WALPINI - Sera etapa cu etapa

veretregn

Active Member
știu că pare mult, însă atunci este și mai mult. eu am calculat doar pentru suprafața acoperișului. Doar pare. Eu am calculat pierderea prin policarbonat. Oricum, policarbonatul tău are o valoare k de conductivitate termincă mai mică de 5. nu câștigi nimic chiar dacă este subteran. ai doar o izolație mai bună.

pentru o seră normală se calculează pentru suprafața totală de sticlă și acolo pierderile sunt mai mari.

nu am văzut horn. pozele sunt micuțe. ce folosești lemn sau gaz?

apoi... de ce ai plasat plantele lângă pereți?
 

vuk

Member

veretregn

Active Member
mă îndoiesc să fie. creșterea în temperatură este de 25 de grade C per km / adamcime. mai ai ceva de săpat... hehe. oricum nu ai vânt și alte pierderi ca în orice altă seră.

cu lemn vei fi ok, mai ales dacă ai un ventilator care va impedica să urce căldura. în plus odată încălzită încăperea, ținând cont că ai folosit cărămidă... va fi mai ușor. pământul izolează. nu degeaba au invetat ăștia centralele pe lemne.

Mă gândeam că pereții sunt mai puțin luminați, decât centrul, de asta am întrebat de ce ai nu pus plantele în centru.

dacă vopsești mesele în alb ai mai multă lumină
dacă le vopsești în negru vor atrage mai multă căldură.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
veteregn pe afara zic unii sa pui butoaie inchise la culoare pline cu apa , cica se incalzesc ziua si degaja caldura noaptea ....e adevarat? ce raport de caldura voi avea la 15 mp sera cu doua butoaie de 200 ? daca voi face acoperis in doua ape
 

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
veteregn pe afara zic unii sa pui butoaie inchise la culoare pline cu apa , cica se incalzesc ziua si degaja caldura noaptea ....e adevarat? ce raport de caldura voi avea la 15 mp sera cu doua butoaie de 200 ? daca voi face acoperis in doua ape
Este adevărat, conform primului principiu al termodinamicii. În acest caz este destul de dificil de calculat pentru că sunt foarte multe necunoscute.

Culorile închise absorb lumina și căldură.

Contează apoi materialul din care sunt făcute butoaiele. Radiația calorică de la soare din acea zi, volumul serei, materialul de izolație al serei (sticlă, folie, policarbonat, acryl), entropie, presiune etc.

Apa se încălzește greu și să răcește greu. Dacă pui afară iarna două găleți cu apă una cu apă caldă, una cu apă rece. Apa din găleata cu apă caldă se va răci mai repede din cauza evaporării. Deci butoaiele tale ar trebui să aibă capac.

Apoi, pentru că discutăm aici de o situație greu de stabilit și pentru că sunt 3 sisteme termice:afară, cel din seră și cel din butoi îmi este imposibil de calculat. nu am cunoștiințele necesare de termodinamică necesare pentru a face un asemenea calcul. Un fizician te va putea ajuta.

Ceea ce este cert dacă ai o zi însorită, și butoaiele tale sunt poziționate în soare, în seră, apa se va încălzi și peste noapte va pierde căldură treptat. Condiția este să impiedici evaporarea pentru că vei pierde energie treptat.

Nu vei putea însă să încălzești sera, ci vei putea să compensezi piererea de căldură într-o oarecare măsură.

Nu am făcut un asemenea experiment, deci nu pot să te ajut.

Acoperișul în două ape ești obligat să îl faci sau eventual într-o apă înclinat. În două ape este mai bine pentru drenarea apei și pentru susținerea zăpezi. Însă are o suprafață mai mare decât cel într-o apă, deci pierderea de căldură este mai mare.

Sera Walpini este ideală pentru a limita pierderea de căldură. În plus acoperișul este astfel calculat încât să ofere un minimum de pierdere de căldură și un maximum de câștigare de lumină. Nu uita că dacă ai un acoperiș stabil care poate ține zăpada poate forma un efect de iglu care are efect de pătură termică.
Chiar dacă zăpada este rece, din cauza faptului că este formată din cristale și aer și cristalele sunt inerte și aerul dintre cristale este aproape inert. Asta înseamnă că pierderea de căldură este mai mică. Căldura se pierde doar prin mișcarea aerului, prin curenți. Din aceste motive în geamurile termopan de calitate în spațiul dintre cele două paneluri de sticlă este insuflat argon, care este un caz inert și care nu se mișcă, deci pierderea este mai mică.

