Weigela

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Eu am tuns-o anul trecut ca sa se indeseasca (era doar un bat saracacios) si nu am vazut flori. Dar nu imi pare rau vazand cum a evoluat. Ce-i drept eu cam sunt prietena cu foarfeca. :) Acum a inflorit prima oara. Insa a meritat asteptarea, zic eu. M-a incantat bogatia florilor.
 

ghia_don

Active Member
Nici la mine n-a inghetat nimic nici iarna asta , nici iarna trecuta care a fost si mai aspra. Am avut emotii pentru una din ghiveci, pe care n-am protejat-o cu nimic, dar n-a patit nici aceea nimic.
 

Roxana Peled

Active Member
Si a mea, o variegata, sta in ghiveci de mai bine de 2 ani si la sub -20 de grade si nu a inghetat :nu stiu: . Nici macar un pic.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
De obicei nu, dar mai sint si unele ramurele/virfuri inghetzate in iernile mai grele.


Iat-o acum citeva zile, are cam 2.5 m.



danero2004 a spus:
La voi a inghetat ce a fost in afara zapezii ?
 

elianna

Well-Known Member
Eu mi-am dorit-o tufa insa oricum n-aveam sanse ca si copacel ca avea vreo 3 ramuri crescute lateral.
 

ghia_don

Active Member
Prima inflorita :D


Tare mi-i draga si mie ! Urmeaza variegata, care abia acum deschide bobocii si cea alba de 10 cm , care pe cit e de mica pe atita e incarcata de boboci :D .
Trebuie sa-mi fac rost si de rosie si gata, ma linistesc ! :p :rofl:
 

elianna

Well-Known Member
Daca vrei rosie, am eu Eva Rathke care infloreste toata vara. Dupa prima inflorire, o tund ca sa-i dau forma.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Hmm.. pe mine m-ar tenta foarte mult.... dar preferabil un pui cu radacina. Se poate face ceva la toamna ?


elianna a spus:
Daca vrei rosie, am eu Eva Rathke care infloreste toata vara. Dupa prima inflorire, o tund ca sa-i dau forma.
 

elianna

Well-Known Member
popgeo a spus:
Hmm.. pe mine m-ar tenta foarte mult.... dar preferabil un pui cu radacina. Se poate face ceva la toamna ?


elianna a spus:
Daca vrei rosie, am eu Eva Rathke care infloreste toata vara. Dupa prima inflorire, o tund ca sa-i dau forma.
Am s-a tund dupa primul val de flori. N-am pus butasi pana acum ca are doar doi ani si nici nu prea stiu cum. Daca-mi dai niste indicatii...
 
Sus