuresti
    nu pune gand rau!!!
    pai...1) nu am pus numai salcie plangatoare. Am gasit si salcie normala (de parca ar exista anormala :) ), ma refer la salcia care e cu fruntea sus si nu plange 8)
    2) nicio problema...daca plang...le-am pregatit pachetul cu batistute :p (am mai citit si am mai intrebat si eu...si nu le face nimic rau ! ).
    Sper ca vor fi rezultate bune. :wink:

Aura

19. doina

doina Member

Localizare:
    Oltenita
    Am jumulit si eu o salcie si cand ajung acasa voi face un macerat :D
    Am de inradacinat niste butasi de bougainvillea.

20. danero2004

Localizare:
    In gradina!
    grea incercare ai , doina , greu tare s-au prins la mine dar cine stie unde sta norocul

succes

Distribuie pagina asta