Violetele Chimera si inmultirea prin frunze

sini

Well-Known Member
Daca faci gaurele la paharul de deasupra,nu va mai trebui sa aerisesti,nu vor putrezi ,iar apa foarte rar.Este metoda cea mai lejera
 

kriss

Member
stie cineva cum infloreste chimera nastaja care a fost inmultita din frunza?
am un pui din frunza si sunt curioasa cam cum ar putea inflori.

mai am o curiozitate referitoare la chimera prinse din frunza: puii acestoara vor fi ca ele sau iar vor inflori altfel?
 

Sash

Active Member
Infloresc altfel decat mama lor si nu intr-un anumit tip. Nu cred ca poate sti cineva cu exactitate cum va inflori un pui de chimera obtinut din frunza. Parca avea cornelia cateva poze cu exemple pe aici pe undeva... daca am retinut eu bine culorile puilor sunt cele ale mamei dar combinate "fantezist" in proportii variabile.
 

kriss

Member
multumesc pentru raspuns. m-am uitat la pozele puse de cornelia.
toate variantele in care ar putea inflori mi se par interesante.
o sa pun poze in viitor cand va inflori si puiutul meu, dar mai am de asteptat sa mai creasca. :D
 

Sash

Active Member
Mie imi plac mai mult puiutii de chimera din frunze decar chimerele. Mi se pare ca au personalitate :D
 

elenaraluca

Member
Violetele chimera pe care le-am cumparat aveau o multime de puisori.La chimera Sharon i-am despartit pe fiecare intr-un ghiveci.Intrebarea este daca vor avea florile chimera sau neasteptate din moment ce au dat singurei din planta mama: la baza de tot, frunzele aveau tulpina comuna cu planta mare.
 

ghia_don

Active Member
Elenaraluca, toti puisorii vor inflori ca planta mama, numai la inmultirea prin frunze vor inflori cu surprize :wink: ...
 

sini

Well-Known Member
Chimera Sharon sport ,primele doua floricele.A doua are putin verde
Imi plac mai mult sporturile de la chimere.
 

danya

Active Member
Super. Mi se pare mai simplu prin tija florala. Incepe sa-mi placa tot mai mult aceste plantute :D
 

emeclau

Active Member
da, pare simplu :D
doar ca se prind mult mai greu...cea mai lucrativa metoda ramane cea cu decapitarea :wink:
 

emeclau

Active Member
acuma , de vreo 2 sapt. am pus o tija de Happy Cricket la prins, sa vad ce iese...deocamdata astept :roll:
chimere , din pacate nu am decat una, si aia mi-am luat-o recent
astept sa ma mut cu violetele in spatiu mai mare si vreau sa achizitionez mai multe chimere...sunt in State...is mortale, ce mai!!!
atunci sigur voi decapita cateva si va spun si voua cum e!!!
 
Sus