Washingtonia

Yanquapin

Member
Cel mai probabil nu are lumina, si de aceea nu e suficient de puternic. Tesuturile sunt moi si apoase. Urmeaza atacul creaturilor, asa ca gaseste-i repede un loc bun. E un palmier de oaze din deserturile sud-vestului american si suporta orice, in afara de lipsa luminii.
 

Angelinna

Member
primul
si al doilea

asa... revin cu intarziere asupra problemei palmierilor mei.
am doi, la unul e mai accentuata inmuierea, la celalalt mai putin. cum vedeti, nu toate frunzele sunt asa, doar cele mai tinere.asta iarna nu prea au avut lumina, au stat in casa si camera nu era foarte luminoasa, poate de atunci sa fi ramas asa

de stat stau pe balcon in soare direct , in special dupa pranz caci este orientat spre vest. de udat ii ud cu apa cu ingrasamant substral universal. in ultima vreme i-au udat ploile care au fost in bucuresti.

acum 3 ani, i-am primit de la cineva scosi din seminte. aveau 4 cm cand i-am luat si nu stiu daca au crescut cat trebuie in timpul asta. nu prea stiu cum sa ii ingrijesc si mi se pare ca cresc foarte incet.

as vrea sa imi ziceti ce credeti si orice sfat este bine-venit :D
 

Yanquapin

Member
Puteau creste incomparabil mai mult, chiar la 1 m de trunchi, daca erau in Grecia, in pamant :rofl: ! Pentru niste plante de ghivece nu arata rau, ce asteptai de la ei??
 

Angelinna

Member
:rofl: :rofl: :rofl: din fericire sunt in Bucuresti la mine in balcon :rofl: :rofl: :rofl:

dar nu de crestere ma ingrijoram eu in topicul asta ci de chestia cu frunzele moi. si vroiam sa stiu daca exista vreun remediu pt ele...

si sa nu imi ziceti sa ii plantez in pamant in Grecia, ca nu pot 8)
 

Yanquapin

Member
Cat mai mult soare direct- preferabil sa nu bata in vas, asta traumatizeaza radacinile- apa si hrana. E foarte rezistent si e unul din cei mai rapizi palmieri. Isi revine dupa multe neglijente.
 

Angelinna

Member
aa.. mai am o intrebare.

atunci cand am primit cei doi pui de palmier persoana respectiva, care nu se pricepea deloc la plante, mi-a spus ca trebuie taiate radacinile in fiecare primavara prin urmatoarele cuvinte "tot ce e colac se taie".
se referea la radacinile care cresc si se intorc pe fundul vasului. chiar asa trebuie, nu stiu ce sa cred
 

Yanquapin

Member
Am auzit si eu de asta, dar nu as recomanda-o - sunt plante care stau si 20 ani in acelasi vas, cu fertilizare, desigur.
Si in nici un caz "in fiecare primavara"! Palmierii sunt notorii pentru dificultatile la transplantare, mai ales cand sunt deranjate radacinile.
 

anaelis

Member
eu am washingtonia filiera si imi tot da pe frunze...o tin langa usa de la balcon asa ca are mereu lumina dar nu soare...de udat o ud de 2 ori pe saptamana si cred ca e ok...problema mea e ca varfurile frunzelor se indoie si unele stau intr-o directie iar altele in alta directie...de ce? arata cam haotic...(o sa pun si poze)
 
pentru Simona8

..."insectele" cu multe picioruse sunt de fapt Colembolae si se hranesc in general cu ciupercile din sol rar ataca plantele (doar pe cele slabite); daca vrei sa scapi de ele foloseste Calypso (solutie 0.15% cu care imbaiezi planta) sau un insecticid granulat - Direx - care se aplica pe sol (atentie miroase!) - cu aceste tratamente scapi si de eventuali paduci testosi sau lanosi...
 

cristio

New Member
intrebare

salut sunt nou pe aici, am intrat pt ca am o problema cu palmierul washingtonia si anume: acum cateva saptamani i-am schimbat pamantul si pe sacul de pamant universal scria ca daca radacinile plantei sunt prea lungi acestea se pot taia si asa am si facut. ei bine de atunci cele 2 frunze ale palmierului s-au uscat si lujerii noilor frunze incep sa se ingalbeneasca la varfuri.
va multumesc anticipat.
 

leo2006

New Member
Din cate stiu palmierii sunt sensibili daca le deranjezi radacinile. Mutarea unui palmier in alt ghiveci este ca o operatie pe cord deschis :) .Practic tu l-ai ciopartit si e si normal sa sufere. Numai timpul va spune daca se vor recupera sau nu dar cu siguranta te vor urii toata viata.

Palmierii mei Washingtonia filifera la 1 an si 6 luni de la germinare au inceput sa se dezvolte cu repeziciune. Deja le apar frunzele palmate si cred ca trebuie sa-i pun intr-un ghiveci mai mare.Am nevoie de niste sfaturi,cand ar fi mai bine sa-i mut si cat de mare ar trebui sa fie noua "casuta" ca sa tina vreo 5 ani.

http://picasaweb.google.com/leonard.ro/Washingtonia#
 

cataliny

Member
Re: intrebare

cristio a spus:
i-am schimbat pamantul si pe sacul de pamant universal scria ca daca radacinile plantei sunt prea lungi acestea se pot taia si asa am si facut. ei bine de atunci cele 2 frunze ale palmierului s-au uscat si lujerii noilor frunze incep sa se ingalbeneasca la varfuri.
va multumesc anticipat.
Pai faceti tot ce scrie pe toate pungile? :eek: la palmieri exact asta "le trebuie" , tine-l sub observatie dar pare sa fi clacat. Daca frunza din centru ce urma sa iasa este galbena e cam clar.
 

sarselia

Active Member
Moderator
SI EU AM UN WASHINGTONIA SI este adevarat ca daca i s-a uscat sau ingalbenit frunza din mijloc e de rau.


sa speram ca nu va fi asa, nu?

noroc cu washingtonia!
 

sarselia

Active Member
Moderator
bine ai venit la noi!

si eu am un washingtonia si te-as ajuta cu draga inima numai ca ar trebui sa vad niste poze cu ei ca sa imi dau seama care ar fi problema.

daca vrei sa postezi poze ar trebui sa iti faci un cont pw picassa sau pe photobucket...dar ca sa intelegi mai bine citeste acest topic

http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=40

numai bine!
 

mirela06

Active Member
Foarte frumosi. Sa-i ai sanatosi, Avoa si bine ai veit la eGradina noastra :)
Eu caut, in disperare, 2 palmieri: RHAPIDOPHYLLUM HYSTRIX
- TRACHYCARPUS WAGNERIANUS

Am nevoie de ei pt. ca rezista afara, iar primul rezista si pina la -20 . Este prin parcurile din Anglia. Deci merge si la noi. Acum mai am sa tip si sa pling si poate , cineva, ma va ajuta sa vad de unde pot face rost :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Avoa unde tii acesti palmieri?
daca ii tii langa o sursa de caldura sa stii ca li se usuca varfurile de la frunze pentru ca e prea cald pentru ei.
de obicei acestia au nevoie de o tempeatura constanta si daca s-ar putea peste iarna sa stea intr-un loc mai racaoros.
nu le place aerul uscat de la calorifere sau surse de caldura.
cel putin eu asta am observat la washingtonia mea.
eu l-am tinut peste iarna intr-o camera neincalzita si aproape de geam.
nu am avut nicio problema cu el.

te-am pupat
sper ca ti-am fost de ajutor.
 
Sus