La fel și cu apa din butoi, dacă este amestecată sau se află în mișcare pierderea de căldura din butoi va fi mai rapidă.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu vreau sa iernez cateva plante pe timpul iernii dar fara sa aduc aport extern de caldura , acoperisul va fi cu panta la sol si toata sera in pamant , sper ca iarna sa nu scada sub 8C

Lungime=8m
Latime=2m
Inaltime=sper 2,5 sol plus 50 acoperis sau cat o sa dea gradul de panta

eu speram ca pamantul sa mi ofere o anume protectie si apoi citisem de butoaie ca actioneaza ca niste acumulatori de energie , oricum e bun sfatul cu capacul

Bine in caz de....poate voi folosi un boiler termic de 10 l cu pompa de apa care sa inconjoare perimetrul si cu termostat setat la 7 C minim
 

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
eu vreau sa iernez cateva plante pe timpul iernii dar fara sa aduc aport extern de caldura , acoperisul va fi cu panta la sol si toata sera in pamant , sper ca iarna sa nu scada sub 8C

Lungime=8m
Latime=2m
Inaltime=sper 2,5 sol plus 50 acoperis sau cat o sa dea gradul de panta

eu speram ca pamantul sa mi ofere o anume protectie si apoi citisem de butoaie ca actioneaza ca niste acumulatori de energie , oricum e bun sfatul cu capacul

Bine in caz de....poate voi folosi un boiler termic de 10 l cu pompa de apa care sa inconjoare perimetrul si cu termostat setat la 7 C minim
dacă îmi spui ce suprafață totală va avea acoperișul și materialul folosit aș putea să îți calculez cu aprixmație pierderea de căldură sau compensarea de care ai avea nevoie pentru a menține o anumită temperatură înăntru în condiții date pentru temperatura de afară afară.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pai 8x1,2x2 plus capetele sa zicem maxim 25 mp

Grinzi de lemn placate initial in o singura folie policarbonat iar iarna si o folie pvc peste cea de policarbonat care va acoperi tot acoperisul
 

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
pai 8x1,2x2 plus capetele sa zicem maxim 25 mp

Grinzi de lemn placate initial in o singura folie policarbonat iar iarna si o folie pvc peste cea de policarbonat care va acoperi tot acoperisul
Încearcă buble-packing in loc de folie pvc. folie din alea bule.

poți să îmi spui despre grosimea policarbonatului? câte camere are?
 

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
retinut ideea cu bule...nu stiu inca ce profil voi alege
oki doki... am înțeles.

pentru policarbonat monilitic de 6mm dacă vrei o diferență de temperatură de 25 de grade: 2864 w sau 2463 calorii sau 9,75 BTU.

pentru policarbonat de 10 mm cu o cameră: 2500 w, 2150 cal, 8,5 BTU
policarbonat de 10 mm triplu cu 2 camere: 1600 w, 1400 cal, 6,4 BTU.

Toate aceste cifre depind de calitatea polycarbonatului.

vei avea pierderi pe la joncțiuni. lemnul transmite căldura greu deci este de recomandat. deci valorile vor crește. eu v-am referit doar la acoperiș.

Când mergi la depozit întreabă vânzătorul de valoarea K.

tot ceea ce se învârte în jurul 2 - 3 este acceptabil.
există policarbonat care limitează razele infraroții chiar dacă este necolorat. este într-adevăr bun vara, însă iarna te dezavantajează.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Bine ca in primavara aveam de gand sa fac una mai mica si sa un un acoperis de lemn ca un capac peste un acoperis plan din sticla dubla termopan gandidu ma ca seara sa asez capacul peste sticla si ziua sa l iau dar am mai progresat de atunci
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
2009




2010
"It was about +1 C inside in the our coldest day with nighttime temperature -25 -27 C. This year i have built new tranch greenhouse. It is larger and deeper than old greenhouse.
The tranch has 3,5 m (lenght), 2,1 m (width), 1,2 m depth."

asta zice el ca a fost in Ucraina iarna trecuta...si asa si a facut acum





si asa ceva o sa pun eu

 

vuk

Member
ce poze faine dan , cum le-ai gasit ?

dar eu zic mai bine sa o faci dupa stilul walipini si nu ca si cel din Ucraina
cat de adanca zici ca vrei sa o faci ? 2,5 m sub pamant ? ca atunci si tu trebuie sa o zidesti cu caramida ,ca oricat de mult lut ar avea pamantul tot o sa se surpe

acoperisul din doua ape ar arata mult mai bine decat al meu dar cum a zis si veretregn are multe dezavantaje

plus daca ucrainianul a avut +1C cand afara erau -20C atunci eu ar trebui sa am minim +10C

dane sper ca si tu o sa faci poze cum am facut eu ca is tare curios cum o sa-ti reuseasca :)
 

haplea82

Member
pentru chestiii ceva mai avansate dati o cautare dupa sisteme SHCS.pentru calculul unei sere,ceea ce tine de orientare,unghiuri de inclinare a acoperisului,modele optimizate cautati The Solar Greenhouse Book scrisa de
James .C. McCullagh,este f buna ,sint si alte carti bune si cu informatii detaliate .serele ingropate au mari deficiente in ceea ce priveste controlul umiditatii,mai ales in timpul friguros cind investitiile in incalzire sint f mari serele cu acoperisul in 2 ape au f mari probleme cu pierderile de caldura.inainte sa investiti o gramada de bani ,incercati sa optimizati constructia ,pt ca o constructie gresit realizata poate fi mai scumpa decit una optima si poate genera costuri de intretinere si utilizare mult mai mari.cautati cu incredere informatii pe siteurile americane.oamenii astia pun la indemina o gramada de informatii pertinente si o gramada de concluzii trase in urma unor experimente personale
apropo,aici gasiti toate datele despre insolatie,temp medii lunare,rasarit apus,etc astfel puteti face un calcul estimativ al energiei solare cistigate in cazul unei sere http://www.gaisma.com/en/
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Tema de studiu :rofl:

