Violetele Chimera si inmultirea prin frunze

vali

Active Member
Moderator
Nu este vorba de inmultirea prin frunze, dar fiind vorba de ”Chimera”, am zis sa intreb aici: se intampla des (sau, ma rog, este firesc?) sa apara anomalii sau diferente de culoare la florile aceleiasi plante? Sau, mai mult, pe aceeasi tija florala?
Adica, sa apara o floare care nu mai respecta ”tiparul”, iar o culoare sa ”invadeze” si spatiul (alocat in mod firesc) celeilalte?

PS: Poate intrebarea e puerila, dar la fel sunt si eu :) in materie de violete :oops:

EDIT: Am uitat sa mentionez ca exemplarul pe care mi-a aparut asa ceva a fost inmultit prin separare de pe planta mama, dupa ce ramificatia (sau ”puiul”) a format radacini individuale.
Si cum o poza face mai mult decat o mie de cuvinte, iata despre ce e vorba:
floarea atipica ; floarea standard ; planta in care se vede ca florile diferite sunt pe aceeasi tija
Oare, fiind vorba de o chimera http://en.wikipedia.org/wiki/Chimera , ar fi trebuit sa ma astept la asa ceva? :?

Nu ma deranjeaza, dar eram doar curios (ca pisica :) )...
 

emeclau

Active Member
interesant vali
de ce sa fie puerila chestiunea? :wink: sunt convinsa ca si altii mai patesc din astea si se intreaba la fel ca tine de ce :?:
asadar, si chimerele ( pana la urma tot violete sunt si ele) pot suferi tot felul de mutatii...de fapt, asa se obtin varietati noi
tinute in conditii extreme ( frig, intuneric) sau pur si simplu, in conditiile initiale, ele isi pot modifica culoarea florilor, forma frunzelor etc.
mie, un pui de violeta din acelea comune, roz invoalte, a facut frunze variegate, si inca mosaic...am postat poze in albumul meu, la sectiunea anomalii la violete
sunt curioasa ( acuma e randul meu :) ) cum vor fi florile la urmatoarea tura de flori
 

vali

Active Member
Moderator
Multumesc pentru raspuns, emeclau.
Eu am considerat ca intrebarea mea poate fi puerila, pentru ca nu sunt un impatimit al violetelor (si, implicit, am multe lacune :) ). Deci, exista posibilitatea ca ceea ce mi s-a intamplat mie sa fie ceva intalnit la tot pasul, dar despre care eu sa n-am habar :) .
Ca la plante apar mutatii in mod mai mult sau mai putin spontan, este clar. Si eu am patit-o cu un ulm, caruia i-au aparut frunze variegate pe una dintre ramuri.

Inca o data, multumesc pentru precizari.

PS: Acum m-ai facut si pe mine curios cu ce flori vor face ”mutantele” tale... Poate ies cu dinti :rofl:
 

danya

Active Member
Vali, sa-ti arat si la mine ce s-a intamplat cu aceeasi planta.

Prima inflorire:




A doua inflorire, urmatorul an:



M-am suparat cand am vazut ca nu mai e frumoasa ca prima data :D
 

vali

Active Member
Moderator
M-ai linistit, dana1705 :D .
E clar acum, inseamna ca-si fac de cap in mod curent :) .

PS: si la mine s-a intamplat tot in al doilea an...
 

adana

Member
dana,dar e minunata si asa.si cine stie cu ce combinatie de culori te va surprinde urmatoarea inflorire :D
 

danya

Active Member
E frumoasa si asa, e adevarat, dar era sa moara iar acum vad ca nu mai face flori...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu este o chimera dar se pare ca genereaza "sport-uri". Ma duc sa caut niste poze ca sa exemplific.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Varietate Ozio - inflorire normala:



Tot Ozio cu inflorire sport:



Am avut 3 plante obtinute din 2 frunze cu aceeasi sursa, tinute exact in aceleasi conditii. O planta a inflorit normal, celelalte sport.
 

Kati

Active Member
Fleur, Bob Serbin-ul mai intai infloreste simplu, si doar la a doua inflorire are floarea dubla. Dupa cate vad, isi respecta hachiţa si ca chimera :D
Cel putin eu asa tin minte, ca doar dupa o vreme a avut flori batute, nu din prima - nu am fost foarte atenta la dezvoltarea ei, asta e adevarul :oops:
 

Kati

Active Member
Si atunci cum se numeste? Daca aceeasi specie de violeta isi schimba culoarea florii, nu este chimera?
 

Fleur

Active Member
Se numesc sporturi si unele sunt chiar inregistrate la AVSA cu diverse nume.
Sportul meu a inflorit involt de prima data dar frunza din care a provenit a fost tot de sport. Infloreste mai bogat decat Bob Serbinul.
 

Kati

Active Member
Mersi, Fleur pentru lamurire :D
Vreau sa spun ca, sportul meu deja isi deschide si unele floricele batute, deci are din ambele pe aceeasi planta :?
La fel si Bob Serbin-ul, am o planta care face si flori batute, cu toate ca infloreste prima data.
Ai dreptate Fleur, sportul Bob Serbin infloreste mai bogat decat Bob Serbin "adevarat".
 

Kati

Active Member
cornelia a spus:
Nu este o chimera dar se pare ca genereaza "sport-uri". Ma duc sa caut niste poze ca sa exemplific.
:oops: :oops: :oops: Cornelia, am sarit peste acest mesaj al tau, nu l-am vazut, de aceea am tot batut apa in piua cu chimera :D

De asta nu am reactionat nici la pozele tale, se pare ca denumirea "sport" nu mi-a ajuns la creier decat cu intarziere :rofl:
 

sini

Well-Known Member
de obicei inflorea asa
acum s-a hotarat sa-si schimbe infatisarea
Tare mult imi place!
 

lucia_lucia

Member
Si eu am cativa puiuti prinsi dintr-o astfel de violeta si deabea astept sa infloreasca sa vad daca este la fel sau nu :D
 
Sus