Westerland

victoria

Active Member
uraaaa,ce mult ma bucur ca am aflat si eu cum se numesc cei doi pe care i-am prins din butasi asta toamna :D M-au incantat deja de vreo 3 ori cu cate 102 floricele superbe si nu mai stiam cum le zice.
Din ce am citit aici, aveti dreptate cu trecerea rapida a florilor, dar merita. Ieri l-am vazut din nou inflorit si azi, cand m-am inarmat cu camera.............floarea se dusese :( :D
 

IULIA

Active Member
Anul asta Westy al meu este urias. are vreo 15 tije lungi, de peste 2,5 metri, groase de peste 1cm. Ce fac cu el, il las asa, sau aplic taieri ca la carte, sa las 4-6 tije...sau cum? e deja un mare arbust urcator.cam 1 metru diametru ocupa. unele tije au si 4 metri. inflorirea a fost mai puternica, ramurile pe care am reusit sa le aplec cit mai orizontal au inflorit mai bine. oricum, tot de virf este inflorirea, pentru mine e clar. dar miroase....demential. si taiat se pastreaza bine, i-m adus mamei si a rezistat peste 1 saptamina, si era deschis de multisor..si a mirosit cald, puternic, dulce.
ce fac cu el? :visator:
 

bebe Iris

Active Member
E posibil, Westerlandul infloreste in buchetele si florile se deschid pe rand :D
Oricum si al meu creste in prun :p , este imens si nu prea am pe unde-l conduce.
 

bebe Iris

Active Member
Eu nu-l prea tai, il las sa urce in prun. O mare parte din el am condus-o pe bolta, partea aia o tund ca sa arate ok pe bolta...atat.
 

cristinaf

Well-Known Member
Anul asta mult mai modest, a luat-o in primavara aproape de la zero, dar nimic nu-l opreste sa recupereze cu pasi repezi.

 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Superb ,felicitari !
Al meu a fost mutat acum cativa ani si de atunci nu prea exceleaza,sper ca anul asta sa fie mai ok.
 
Sus