Washingtonia

IoanaM

Member
Sinoma 0808:
Am un palmier Washingtonia. L-am pus intr-un ghiveci mare, pastrand si pamantul in care a fost el initial (adus din Turcia). Ii merge bine dar de cand am aplicat "tratamentul" contra viermisorilor mici si transparenti care mi-au aparut in mai toate ghivecele (acum nu mai sunt) cu vermicid POKON, pe suprafata pamantului apar niste viermi ciudati cu multe picioruse, ametiti cumva, pe care eu ii adun si ii arunc. Ar trebui sa-i schimb pamantul? Palmierului ii merge bine, de cand il am (octombrie) i-au dat doua frunze noi.

Cornelia:

Unii paraziti sunt rezistenti la tratamente si daca persisti s-ar putea ca planta sa fie afectata. Daca nu ai rezultatele scontate cu un tratament, incearca imediat un altul asa incat parazitul sa nu aiba timp sa-si dezvolte rezistenta la noua substanta.

Mie mi s-a intamplat ceva asemanator cu o Schefflera. Am administrat 2 zile tutun maruntit amestecat cu apa si alte 2 zile Pokon anti cochenile (aplicat pe pamant). Si au disparut de tot.

Daniel:

Acest palmier creste destul de repede, trebuie sa ii dai ingrasamnat, si sa ii schimbi ghiveciul din cand in cand. Ce diametru are ghiveciul acum?

simona0808:

Are cam 25-30 cm si creste intr-adevar mult mai repede decat ma asteptam eu. Acum sta mai la umbra (partial); oare sa incerc sa-l scot la soare?

Daniel:

Soarele nu cred sa ii dauneze washingtonia e un plamier din zona aproape de desert asa soarele cred ca o sa ii faca bine.

Petrica:

de unde as putea cumpara seminte de Washingtonia?

Lili:

Incearca la http://romana.kpr.sk/exotic.html


Claudia_g:

buna tuturor!
sunt extrem de fericita ca am doi "copii" de washingtonia. Au dat din seminte pe care le-am primit din strainatate, pe care la inceput le-am lasat 2 zile in apa calduta si pe urma le-am plantat in pamant ..dupa 1 luna au aparut mai intai unul apoi la inca 1 sapt altul si acum astpt si ceilalti copii sa iasa ... nu le-am pus nimic ingrasaminte sau altceva si vad ca e bine ... sunt foarte incantata de ei ..o frumusete.

schlucky:

am si eu o "mogaldeata" de Washingtonia, sau cel putin asta mi s-a spu ca este, nu ii merge prea bine....adica desi ii dau frunze noi cele de la baza se usuca f. repde si nu arata tocmai bine.....dar trecand peste asta...ma intrebam cand trebuie adus in casa? caci acum este inca afata, noaptea nu stiu, dar dimineata sunt 8 - 10°C desi peste zi sunt inca uneori chiar 22°C

mihai_c:

Daca se usuca frunzele de la baza iar cele noi cresc este in regula pentru ca e un semn ca lupta sa se adapteze la noile conditii. Uscarea rapida a frunzelor de la baza se va opri curand. Cand se usca se usca de tot dintr-o data.
Washingtonia poate sa reziste la temperaturi negative extreme de pana la -10oC. Fiind mic, in ghiveci si in plus in perioada de recuperare nu ar fi bine insa sa-l supui la astfel de temperaturi. In schimb insa il poti lasa afara linistit pana da prima bruma.
Daca l-ai cumparat ar fi bine sa-l muti intr-un ghiveci nou, adanc, cu 2xpamant + 1xnisip&pietris.

asa arata acum:



si are cam 50cm inaltime si ghiveci de 20 cm(banuiesc, dupa ochiometru)

mihai_c:

Da! e Washingtonia fara nici un dubiu. Si nici nu arata asa de rau. icon_smile.gif
Ghiveciul pare suficient de mare pentru moment, poti sa-l schimbi doar in primavara. Frunzele uscate le poti taia deja (in principiu e bine sa le lasi sa se usuce singure si abia apoi sa le tai).

