William Shakespeare 2000

anasstasia

Active Member
Intra cu google translate. S-a facut comanda comuna in primavara si se va face una acum in toamna. Poti incerca sa intri in comanda.
Majoritatea avem trandafiri englezesti mici 1-2 ani, iar trandafirii englezesti oricum nu trebuiesc taiati timp de 3 ani.
 

Roxana Peled

Active Member
Ce ma nelamureste pe mine la trandafirul asta este ca il vad uneori lungan si lalai si alteori tufa compacta si nu stiu cum il convingi sa se faca tufa compacta :D
 

cristinaf

Well-Known Member
Lungan poate doar pe orizontala, ca pe verticala, never.
Daca se imprastie prea mult pe jos, se poate corecta prin taiere. Eu asa am procedat cu al meu in vara, risca sa se transforme intr-o caracatita, dar l-am ajustat si a crescut frumos apoi.
Seamnana la habitus cu un acoperitor de sol.
 

Roxana Peled

Active Member
Da, e cam ciudat. Cu toate astea am vazut si poze cu el ca tufa destul de compacta si ma intrebam daca poate fi tinut asa din foarfeca :?

PS. Stiu ca englezoii in principiu nu se taie dar in caz de urgenta....eu nu am loc de cracanici :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
e superb :clap:
am si eu unu pe radacini proprii ,acum o sa infloreasca prima data ,ca anul trecut nu a apucat :roll:
 

nina77

Member
Multumesc frumos fetelor :hug:
Marie, musai sa-l treci pe lista, are o culoare frumoasa si e foarte parfumat.E adevarat ca e un pic ma labartat dar daca e legat sau are un suport arata foarte bine.
 

nina77

Member
Multumesc tare mult :D
Nu l-am tuns foarte tare in primavara, dar are un suport pe care mi l-a mesterit sotul meu, sunt doua semicercuri, fiecare are 3 picioare, am unit semicercurile in jurul trandafirului si gata, sta frumos de parca e pus in vaza :D
E ceva de genul
 

nina77

Member
Deocamdata e ok suportul asta.Eu am pus si la trandafirii mai mici, asa sunt cat de cat protejati din calea dulailor mei.
 

cristinaf

Well-Known Member
E unul singur, dar sub greutatea florilor, a inceput procesul de labartare, iar daca il fotografiez din lateral, par mai multi.
Daca va vrea sotul sa-mi faca suporti cum ai tu, la primavara, dupa ce-i tai, ii pun lui si la Young Lycidas cate unul, ca m-am saturat de ei. Acum nu e sprijinit deloc.
Asa arata mijlocul lui; se vede cum pleaca ramurile in lateral.
 

nina77

Member
Da, sunt bune suporturile alea, cred ca doar jumate i-a ramas lui WS ca am tot luat de la trandafiri sa pun la bujori.
Asa cum zici primavara se pot pune.Eu am incercat sa-i pun lui Christopher Marlowe zilele trecute, dupa ce m-am zgariat bine, m-am lasat pagubasa si l-am legat de un bat.
 
Sus