Vita de vie (soiuri)

cornelia

Fondator
Membru staff
Recunosc ca nu ma pricep la vie. Am mai tuns, sapat, etc. dar tot nu ma pricep. De asta intreb: ce se face viei dupa ce se culeg strugurii? exista soiuri din care se obtine un vin mai bun? sau care se folosesc pentru struguri de masa? Care sunt cele mai raspandite soiuri la noi? Si cum se face un vin bun? Exista niste secrete pe care daca nu le stii iti iese vinul acru? :wink:
 

roxy

Member
eu stiu ca vinul iese acru daca nu sunt strugurii copti. avand bunicii in zona Dragasani , fac vin feteasca pentru ca asta avem noi. mai avem pe langa casa si asa numita " nova" (asa se spune la noi) din care iese un vin cu o aroma deosebita. problema este ca acest tip de vita de vie este greu de cules, in momentul in care strugurii s-au copt incep sa cada boabele la cea mai mica atingere. de anul acesta am pus si noi struguri care se gasesc in comert, cei cu boabe mari, mari, dar va dati seama cat dureaza pana o sa avem recolta.
o metoda speciala de a face vinul noi nu avem, doar ca il facem cu drag si cred ca asta conteaza mult.
 

raduizol

Member
Bunicii mei aveau vie la Jaristea - Odobesti si o culegeau in noiembrie cand strugurii incep sa se stranga putin (un fel de stafidire incipienta) si nu i-am auzit in povestirile lor ca s-ar fi acrit vreodata vinul.
 

roxy

Member
noi am cules via acum 2 saptamani pentru ca ne-a fost frica de vremea rece. din fericire strugurii au fost copti asa ca nu sunt probleme. da, dupa ce se culege, via se sapa.
daca strugurii incep sa se stranga nu mai au atat suc, deci si cantitatea de vin este mai mica. in general strugurii incep sa se strice daca nu sunt culesi la timp, din cauza ploilor.
 

raduizol

Member
Bunicii mei vroiau calitate si NU cantitate. La noi in familie daca' se beau 50 ltr de alcool (inclusiv vin) pe an. Poate din cauza asta vinul rezista f bine si dupa atatia ani. Am gasit in pivnita sticle de vin din 1980 si care sunt in perfecta stare.
 

mflorian

Member
cornelia a spus:
Recunosc ca nu ma pricep la vie.
Asta e o mesrie în sine şi din cîte îmi dau eu seama, nu e chiar simplă. Adică, un vrej cu nişte ciorchini poate obţine oricine, dar asta nu e nici măcar începutul...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Bunicii mei au fost dinspre Giurgiu si faceau si ei ce vedeau la altii. Adica, daca se apucau unii sa culeaga la vie, culegeau toti. Nu cred ca vinul iese acru din cauza ca strugurii nu sunt copti - la momentul culesului boabele cad de pe ciorchine. Eu ma intreb daca nu cumva ei au incercat sa faca vin din struguri de masa, sau dintr-un soi care e mai acru de la mama natura. Sau ca ceva in procesul de producere a vinului nu e cum trebuie. Acum cativa ani matusa a "preluat stafeta" si ... nu s-a schimbat nimic. Vinul iese la fel de neplacut de acru. Dupa ei solutia e sa-i mai puna niste zahar, dar mie nu mi se pare normal.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Normal ca nu-i normal :rofl:
Chestia cu zaharul o practica acum taranii pentru a scoate "a doua mina" de vin............cel putin asa mi-au trecut si mie informatiile pe la ureche :oops:
Dar zau daca nu e bine sa iei asa........vreo 10 kg. de struguri sa-i pui la robotel si faci un suco-must sa te lingi pe degete.Ce credeti ar fi o idee rea? :shock:
Si parafrazind(desi ies complet din topic :twisted: )unde sunt mustariile de altadata??? :mrgreen:
 

mio

Member
Gabiuta, suco-mustul de care zici tu e chiar must, doar ca e obtinut in casa si nu in podgorii!
Orice vin se face acru daca-l lasi prea mult nestors.
Secretul este fermentatia aia "in vitro" :rofl: adica fara sa ajunga aer in butoi!
Veniti la mine de sarbatori si dati nota vinului nostru!
 

viovaslui

Member
Cei de la Eutopia au in oferta 7 soiuri de vita de vie.Cred ca nu se preteaza la clima tarii noastre dar merita incercat.Eu am luat de la indagra soiuri italiene in anii trecuti,pe care le-am ingropat in pamant peste iarna.S-au prins toate si s-au dezvoltat.E o mare bucurie sa gusti dintr-un strugure plantat de tine pe care l-ai asteptat 3 ani sa faca roade.Bucuria e mai mare atunci cand este un soi deosebit.
 

mihai_c

Member
Apropos de ani buni si ani rai la vin cineva din domeniu mi-a spus o chestie care mi-a placut si cred ca are dreptate. Nu exista ani buni si ani mai putin buni ci doar ani diferiti, asa a fost vinul in anul ala... nu neaparat mai bun sau mai rau... :wink:

einsteinitza a spus:
Ei stiu de exemplu ca la podgoria din zonaX in anul cutare s-au facut struguri cu cantitate mare de zahar deci iese vin de prima mana.
 
