WALPINI - Sera etapa cu etapa

iuliancico

New Member
danero2004 a spus:
cu placere

1. intrarea corecta as face-o corect pe tocul de sus la nivelul solului.
2 , adancimea e mica daca asta e ideea ta , dar nu la asta ma refeream ci la suprafata vitrata din rampa , poti sa ridici putin dar acolo in desen imi pare mai mare sau egala cu 50cm ceea ce pentru mine pare mult

Un maxim de 15 cm pentru paravan ploi ar fi ok

Soba nu e rea dar nu cunosc produsul ca si eficienta , ma refer la experienta producatorului

Peretele cu orientare spre sud se face negru pentru absorbtie caldura si cel orientat spre nord si aici ma refer cu fata spre nord ( in imagine acest perete ar fi cel mai scund din rampa) se vopseste in alb pentru a neutraliza lipsa luminii
Da, intrarea poate fi si cu tocul la nivelul solului, la 1.65 ai mei nu ma deranjeaza :rofl:
Suprafata vitrata din rampa e de 50cm in desen, se poate ridica dar nu stiu daca e suficient unghiul acoperisului... :?
Va fi si paravan ploi
Sa inteleg ca e ok OSB-ul? De notat indicatia referitoare la vopsirea peretilor. Multumesc!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Osb meu pe sera vopsit cu lac alb pe baza de apa a rezistat 4 ani fara probleme

Unghiul normal trebuie sa fie mai mare 20 grade , cred ca un 25 ar fi ok pentru o scurgere buna ploi si zapezi
 

iuliancico

New Member
danero2004 a spus:
Osb meu pe sera vopsit cu lac alb pe baza de apa a rezistat 4 ani fara probleme

Unghiul normal trebuie sa fie mai mare 20 grade , cred ca un 25 ar fi ok pentru o scurgere buna ploi si zapezi
Ok, am inteles.
Aerisirea e suficienta pe laterale?
Ma gandeam sa fac ceva de genul dar cu tuburi pvc eventual prevazute cu ventilator
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Aerisirea e suficienta dar eu as face si o voi face pe proiectul meu (nu e walpini dar nu conteaza acum) voi face ventilatii pe acoperis si nu pe tip cos

Aerul intra pe laterale si se ridica pe gurile de sus care se vor deschide automat cu pistoane termice
 

iuliancico

New Member
danero2004 a spus:
Aerisirea e suficienta dar eu as face si o voi face pe proiectul meu (nu e walpini dar nu conteaza acum) voi face ventilatii pe acoperis si nu pe tip cos

Aerul intra pe laterale si se ridica pe gurile de sus care se vor deschide automat cu pistoane termice
Da, interesant, am citit si eu despre acele pistoane. Pare mai simpla solutia...
 
Sus