White Roadrunner

alfa

Active Member
Un acoperitor de sol. Foarte harnic, infloreste incontinuu.

Comparatie: floarea proaspat deschisa si una de cateva zile

 

carla

Active Member
E ciudat, nu prea seamana cu White Roadrunner al meu. La mine arata asa:

Din cate vad eu al tau nici nu pare sa aiba frunze de rugosa si nici la boboci nu seamana. De la Coral Com l-ai cumparat??? :?
Eu numai la ei l-am vazut de vanzare
 

carla

Active Member
Nu stiu ce sa zic, dar mie nu mi se pare acelasi trandafir, deci ori al meu ori al tau e un intrus :)
White Roadrunner se trage din rosa rugosa, drept care are frunze de rugosa, de un verde crud si cumva ridate, iar spinii au si ei o conformatie speciala, n-am vazut la alti trandafiri asa ceva. O sa le fac o poza cand se incarca aparatul, sa le poti compara cu cele de la trandafirul tau
 

adrianam

Well-Known Member
Mama ce de spini acolo! :eek:
Ai curajul sa cresti asa ceva? :?
Cand trebuie sa-l tai, cu ce te inarmezi? :)
 

carla

Active Member
adrianam a spus:
Mama ce de spini acolo! :eek:
Ai curajul sa cresti asa ceva? :?
Cand trebuie sa-l tai, cu ce te inarmezi? :)
Deocamdata nu l-am taiat, e acoperitor de sol si inca n-a fost nevoie sa apelez la foarfeca. Iar cand o s-o fac o sa iau foarfeca de taiat pomii si o sa-l tai ca pe un gard viu, nu-mi bag eu manutele prin tepii lui :)

Alfa, chiar daca al tau nu e White Roadrunner, e foarte frumos si daca zici ca infloreste continuu, atunci are un atu in plus. La WR florile tin extrem de putin, o zi doar, si nu reuseste niciodata sa apara ca un covor de flori, asa cum ma astept eu de la un acoperitor de sol, cum arata Fairy de exemplu. Cand a inceput sa infloreasca avea vreo 10 boboci pregatiti dar ii deschide pe rand. Oricat m-am chinuit n-am reusit sa-l prind cu mai mult de 3 flori deschise, din care una proaspata si 2 trecute :(
Deci crede-ma ca n-ai pierdut nimic. Il recomand totusi pentru cei care vor sa-si tina pisicile departe de stratul cu flori :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Carla, mersi pentru info, chiar voiam sa intreb cum se comporta ca-l aveam in plan. Tu de cand il ai, de mai multa vreme sau e tinerel? Ca poate ii trebuie un timp sa se instaleze si sa-si arate valoarea :?
 

carla

Active Member
La mine e in al doilea an, l-am plantat primavara trecuta.
Anul trecut a facut si mai putine flori, poate 5 cu totul, chiar ma gandeam ca mai mult frunzele sunt de el. Nu mi se pare un trandafir foarte harnic, prin comparatie frate-su Smart Roadrunner face mult mai multe flori. Si are si spini mai umani :D
 
Sus