A

Anonymous

Guest
Nu e asa,sau cel putin din punct de vedere al adevaratei calitati.La alte fructe e la fel,toate merele din marul tau sunt bune,sunt sezoane insa care priesc marului si atunci merele se fac mai altfel.
Aici cea mai importanta calitate a strugurelui este zaharul.Daca toamna sau vara au fost ploioase,nu apuca sa stranga cantitatea de zahar necesara si poate sa nu treaca lin prin procesul de transformare in vin,in loc sa se vinifice se oteteste,pentru ca nu are destul zahar.Atunci se adauga zahar si atunci e alta calitate de vin (sau de otet) :wink:
 

mihai_c

Member
Ce soiuri au cei de la Eutopia?

viovaslui a spus:
Cei de la Eutopia au in oferta 7 soiuri de vita de vie.Cred ca nu se preteaza la clima tarii noastre dar merita incercat.Eu am luat de la indagra soiuri italiene in anii trecuti,pe care le-am ingropat in pamant peste iarna.S-au prins toate si s-au dezvoltat.E o mare bucurie sa gusti dintr-un strugure plantat de tine pe care l-ai asteptat 3 ani sa faca roade.Bucuria e mai mare atunci cand este un soi deosebit.
 

mihai_c

Member
E adevarat ca trebuie sa aiba o anume concentratie de zahar dar sa nici nu treaca de un prag maxim, altfel e prea mult dulce in detrimentul aciditatii si din nou calitatea vinului are de suferit. Daca un vin este foarte dulce nu inseamna ca automat nu are defecte, eventual sunt ascunse de zahar...
Raman la parerea ca beneficiind de o anume abilitate ca vinificator poti obtine vin de foarte buna calitate si in anii care n-au beneficiat de conditii meteo ideale. :wink:

einsteinitza a spus:
Aici cea mai importanta calitate a strugurelui este zaharul.Daca toamna sau vara au fost ploioase,nu apuca sa stranga cantitatea de zahar necesara si poate sa nu treaca lin prin procesul de transformare in vin,in loc sa se vinifice se oteteste,pentru ca nu are destul zahar.Atunci se adauga zahar si atunci e alta calitate de vin (sau de otet) :wink:
 

acacia

Member
Nu ma pricep nici eu foarte bine la vie, dar am vie acasa si am facut si o ,,practica de 4 luni ,, la podgoria Jidvei:)
Ce stiu eu despre vie:
- dupa culesul strugurilor se face o musuroire a butucului, pentru al apara de gerurile iernii, primavara se desface musuroiul.
Sunt soiuri de struguri pentru vin si soiuri de struguri pentru masa si hibrizi direct producatori.
La noi in tara se face vin atat din soiuri de struguri nobili(altoiti) cat si din hibrizi direct producatori.
In alte tari soiurile de hibrizi direct producatori au fost scoase, nu mai sunt folosite pentru producerea vinurilor deoarece contin anumite substante care sunt daunatoare celor care le consuma, una din aceste substante este taninu.
Soiurile pentru vinuri sunt de doua feluri
- soiuri pt vinuri albe: Tamaioasa romaneasca, Grasa de Cotnari, Muscat de Ottonel, Pinot Gris, Feteasca Alba, Feteasca Regala...etc.
-soiuri pt vinuri rosii: Pinot noire,Feteasca Neagra, Merlot.. etc.
Am mai citit ca sunt vinuri care se fac dein boabe de struguri atacati de putregai(Botrytis cinerea) si se obtin vinuri licoroase , ex: Lacrima lui Ovidiu.
Pentru obtinerea unor vinuri bune , in primul rand strugurii trebuie sa fie copti,se foloseste termenul de stuguri ajunsi la maturitate.
Ei trebuie sa indeplineasca anumite cerinte: sa nu fie atacati de boli sau daunatori, sa aiba o anumita concentratie de zahar,sa nu ii prinda gerurile de toamna...
Zaharul are o importanta mare in calitatea vinului, ideal ar fi ca strugurele sa asimileze el continutul in zahar in timpul coacerii si nu sa fie adaugat in timpul producerii vinului.
La obtinerea unui vin bun au importanta mare si vasele in care este pastrat vinul. Cel mai bune sunt butoaiele din stejar:)
Acestea trebuiesc curatate foarte bine, se foloseste pentru curatare dioxidul de sul, fitile.
Dioxidul de sul este folosit si pentru conservarea vinului, dar in cantitati mari acesta este daunator organismului:), provoaca dureri de cap, varsaturi, dereglari ale sistemului nervos.
Aviz amatorilor de vinuri....durerea de cap provocata dupa o ,,degustare,,
in cantitati mai mari a vinului este data de acest dioxid de sulf.
 

sicamin

Member
Cornel ,spune-mi te rog de unde pot procura butasi de vie Calina (fara samburi)? Am incercat la Sem-Luca dar nu au.
 
Sus