WALPINI - Sera etapa cu etapa

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
Are dreptate Vuk ,in armata stateam in grajdul de la vaca cand eram de paza , aveam geamuri peste tot si o caldura destul de buna , probabil si de la vaca cat si de la balega :wink:
Va prezint noul aclimatizator Joiana.



La dimensiunile ei nu cred ca trebuie sa va faceti probleme in privinta balegii. Spor la fertilizat.
 

Floria

Active Member
Eu am o rasadnita lunga de 10 m si adanca de 2m cu pereti din beton la 1m distanta de fundatia casei, pe care am vrut s-o transform in piscina. Un amic arhitect mi-a spus, nici sa nu-mi treaca prin cap sa amplasez o piscina langa fundatia casei. Ar trebui sa te gandesti serios in amplasarea apei langa sera.
 

aquaponicaro

New Member
Ma tem ca un astfel de aclimatizor consuma prea mult pentru buzunarul meu :) Si imi aduce aminte de bancul ala - din cate miscari bagi un elefant intr-un frigider? sau o vaca in groapa?

Acum, serios, pentru mine introducerea gainilor in sera pe timpul iernii ar rezolva doua probleme dintr-un foc - cresterea gainilor intr-o temperatura acceptabila si un eventual castig de temperatura pentru sera. Animalele in sera sunt introduse de nevoia de a minimiza costurile de incalzire!
Legat de miros - nu exista crescator de animale care sa strambe din nas la intrarea intr-o hala, daca au stomacul sensibil trebuie sa se limiteze la impinsul carutului prin supermarket.

Intre iaz si sera ma gandeam la un perete de 1,5- 2 m facut ca un gabion (cadru metalic sudat, plasa, umplutura piatra). Sper ca membrana EPDM sa nu permita infiltratii in sera, eventual gabionul va fi acoperit cu folie pentru ca apa sa nu intre printre pietre. Se poate ca si peretele opus sa fie facut pe acelasi principiu, piatra fiind recomandata in astfel de constructii - retine caldura pe timpul zilei pentru a o emana noaptea. Sunt franturi de idei pe care timpul le va aseza ...
 

veretregn

Active Member
aquaponicaro a spus:
Ma tem ca un astfel de aclimatizor consuma prea mult pentru buzunarul meu :) Si imi aduce aminte de bancul ala - din cate miscari bagi un elefant intr-un frigider? sau o vaca in groapa?

Acum, serios, pentru mine introducerea gainilor in sera pe timpul iernii ar rezolva doua probleme dintr-un foc - cresterea gainilor intr-o temperatura acceptabila si un eventual castig de temperatura pentru sera. Animalele in sera sunt introduse de nevoia de a minimiza costurile de incalzire!
Legat de miros - nu exista crescator de animale care sa strambe din nas la intrarea intr-o hala, daca au stomacul sensibil trebuie sa se limiteze la impinsul carutului prin supermarket.

Intre iaz si sera ma gandeam la un perete de 1,5- 2 m facut ca un gabion (cadru metalic sudat, plasa, umplutura piatra). Sper ca membrana EPDM sa nu permita infiltratii in sera, eventual gabionul va fi acoperit cu folie pentru ca apa sa nu intre printre pietre. Se poate ca si peretele opus sa fie facut pe acelasi principiu, piatra fiind recomandata in astfel de constructii - retine caldura pe timpul zilei pentru a o emana noaptea. Sunt franturi de idei pe care timpul le va aseza ...
Ideea este... interesanta. Doar atat. In practica, nu cred ca are sens, pentru ca:


1. diferentele de temepratura pot fi mari (ziua soare, in sera 25 de grade, noaptea frig, sufera gaina sau iepurele, stress termic)
2. igiena (descompunere guano - crestere septica, combinatie aiurea de reziduri si umiditate ridicata in sera, curatenie zilnica - pierdere de timp)
3. miros (sera ar trebui sa fie un spatiu agreabil, recreativ, nu se te loveasca intre nari)
4. ventilatie. eliminare de CO2. daca concentratia de CO2 creste fotosinteza este inhibata. plantele absorb oxigenul in timpul noptii pentru oxidare si degaja CO2. in plus, o parte din CO2 este absorbit de plante din apa, nu doar din aer. vei avea gaini hipoxice.
 

Floria

Active Member
Eu stiu ca mi-a racit pisica in sera pentru ca se forma condens. Ea se adapostea acolo deoarece era mai cald insa s-a ales cu un guturai zdravan. Iii curgea nasul si stanuta mereu.
 

aquaponicaro

New Member
Apreciez parerile voastre, ma tem insa ca nu m-am facut inteles...

Walpini il privesc ca pe un spatiu oarecum incalzit, pentru activitate si depozitare. Nu este un spatiu doar pentru adapostit plante. Este un spatiu viu, activ, nu un loc unde se asteapta primavara, in conservare

In walipini, prioritatea mea nr. 1 o reprezinta pestele. Apoi vin gainile si plantele.