IoanaM a scris:
Ce conditii i-ai oferit atunci cand arata asa?

Schlucky:

Pai asa a aratat cam o luna sau mai mult dupa ce l-am cuparat icon_smile.gif si de atunci il tin pe treptii de la intrare..... oreintare NV .... destul de aproape de zidul casei .... ce nu i-am oferit deloc este ingrasamant icon_redface.gif caci de udat in perioada calda il udam de 2 ori pe zi acum la 3-4 zile si are soare de pe la 15.30 pana cand apune

IoanaM:

Washingtonia se tine in plin soare, deci orientarea NV nu e tocmai cea mai buna. Oricum, nu din cauza asta ii cad frunzele.
Cred ca ii pui mult prea multa apa. Am si eu o W., pe care o tin pe balcon, orientare NE, si ii merge f. bine. Il ud insa destul de rar, vara - o data la 5 zile iar iarna - o data la 2 saptamani (il tin la 16-18 grade).

mihai_c:

Cand cumperi o plata in general trebuie sa-i schimbi cat mai repede vasul cu unul mai mare cu pamant proaspat. Ei din ratiuni economice ii tin in vase subdimensionate, ii indoapa cu ingrasamant etc. iar in momentul cand il duci acasa sufera un soc din cauza schimbarii conditiilor. Eu cred ca are nevoie de pamant proaspat si isi va reveni...
 

carmenn

Member
Si la W mea i s-au ingalbenit din frunze, dar cat timp da altele la loc, chiar nu ma deranjeaza, practic asta e scopul la palmieri, sa incepi sa tai din randurile de frunze, ca sa se formeze trunchiul frumos.
Nu-i de mirare ca a avut 2 frunze galbene, ca doar a stat o saptamana intr-o punga fara pamant, cand am ajuns in tunisia, acasa si-a revenit, si e unul din exemplaree care s-a prins, desi aveam emotii dupa ce am citit pe net despre sensibilitatea radacinilor palmierilor...
 

Hariclea

Member
Da, intr-adevar, nu trebuie sa te alarmeze caderea unor frunze atata timp cat altele noi dau in loc... :wink:
Ne arati si noua cateva poze cu palmierul tau?
 

Hariclea

Member
Washingtonia s-ar putea sa sufere un pic de lipsa de umiditate, dupa cum are varful frunzelor uscat.
Si curmalul cred ca la fel...
Incearca sa-i pulverizezi dimineata iar la amiaza, cand e cald si soare, toarna o galeata cu apa pe langa ei, pe asfalt, ca sa creezi umiditate.
 

mihai_c

Member
Nu e Washingtonia, e un Trachicarpus!!! Pare ok, in schimb Phoenixul ma tem ca l-ai pierdut deja...



carmenn a spus:
uite aici...sper ca e W
http://i226.photobucket.com/albums/dd34 ... G_0361.jpg

mai am un curmal adus tot asa cu radacina, dar arata rau, in sensul ca i s-au uscat toate frunzele, si mai are 2 fire doar... http://i226.photobucket.com/albums/dd34 ... G_0048.jpg
cele care se vad in poza, nu mai exista...dar e ceva verde ce nu vrea sa moara...il resuscitez pana reusesc sa-l tin aici :wink:
 

mihai_c

Member
Washingtonia si Phoenixul nu prea sufera din lipsa de umiditate in aer fiind palmieri de desert. Mai degraba palmierii in cauza sufera in urma transportului si a altor suplicii la care au fost supusi din Tunisia pana pe plaiurile mioritice. La fel Trachy care este un palmier de climat cald si relativ uscat.
Daca la Washingtonia (care nu e Washingtonia, e Trachy) respectiva ii cresc frunze noi sanatoase e semn ca se readapteaza la noile conditii si incearca sa-si revina, sacrificandu-si pe drum frunzele vechi...
Daca si frunzele noi se ofilesc atunci poate suferi din cauza unui drenaj insuficient (apa care balteste la radacina), carente de nutritie (pamatul in care l-ai plantat este sarac sau lipsesc microelemente) sau poate lumina insufienta (desi din poza pare ca sta undeva la soare).

