Vreti un sol bogat???

e posibil si de batranete sa nu mai rodeasca ale mele; cat priveste melcii... am tot strans cateva pungi si i-am dus in camp :) si tot mai sunt, mai ales dupa ploaie. cand am rarit plantele de capsuni am pastrat cativa pui din ele pe care i-am pus intr-un vas cu apa; acum au deja radacini si urmeaza sa infiintez un rand nou de capsuni, undeva in plin soare, de data aceasta. vedem anul viitor cum se comporta :) oricum, stau cu ochii pe ele!
 

LadyBug

Well-Known Member
Mult succes, in general e usor cu plantele de capsune, nu sunt dificil de crescut/ rodit daca au soare si apa.
Legat de compost, al meu ma cearta ca "strang gunoaie" sa le duc la teren pt ca in fiecare zi iau toate resturile de la cafea/ legume-fructe si le duc iar apoi le pun pamant peste. Mai demult le mai si sapam, acum nu le mai fac nimic, doar pun peste ele un strat de 5-10cm de pamant si nu mai umblu, le pun chiar la radacina florilor, sper sa nu fie probleme, adica sa nu mucegaiasca... Eu tot vreau sa inalt pamantul, iar dedesubt am stratul asta de resturi, din care, evident, au iesit cartofi! plus mici copacei de anul trecut, asa de multi incat ii duc la padure in toamna, n-am loc deocamdata si pentru ei...
 

geodezia

Well-Known Member
rau e sa fii batrina si chioara pe deasupra vazusem ca daca vrem un sot bogat si ma apucasem sa va tin o prelegere cu un coleg care numara si betele de chibrite folosite sa aprinda focul
rau e sa fii chioara
 

geodezia

Well-Known Member
na vorbesc serios el ne povestea stateam si ne inchinem femeile si cu stinga si cu dreapta sa ai un astfel de sot cred ca ma duceam pe cimpuri tot inainte decit sa stau cu el
 
Sus