Pot scoate (temporar) gainile din ecuatie, ele stau destul de confortabil acolo unde sunt acum. Nici nu intentionam sa plec la drum cu walipini ca unic adapost pentru ouatoare, trebuia sa vad mai intai daca sunt conditii create pentru traiul lor

In walipini sper ca nu vor fi diferente mari de temperatura zi-noapte. Ziua temperatura poate fi scazuta daca situatia o impune, prin aerare suplimentara. Noaptea sper in aportul de temperatura dat de gropile de compost.

Umiditatea sper sa fie redusa de o buna circulatie a aerului, de lipsa diferentelor mari de temperatura, de lipsa evaporarii excesive de apa. In walipini apa se afla in bazine acoperite, inclusiv plantele folosesc apa in sistemul wicking beds, ce previne evaporarea.

Si nu ma intereseaza atat temperatura aerului, pentru ca sunt constient ca incalzitul unui volum mare de aer este imposibil fara o sursa serioasa de energie. Eu vreau caldura la nivelul solului in wicking beds si caldura in bazinul cu pesti, lucru realizabil cu ajutorul PE din gropile cu compost!

Se prea poate sa fie utopic, insa este un proiect in discutie, din care putem trage invataminte...
 

vuk

Member
UPDATE



Pentru o sera neincalzita eu zic ca temperatura asta e super.
In timpul zilei mai fac un foc in soba mica din sera dar cam atat.

@aquaponicaro

Ai reusit sa faci si tu un walipini ?

@floria

Ce temperatura ai in sera ta subterana acum la -20 C ?
 

geodezia

Well-Known Member
Vuk am citit cu colegi acest link si te roaga sa ne spui cum a rezistat walipini la ploile astea abundente de anu asta adica daca ti-a intrat apa si daca esti multumit de cum s-a comportat ca sera ..
sunt oameni de la tara si le-a placut proiectul dar vor sa adune mai multe informatii
multumesc
 

vuk

Member
Buna Geodezia, scuze pentru raspunsul foarte tarziu, nu prea mai am timp de forum.

Nu mi-a intrat apa in sera deoarece este sapata intr-un deal de nisip, deci nu se poate inunda.

Eu sunt foarte multumit de walipini, urmeaza sa mai fac unul acuma la toamna.
 

iuliancico

New Member

iuliancico

New Member
iuliancico a spus:
Multumesc danero










 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai as zice eu ceva

1. usa nu e pozitionata corect , e bine sa fie cumva protejata de mediu si poate ceva mai jos si aici vine si ...

2. mi se pare mie ca e un pic . prea sus , poate nu ai chef sa sapi in pamant dar asa se pierde chintesenta acestui proiect , caldura oferita de natura si de pamant , punand sera pe extern normal ca multa caldura nu obtii din si mai ales absorbi mult frig prin geamuri

Totul depinde se sursa de $$$ daca vei incerca caldura conventionala.
 

iuliancico

New Member
danero2004 a spus:
Pai as zice eu ceva

1. usa nu e pozitionata corect , e bine sa fie cumva protejata de mediu si poate ceva mai jos si aici vine si ...

2. mi se pare mie ca e un pic . prea sus , poate nu ai chef sa sapi in pamant dar asa se pierde chintesenta acestui proiect , caldura oferita de natura si de pamant , punand sera pe extern normal ca multa caldura nu obtii din si mai ales absorbi mult frig prin geamuri

Totul depinde se sursa de $$$ daca vei incerca caldura conventionala.
In primul rand, multumesc pt raspuns

1.intrarea in trepte va fi acoperita, iar usa
2. e la 1.5m adancime, am considerat ca e suficient de adanca, cu un perete la N de 3m si S 2m
O sa folosesc pt incalzire ceva de genul http://www.arta-tablei.com/cumpara/soba-pe-aer-cald-pentru-solarii-sere-ateliere-5329937
Ma gandeam ca la pereti sa pun OSB zugravit alb. E importanta si caldura dar am nevoie si de lumina fiind vorba de flori...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu placere

1. intrarea corecta as face-o corect pe tocul de sus la nivelul solului.
2 , adancimea e mica daca asta e ideea ta , dar nu la asta ma refeream ci la suprafata vitrata din rampa , poti sa ridici putin dar acolo in desen imi pare mai mare sau egala cu 50cm ceea ce pentru mine pare mult

Un maxim de 15 cm pentru paravan ploi ar fi ok

Soba nu e rea dar nu cunosc produsul ca si eficienta , ma refer la experienta producatorului

Peretele cu orientare spre sud se face negru pentru absorbtie caldura si cel orientat spre nord si aici ma refer cu fata spre nord ( in imagine acest perete ar fi cel mai scund din rampa) se vopseste in alb pentru a neutraliza lipsa luminii
 
Sus