Bafta!


Hariclea a spus:
Washingtonia s-ar putea sa sufere un pic de lipsa de umiditate, dupa cum are varful frunzelor uscat.
Si curmalul cred ca la fel...
Incearca sa-i pulverizezi dimineata iar la amiaza, cand e cald si soare, toarna o galeata cu apa pe langa ei, pe asfalt, ca sa creezi umiditate.
 

carmenn

Member
mihai, esti sigur ca e Trachicarpus ??
de cand imi doream unul...doar ca dupa aspect si prin metoda comparatiei cu imaginile de pe net, parea a fi Washintonia...

Trachicarpus nu e cel care rezista iarna afara si la noi ?

n-o sa-l las in primii ani , in cazul in care e Trachicarpus, dar cand va fi mare, nu mi-ar displacea sa-l vad crescand in curte...
 

mihai_c

Member
carmenn a spus:
mihai, esti sigur ca e Trachicarpus ??
de cand imi doream unul...doar ca dupa aspect si prin metoda comparatiei cu imaginile de pe net, parea a fi Washintonia...

Trachicarpus nu e cel care rezista iarna afara si la noi ?

n-o sa-l las in primii ani , in cazul in care e Trachicarpus, dar cand va fi mare, nu mi-ar displacea sa-l vad crescand in curte...
Din imagine asa se vede. Are cumva o retea de firisoare care ii imbraca tulpina? (Trachy se mai numeste si palmierul de canepa).

Mda, teoretic sunt o serie de palmieri care rezista peste iarna afara la noi, si Trachy este unul dintre ei. De fapt este cel mai rezistent la frig dintre palmierii care isi dezvolta trunchi. Acuma practic nu am gasit inca pe nimeni care sa zica: da! am un palmier in gradina si a rezistat afara intr-o iarna serioasa!
 

Hariclea

Member
Si mie tot Washingtonia imi parea... dar daca Mihai zice ca e Trachi, el stie mai bine! :wink:
Cu umiditatea, stiu ca o prietena care are mai multi palmieri, printre care si Washingtonia (cu "certificat de nastere"), ea asa l-a salvat de la moarte...dar depinde mult si in ce conditii a crescut, cum a fost obisnuit: cu umiditate crescuta sau fara...
 

carmenn

Member
da, are si firisoare care ii infasoara tulpina, ca de canepa, asa e...
Da nu au toti asa? :?:
e, am sa-l mai las sa se dezvolte, si mai fac poze sa vedem pana la urma ce e...trebuie sa aflu, caci pana la urma in functie de asta ii aplicam ingrijiri,nu?

Un alt detaliu, poate ajuta la delimitare, avea cand l-am luat o tija cu fructe, asemanatoare cu cele de curmal, mici ca dimensiune , dar nu s-au mai dezvoltat si s-au uscat. Le-am pus eu in apa, in speranta ca vor germina, apoi o sa le pun in pamant, dar sincer nu prea cred sa am reusite cu ele.
 

mihai_c

Member
Pai nu au chiar toti "canepa" respectiva si oricum nu asa mult ca si Trachy.
Daca faci o foto (sau mai multe) de detaliu a tulpinei poate se vede mai bine si ne dam seama exact...

carmenn a spus:
da, are si firisoare care ii infasoara tulpina, ca de canepa, asa e...
Da nu au toti asa? :?:
e, am sa-l mai las sa se dezvolte, si mai fac poze sa vedem pana la urma ce e...trebuie sa aflu, caci pana la urma in functie de asta ii aplicam ingrijiri,nu?
 

carmenn

Member
deci nici alba nici neagra...
hm... :roll:

oridecare ar fi, mie imi place, acum mai caut informatii despre el..
mersi mult
si dc stii si alte detalii despre el, facem un topic nou...
 

SissyGIRL

New Member
:)

si daca te rog imi zici cate ceva despre ingrijirea lui :?: si in ce loc se tine? sincera sa fiu nu tare am avut flori, ma rog eu personal nu m-am ocupat de ele, si nu as vrea ca floarea sa se usuce din cauza mea. pls ajuta-ma!
 
Sus