vita de vie

marq

Member
Zaharul e daunator asa si mondialul, fug ai nostri de el ca nu cumva sa devina faimosi. Asa ca servim totul sec, se mai relaxeaza si ei pe perioada campionatului ce atata efort pana in Brazilia.
 

LadyBug

Well-Known Member
La fise de referinta nu am vazut nimic legat de vita de vie, o fi prin alta parte fisa ei? De aceea postez aici nelamuririle mele...
Am vazut ca se vand butasi altoiti si nealtoiti de vita de vie, care sunat avantajele si dezavantajele unora si altora? Eu am achizitionat de la yurta Muscat de Polske din categoria "altoite" dar imi pare ca nu are nici un altoi, plus ca nu stiu daca e vie sau nu, cum sa-mi dau seama, pana cand tb sa astept sa faca mugurasi?
 

LadyBug

Well-Known Member
Si am o mare dilema: de cativa ani in piata Grivitei din Constanta se aduc niste struguri mici si albi si ovali si dulci daca sunt galbeni-aurii sau dulci-acrisori daca nu sunt foarte bine copti, exact pe gustul meu, si fara samburi. Ce soi ar fi acesta? Vreau neaparat acest soi, am luat mai multe vite de vie in speranta ca voi nimeri soiul, dar ma indoiesc, sunt asa de multe posibilitati.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Lady, pe langa alte motive, se merge pe vita de vie altoita si din motive de sanatate a plantei. Exista un daunator, filoxera, o insecta care paraziteaza radacinile vitei de vie si care de multe ori omoara planta. Vita de vie se altoieste pe specii rezistente la acest daunator.
 
Sus