vita de vie

ovidiu1964

Member
in primavara am pus la butasit o vita de vie care trebuia taiata, din pacate nu era la mine acasa ci la o cunostinta si nu am avut eu grija de ea, azi am mers sa tai butasul si am constatat ca nu are radacini, cu exceptia uneia micute de tot si mai cateva putrezite, totusi am pus-o in ghiveci si direct in pivnita cu ea, cam asta e :


pentru comparatie, vasul in care este are 30 cm in diametru, a fost dificila fixarea ei , de 2 ori a sarit din vas, cu toate ca am legat-o cu sarma si suruburi bagate in ea :ros_unghii:
 

marq

Member
mama ce vita sanatoasa, nu e cam mic vasul?
Cu vita de vie n-am mai incercat, a taiat cineva vreo 4 ha de vie batrana sa faca cartier de vile si aveam de unde lua. Mi-a parut rau pentru macesi (erau prin vie) ca nu m-am gandit la ei mai din timp, aveau un lemn super frumos, roscat, dar cad am ajus mai trecusera peste ei ploi, tractoare, uscaciune si nu mai aratau deloc bine, ar fi fost buni si de bonsai sau ca lemn de facut ceva din el.
sa-ti invie vita la primavara!
 

ovidiu1964

Member
multumesc,vasul momentan e gol, nu sunt radacini, sa-l umple cu radacini sii dau eu unu mai mare :ingeras: , apropo, mai poti sa iei lemn de maces? am nevoie pi manere la cutite :)
 

marq

Member
M-am gandit eu ca ai avea nevoie, nu am scris in postul de adineauri ca m-am gandit ca poate zici ca rad de tine pentru ca daca initial am vazut un lemn rosu frumos (era scos de ceva timp), dupa 1-2 saptamani era negru si putrezit pentru ca ei au scos toate cioatele si le-au adunat gramezi si au mucegait probabil, am incercat o radacina dar nu mai aveai ce face cu ea si am renuntat sa mai caut altele. Recent le-a dat foc, nu chiar la toate, nu promit nimic dar daca mai ajung pe acolo (e pe un deal la 5 km de unde stau eu) la surioara mea, am sa incerc sa mai caut va vad daca a mai ramas vreo movila de cioate.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
stiu ca via da din ochi orbiti si nu din lemn matur , asa ca minimi un ochi chiar si batran trebuie sa fie in sol
 

marq

Member
Ovidiu imi fac curaj si acusica ma sui pe bicicleta si trag o fuga pe dealuri, cred ca tre sa beau si un rachiu ca e cam racoare :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
"Butasul" este foarte gros, slabe sanse . . .
Pe radacini puternice, via da lastari si de pe cioata, pe lemn foarte batran.
 

marq

Member
Ovidiu, tocmai m-am intors. Acum imi dau seama de ce nu se inghesuie lumea sa ajute pe altii, implica ceva efort :) :whew:, ceva zgarieturi.
Am gasit si 1-2 cioate groase, le-am lasat la suriora mea la casa, mi le aduce luni, cu mine am luat niste ... rugi, crengi, nu stiu cum le zice, nu le-am lasat pe deal, ma gandesc ca sunt bune si astea la ceva. Tie iti trebuie numai cioate? Am observat ca radacinile au lemnul mai galben si ramurile alb.
Am facut cateva poze pe fuga si ramuri si radacini, sa-mi zici daca le pastrez pentru gratar sau ti le trimit si pe astea.
http://s1332.photobucket.com/user/marqa ... how/Cioate
In spate e dulapul meu din lemn de cires.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mihai daca vrei vie , te duci pe drumul de la antibiotice peste strada pana in fata la AutoCd Serv si acolo ai o fosta plantatie de vie care nu a fost defrisata ci doar depalierizata

De acolo am luat 2 crengute sa pun la prins , eu pentru struguri nu pentru bonsai dar sunt ceva specimene culcate la pamant frumoase , cred ca ai e unde alege din vreo 100 de plante
 

ovidiu1964

Member
multumesc pt sacrificii :D , acuma tu le vezi bine, eu trebuie sa scot bucati paralelipipedice de 3/3/13-15 cm, fara fisuri mari, daca tu zici ca iasa din ele nu le arde, iara celelalte sper ca-s mai groase :)
 

marq

Member
Multumesc Dan de informatie, dar si eu prefer sa degust din productie decat sa cresc vie pe balcon, am fost pe deal doar sa-i caut lui Ovidiu niste lemn de maces, ca cioate au scos in toamna cu sutele cu excavatorul si as fi putut lua (zic si eu pentru ca n-am prins momentul, am fost pe acolo cand erau deja scoase) dar eu unul nu consider vita de vie prea potrivita la bonsai, poate macesul ar fi mers dar ci spinii lui... mai bine nu, mi-a trecut un ghimpe azi prin piele ca briceagul.

Pretentios mai esti Ovidiu :fluierat: , din ce ti-am aratat cel mai subtire are vreo 2,5 cm, iar cele mai groase 5 si 7 cm unde sunt mai groase, de lungime sunt lungi. Celelalte nu-ti sunt utile, poate faci o lungura ceva, ma rog - lingurita :rofl:
Eu am plecat pe deal cu gandul ca voi gasi doar putregaiuri apoi ajuns acolo am vazut ca sunt si cioate bune (mi-ar trebui vreo 3 zile cred ca scormonesc prin movila care a mai ramas) si abia atunci mi-am dat seama ca am o mica problema: nu stiu ce si cum sa tai asa ca am taiat si eu ce a fost mai gros si neuscat. Adevarul e ca betele astea sunt crapate cate putin, o fi o caracteristica a speciei.
Iti voi trimite cat am reusit sa scot in cateva ore, 1-2 cioate mai groase, au lemn si de facut sculpturi, sper sa fie bun si de cutite.
 

ovidiu1964

Member
sa stii ca am vazut pomisori tare faini din vie, eu incerc, ce o iesii om vedea
alea subtiri de 2cm nu le trimite, fa tu un mic gratar :D , poate de un mic iti ajung :salivat:
 

marq

Member
Bun Dan, asa facem, portia lui Ovidiu o impartim.
Ovidiu nu m-am indurat sa le arunc ca unele sunt radacini si au un lemn galben frumos...lasa ca poate-mi iau si eu o minifreza de lemn si ma apuc de sculptat, ma rog de chinuit lemnul, n-am idei prea multe dar poate imi vin, am sa fac lingurite mici mici :rofl:.
Am sa vad cum reusesc sa le impachetez si cat de grele vor fi si daca nu va fi suficient la cantar bag si vreascurile :rofl:

E cam comic spus pomisori din vie, dar daca arata asa...
 
Sus