Violetele Chimera si inmultirea prin frunze

cornelia

Fondator
Membru staff
Subiectul experimentului: Violeta Chimera
Varietate: Myrthe
Furnizor: Olanda, piata romaneasca

Se urmaresc florile rezultate la inmultirea chimerei prin frunze.

Planta initiala



Si doua posibile rezultate la inmultirea prin frunze:

 

bioproduct

New Member
roxy, interesant. butasirea prin frunze este o metoda de inmultire vegetativa prin care organismul nou creat pastreaza identice caracteristicile plantei mama. Stii care este explicatia. in cazul violetelor Chimera?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Din cate stiu eu Chimerele au doua tipuri de tesut. Asta e cauza pentru care plantele obtinute din frunze nu pastreaza caracteristicile mamei. Sigur e scris mai mult pe net.
 

bioproduct

New Member
gand la gand, Cornelia, tocmai am citit asta si ma grabeam sa imi raspund singur la acest topic. Mi-ai luat-o inainte :)

"This is because a chimera African violet has two different types of cells in the leaf and stem. One genetic type is located in the skin cells and the other type is located in the middle cells. When a leaf from a chimera African violet is put down to root, either one cell type or the other will generally produce plantlets. As a result, the vast majority of plantlets will bloom with only one color rather than the bicolor pattern."
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, vad ca tu ai gasit si mai bine raspunsul.
In orice caz este foarte interesant. Daca violeta cu floare alba nu e chiar spectaculoasa, cea corai cu zone albe e deosebita.
 

edwiwa

New Member
Cornelia, nu situ nici eu, variegate parca are petele de culoare dispuse dezordonat, acesta par ca niste dungi fixe ca si la flori.
Vio
 

edwiwa

New Member
pai chiar am citit ca s-ar putea sa fi avut loc niste mutatii genetice, interesant este ca s-au fixat si planta a rezultat in felul acesta.
Vio
 

oana_oana

Member
si daca pui la prins frunzele celor 2 plantute(roz si alb) ce iese??
banuiesc ca rozul isi pastreaza caracteristicile. la fel si albul. nu?? sau poate sa iasa altceva??
 
Am si eu o intrebare, cum trebuie sa procedez la inmultirea prin frunze a violetelor??? bag doar o frunza direct in pamant sau cum??? Va rog s ama ajutati!
 

Leanna

Member
Bogdan, o poti inradacina atit in apa cit si in pamint. Eu am folosit ambele metode si ambele mi-au reusit. Tai capatul coditei sub 45 grade cu un cutter, dupa care pun frunza in pamint...sau apa..nu mai mult de 1 cm-1, 5 cm. Lama o dezinfectez initial. Personal nu acopar cu nimic frunza sadita.


Poti citi aici discutiile despre inmultirea violetelor
http://egradini.ro/forum/viewtopic.php? ... sc&start=0
 
Tocmaii am pus 3 frunze la inmultit, dar le-am acoperit cu un paharel de plastic! Am si eu o intrebare, pamantul trebuie udat doar cand este uscat la suprafata??? de vreo 2 ori pe sapt. sau mai rar??/
 

Leanna

Member
Eu nu ud frunzele dupa un anumit program :) . Urmaresc cind este uscat pamintul. Daca ai pus pahar deaspura va trebui sa uzi mai rar, existind riscul putrezirii.
 
Sus