William Shakespeare 2000

nu mai stiu unde am citit despre actes trandafir, cert este ca m-a cucerit.

http://images.google.ro/images?hl=ro&so ... CBIQsAQwAA

am inceput sa-l caut pe afara, caci la noi nu este si l-am gasit in mai multe pepiniere, printre care si una in Franta, la pretul de 12,5 euro/bucata TVA inclus. Daca comanzi minim 6 buc si esti la prima comanda, transportul pe teritoriul Franta a marfii este gratuit. Mie o sa mi-l comande vara mea si tot prin intermediul unei firme romanesti de coletarie externa o sa le aduc in tara.

Am aflat ca este un soi destul de rezistent, face flori mari, batute, rosu inchis, parfum puternic, inflorescenta succesiva.
 

Simonikz

Member
Eu am acest soi....este tare frumos. Face florile asa de mari si de grele incat tulpina subtire nu poate sta dreapta. Am o poza salvata pe un CD.....promit ca le voi lua la mana, o voi gasi si am sa va arat .
 

v.cristina

Active Member
MirelaLucia a spus:
nu mai stiu unde am citit despre actes trandafir, cert este ca m-a cucerit.

http://images.google.ro/images?hl=ro&so ... CBIQsAQwAA

am inceput sa-l caut pe afara, caci la noi nu este si l-am gasit in mai multe pepiniere, printre care si una in Franta, la pretul de 12,5 euro/bucata TVA inclus. Daca comanzi minim 6 buc si esti la prima comanda, transportul pe teritoriul Franta a marfii este gratuit. Mie o sa mi-l comande vara mea si tot prin intermediul unei firme romanesti de coletarie externa o sa le aduc in tara.

Am aflat ca este un soi destul de rezistent, face flori mari, batute, rosu inchis, parfum puternic, inflorescenta succesiva.
nici nu este de mirare ca te-a cucerit este de-a dreptul minunat, mie mi-a luat ochii ...si inima :rofl:

daca gasiti un furnizor, de unde se poate cumpara, sa-mi spuneti si mie va rog frumos :D
 
Gata. Luni se da drumul la comanda. Vcristina, o sa plateasca vara mea acolo si sambata viitoare le pune la transport si Miercuri le ridic in Bucuresti. Prin Brasov trece noaptea asa ca nu merge varianta aia cu lasatul butasilor tai direct la tinta. Pentru restul iti trimit PM.

De abia ii astept. fetelor, la toamna sau la primavara urmatoare voi putea da butasi din el.
 
Azi soseste coletul cu butasii de trandafir william. Nu mai am rabdare pana la ora 17.00 cand trebuie sa il ridic. Imi vine sa ma duc inaintea lui, ca sa spun asa.

de abia astept sa ii plantez in gradina si sa faca primele flori
 

v.cristina

Active Member
mai mirela trebuie sa ai rabdare ...ca la inceput cred ca o sa fie vai mama lui ..stii cum este: in primii ani sunt mai lipsiti de vlaga peste vreo 2 -3 ani, poate si mai bine, o sa-i vezi adevarata valoare

oricum , faza cu nerabdarea o inteleg perfect asa sunt si eu :oops:
 
cum adica sa fie lipsit de vlaga? :D da ce eu am dat bani pe el si l-am adus de departe ca sa fie el lipsit de vlaga in primii ani? :rofl: Il ia mama naibii, pa se joaca cu sufletzelul meu atat timp?

daca nu mai am rabdare pana soseste , sa mai am si 2 ani rabdare pana faci flori deja e prea mult :D
 

ghia_don

Active Member
Mirela...o floricica , doua, tot o sa-ti arate si anul asta, nu fi suparata :wink: ..
Dar splendoarea...abia de la anul :) :mrgreen: ...
 
musai. Aseara i-am primit, i-am descantat, i-am pus in apa si cu al meu am purtat o discutie serioasa :D . I-am atras atentia ca nu e de joaca cu mine si ca trebuie sa creasca, sa se faca mare, sa faca flori multe daca vrea sa il ajut sa faca si pui :D , daca nu... il prezint cainilor.
 

v.cristina

Active Member
au ajuns si la mine trandafirasii si pe aceasta cale as dorii sa-i mai multumesc inca odata Mirelei pt ca m-a ajutat sa-i procur :* :* :*

 

alfa

Active Member
Bravo fetelor! Sa ne arati neaparat si poze cand vor inflori! Eu una abia astept! :D
 
Eu una oricum nu mai am rabdare. Am stat cu ceva stres pentru ca de cand au plecat din pepiniera si pana acum au trecut 2 saptamani. Totul s-a terminat cu bine pana la urma.

Revenim cu poze.
 
Sus