Vuk eu vb cu el de anul trecut si asta m-a convins , initial am vrut sa fie externa si frumoasa cu geam termopan in 3 foi si izolatie dubla pe acoperis ....dar.... a venit o palma grea de la criza si 2009 a descompus multe proiecte asa ca acum caut ceva care sa foloseasca ceea ce pamantul ofera .Nasol cu caramida ca spatiul e limitat si un perete gros de x cm scade din spatiul total , dim date sunt ideile mele dar e posibil sa nu ajung la cotele alea

vom vedea in primavara ce am hotarat bazat pe banii disponibili 8)
 

veretregn

Active Member
Când am început eu cu grădinăritul am mers la centrul de recilare de aici. Paradoxal, nu au vrut să îmi doneze nimic. Aveam nevoie de lemn pentru raised beds. Cică centru de reciclare...

Nu m-am lăsat și am mers pe la toate magazinele de genul brico, în romania praktiker, ambient, metro, selgros, etc. Comercianții au fost mult mai receptivi. Le-am explicat de ce am nevoie. Unii mi-au dat lațuri rupte, alții scânduri, alții dale sparte, alții căzături de la parchet laminat, paleți etc. Le-am spus că am un proiect ecologic, într-o grădină comunală. Unii au fost receptivi și au spus da, cu condiția să mi le car singur și să nu fac dezordine.

Am primit și ghivece care au stat prea mult în ploaie și și-au pierdut aspectul comercial. Din paleții primiți am făcut borduri. Din parchetul lamelar de asemena. Am pus bandă izolantă pe muchii pentru a nu se umfla MDF-ul și de un sezon rezistă. Și vă spun că aici umiditatea este foarte ridicată.

Poate unii dintre voi sunt mai timizi, însă cu toții lucrăm pentru ceva mai bun. Reducem amprenata de dioxid de carbon, reducem gunoiul și reducem costurile de reciclare. Unii oameni sunt chiar receptivi, mai ales dacă te duci cu zâmbetul pe buze și îi întrebi. Alții vor refuza.

Nu trebuie să cumpărați totul, încercați variante, întrebați vecinii, prietenii.

Deși locuiesc în Belgia, deși am un loc de muncă, am cheltuieli mari, asigurări, impozite de 60 la sută, fac naveta de 3 zile pe săptămână la universitate unde încă studiez 320 de km pe zi. Mândria nu ne ajută. Este o soluție sau măcar o idee. Merită să încercați. Mergeți cu o listă și întrebați dacă puteți fi ajutați. Acesta este sfatul meu. Apoi puteț folosi improvizații, lemn de alun decojit, var în loc de vopsea (pentru anumite vopsiri).

În plus dacă sunteți ajutați, întotdeauna vă puteți întoarce cu un coșuleț cu roșii și ceapă și spuneți că aceasta este munca mea cu ajutorul dumneavoastra. Dacă le mai spuneți că sunt produse bio se vor bucura și mai tare.
 

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
Tema de studiu :rofl:

Vuk eu vb cu el de anul trecut si asta m-a convins , initial am vrut sa fie externa si frumoasa cu geam termopan in 3 foi si izolatie dubla pe acoperis ....dar.... a venit o palma grea de la criza si 2009 a descompus multe proiecte asa ca acum caut ceva care sa foloseasca ceea ce pamantul ofera .Nasol cu caramida ca spatiul e limitat si un perete gros de x cm scade din spatiul total , dim date sunt ideile mele dar e posibil sa nu ajung la cotele alea

vom vedea in primavara ce am hotarat bazat pe banii disponibili 8)
Sunt stocuri în romania de geamuri termopan la mâna a doua. Mai întâi partea dinspre nord izolată și încetul cu încetul lucrurile evoluează.

Învățăm unii de la alții, ne stimulăm, greșim însă aici, pe acest forum avem oportunitatea să ne perfectăm. Fiecare are o idee. Unii sunt suspicioși, alții sunt entuziasmați, cred că ne putem sfătui reciproc.

Când eram copil bunica mea avea o groapă în grădină și acolo păstra păstârnacul, pătrunjelul și alte rădăcinoase. Gândind la asta sera walpinii este un hibrid între un coldframe și groapa bunicii mele la o scară mai mare.

Walpini a propus un model, eu nu am spațiu să îl aplic aș vrea însă. Totuși am mai învățat ceva și zi de zi urmăresc ideile și propunerile voastre.

Nu pot decât să vă mulțumesc.
 
Sus