Vita de vie (soiuri)

Cornel

Member
sicamin a spus:
Cornel ,spune-mi te rog de unde pot procura butasi de vie Calina (fara samburi)? Am incercat la Sem-Luca dar nu au.
Imi paree ca nu am vazut acest mesaj asta primavara . dar e mai bine poate ca l-am vazut acum pentru ca plantarea de toamna e cea mai buna.
Butasi de Calina am luat de la Laboratorul de viticultura de la Chitorani (apartine de Valea Calugareasca). Revin maine cu date de contact ca le am la servici.
 

adi o

Member
soiuri

sal... :dans: azi mi-a sosit vita de vie prin curierat :D :D am comandat la ROSAFRUCT 4 soiuri de struguri de masa care merg in zona mea:Nero,Eszter,Palatina si Terez.in poze arata bine, acuma sper sa se faca :D si la mine!
 
A

Anonymous

Guest
adi o ,
am uitat sa-ti multumesc,mii de scuze,am sunat saptamina trecuta la nr. indicat de tine.Apoi am revenit citeva zile mai tirziu de citeva ori.Am primit informatii precise,lamuritoare ambalate in multa amabilitate.
Este posibil ca tu sa fi fost la capatul firului ?
 

adi o

Member
re

nu,nu am fost eu la telefon.probabil ati vorbit cu dl ing.Horia Ghibu ,un domn foarte amabil si dispus sa ajute. ma bucur sca ti-am fost de folos! :D
 

MihaelaV

Member
14 ron bucata? enorm, la Breaza de BZ e 2 lei butasul de Victoria si alte soiuri, iar cei adusi din Italia 1,10 euro

Nero cred ca e cunoscut sub denumirea de Tamina (la noi la Dealu Mare)

Mi se pare si ca sunt informatii eronate cu privire la recoltare pe site
 
A

Anonymous

Guest
adi o,
ei ...ma gindeam si eu asa...infine,a fost mai mult edecit amabil!
 

iris

Active Member
Am si eu doua intrebari despre cultura vitei-de-vie.Nu ma pricep deloc.
Imi poate spune si mie cineva ce tratamente ar trebuii efectuate pe parcursul unui an vitei-de-vie?
Pentru o plantatie de vie nou infiintata(adica cum se v-a dezgheta voi planta butucii) la ce perioada de timp efectuez un tratament si care anume?Multumesc.
 

ACHIMENES

Member
La vita de vie organul cel mai afectat este frunza asa ca tratamentele incep in momentul cand apar frunzele.
1. daca vremea este ploioasa si calda trebuie sa facem tratamente pt mana, folosind produse pe baza de cupru ( Turdacupral, Champion etc), stropirile se fac la 4 zile in anii ploiosi si la o saptamana in anii secetosi, cand frunza are 5 cm diametru si imediat dupa ce s-a oprit ploaia...neaparat.
2. daca vremea este uscata se fac tratamente pt fainare, folosindu-se produse pe baza de sulf.
Daca perioadele secetoase alterneaza cu perioadele ploioase , atunci la un tratament se pot amesteca produsele pe baza de sulf cu cele pe baza de cupru.
Cei mai periculosi daunatori sunt paianjenii si molile.
Tratamentele se incep cam prin mai, din iunie se incep tratamentele pentru putregaiul cenusiu ( asta numai daca via a inceput sa rodeasca ), ultimile tratamente se fac in august. :D
 

Ruxandra1

Member
ACHIMENES a spus:
La vita de vie organul cel mai afectat este frunza asa ca tratamentele incep in momentul cand apar frunzele frunza are 5 cm diametru.
1. daca vremea este ploioasa si calda trebuie sa facem tratamente pt mana, folosind produse pe baza de cupru ( Turdacupral, Champion etc), stropirile se fac la 4 zile in anii ploiosi si la o saptamana in anii secetosi, cand frunza are 5 cm diametru
2. daca vremea este uscata se fac tratamente pt fainare, folosindu-se produse pe baza de sulf.
Daca perioadele secetoase alterneaza cu perioadele ploioase , atunci la un tratament se pot amesteca produsele pe baza de sulf cu cele pe baza de cupru.
Cei mai periculosi daunatori sunt paianjenii si molile.
Tratamentele se incep cam prin mai, din iunie se incep tratamentele pentru putregaiul cenusiu ( asta numai daca via a inceput sa rodeasca ), ultimile tratamente se fac in august. :D
Aceste tratamente se fac si butasilor nou plantati? Deci, daca plantez acum in primavara, cand dau primele frunzulite, le stropesc?

Multumesc.
 

ACHIMENES

Member
Totul este in functie de nr de frunze de pe butas, o masa foliara mare necesita cateva tratamente....preventive, daca sunt doar cateva frunze, 1-2 tratamente pe toata perioada de vegetatie, sunt suficiente :D :D
 

Cornel

Member
Am vita nobila si stropesc din doua in doua sapt cu Manoxin(casa e la tara si nu pot stropi preventiv sau dupa ploaie) incepand de la sfarsitul lui aprilie +ceva sistemic atunci cand conditiile sunt mai vitrege (multe ploi si soare). Si nu am avut probleme majore pana acum.
 

sorina

Active Member
anul asta am cumparat 3 butasi de struguri de masa de la Metro , i-am plantat si unul a fost atacat la radacini de ceva si nu mai este . Ceilalti doi sunt bine
 
Sus