Westerland

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ana...ori cel "arbust " nu e W. ori urcatorul.
Nu prea am dubii ca nu sunt dar mai stii?
Nu am numarat petalele lorr,nu m-am uitat la pistil,nu am identificat forma petalelor,etc...dar promit ca o voi face la primavara si va voi spune.

Anyway....cel arbust il am de citiva ani buni (7-8? ) si a ramas asa fara sa aiba tentative de a deveni urcator.nici una macar....
Cel urcator il am de 3 sau 4 ani si numai asa a fost.S-a catarat singurel iar eu numai l-am legat de gard.Daca se urca asa trebuia sa il leg nu?

Deci una din doua:eek:ri nu sunt W ori la mine in curte sunt niste exceptii :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
mirceaspc a spus:
Am vazut din intamplare pe un site (nu-l mai stiu) englezesc cred o clasificare a trandafirilor dupa habitus (tufa, arbust, acoperitor de sol ...) si intr-un final asa ca o categorie distincta era scris : Westerland. Cred ca stiau ei ceva sau mai sigur nici ei nu au stiut unde sa-l bage. :rofl:
:rofl: :rofl: Ce tare!
 

Dea

Active Member
Coloritul florilor este superb, insa lipseste abundenta, chiar si la primul val de inflorire. Poate e prea tanar al meu, doar la al doilea an ( vara aceasta ), insa nu s-a inaltat la mai mult de 1,50 m si asta, abia spre toamna. In primavara trecuta am taiat drastic din el, deoarece inghetase destul de mult. Vedem ce se intampla in primavara ce urmeaza.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai de ce crezi ca am tot behait dupa el un an de zile :rofl: Si-apoi sa vezi nervi daca la mine n-o sa-i placa aerul, ca de unde n-aveam nici unul, pana la urma m-am pricopsit cu doi :evil: :rofl:
 

miki70

Active Member
Am behait :) si eu un an dupa unul si acum il am in gradina :D , la anul ii voi vedea si eu florile. L-am pus langa bordura blocului, as vrea sa-l curbez inspre bloc, sa fac o bolta dar apoi ce-i fac, il urc la vecini la etaj? :)
 

bebe Iris

Active Member
Dea a spus:
Coloritul florilor este superb, insa lipseste abundenta, chiar si la primul val de inflorire. Poate e prea tanar al meu, doar la al doilea an ( vara aceasta ), insa nu s-a inaltat la mai mult de 1,50 m si asta, abia spre toamna. In primavara trecuta am taiat drastic din el, deoarece inghetase destul de mult. Vedem ce se intampla in primavara ce urmeaza.
Inflorescenta nu va fi o problema, cel putin la prima inflorire din an. Dimensiunile trandafirului sunt insa o problema pentru gradinile mici.
La mine in gradina, iunie 2012:
http://bebeiris.sunphoto.ro/Trandafiri_2012/74173461
http://bebeiris.sunphoto.ro/Trandafiri_2012/74173433
in 2010, alt exemplar, prins de mine din butas, pe care l-am dat anul acesta:
http://bebeiris.sunphoto.ro/Trandafiri_2010/15890559
 

Dea

Active Member
vai bebe iris, numai sa creasca al meu asa cum este al tau, ca loc are suficient sa-si etaleze frumusetea. :D Astept sa vad ce face in anul urmator, poate ma surprinde, mai ales daca il cert aici! ;-)
Claude, daca ii place aerul la bebe iris, cu siguranta ii va placea si la tine! :D
 

bebe Iris

Active Member
Cu siguranta va creste la fel... daca nu mai mare, ca eu l-am tot tuns :p. Doar sa curbezi lastarii, sa stimulezi formarea de lastari laterali ;-) .
Daca ai cumva alta varietate, ca vad ca sunt Westeranzi care se comporta si altfel decat urcatori, iti trimit eu lastari dintr-al meu :*
Claudelu' si eu zic ca nu are de ce sa-si faca griji. Trandafirul asta merge si la soare si la semiumbra, nu-i fitzos deloc.
 

gabrielais

Active Member
:rugaciune: sa se faca si al meu ca al tau, Bebita...atata am umblat dupa el..tot luam si imi iesea alt soi..abia toamna trecuta l-am nimerit si in primavara, dupa ce m-am convins ca e el a trebuit sa il mut; si l-am mutat :mrgreen: a fost inflorit pana la inghet...dar abia la anul va putea sa se dezvolte; daca nu vrea la gunoi cu el :rofl: (asa ii amenint eu pe aia recalcitranti :rofl: ;-) )
 

bebe Iris

Active Member
Asa se face Gabisor, mare cat casa... :rofl: L-am lasat sa creasca-n prun, ca pe un rambler...a ajuns cu tijele la 6 m inaltime. Flori pana la ger, mai rarute si in varf de tija, dar exista. Bine, anul acesta mi-a inflorit a patra oara si M-me Isac Pereire :D , pe care tot asa il prinde gerul cu floricele.
 

gabrielais

Active Member
abia astept si eu..asta daca sarbul mi-a trimis o madama si nu altceva :rofl:
de Westerland chiar am fost multumita...cand incepuse sa creasca l-am mutat si tot s-a facut de vreun metru si ceva...daca la anul o tine tot asa imbraca arcada langa care l-am pus...ma rog, va trebui sa o imparta frateste cu o lonicera pe care o tot tund de zor ca si ea pleaca in toate partile :mrgreen:
 

bebe Iris

Active Member
:D am avut si eu o arcada cu lonicera si era de vis!!! Doar ca n-a rezistat sub nametii de anul trecut, s-a rupt si am renuntat sa mai catar lonicera pe boltile mele fragile :p. La fel se rup boltile mele si cu clematita montana :roll:
 

gabrielais

Active Member
sa stii ca din necazul tau eu am avut de invatat...asa ca sotul mi-a facut niste arcade din fier din acela gros si "rasucit"..cred ca se pune la armaturi :) oricum, pot catara pe ele ce vreau...nu voi avea probleme...
la primavara am in comanda inca vreo 4 bucati pentru noii veniti care se dezvolta ca Fetii Frumosi...intr-un an cat altii in 3 :rofl:
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
bebe Iris a spus:
Asa se face Gabisor, mare cat casa... :rofl: L-am lasat sa creasca-n prun, ca pe un rambler...a ajuns cu tijele la 6 m inaltime. Flori pana la ger, mai rarute si in varf de tija, dar exista. Bine, anul acesta mi-a inflorit a patra oara si M-me Isac Pereire :D , pe care tot asa il prinde gerul cu floricele.
Superbi ! Si Westerlandul si Madama si toata gradina :clap: E ceva la Baia Mare ? Care este secretul ?
 

bebe Iris

Active Member
:rofl: Da, poluare mult mai multa decat in alte zone ale tarii, cu cianuri si metale grele, ploi acide, etc.
Timpul e unul din secrete. Au nevoie de cativa anisori sa arate ce pot, toti trandafirasii :D
Multumesc! :hug:
 
Sus