violete noi

karmenutza

Member
A mai venit una, am alaturat-o celorlalte doua:

Ciudat este ca ea de fapt nu este ciclam, cum apare in poze, este mai degraba grena. :eek:
 

melu

Member
Karmenutza, sa-ti traiasca si sa o inmultesti ca tare e frumoasa.... nu ca celelte nu ar fi dar imi place mie mai mult culoarea asta :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Luata ieri de la Pitesti. M-a intrigat forma si numarul petalelor. Floarea semana mai mult cu o garofita decat cu o violeta :).
Imi poate spune cineva la ce categorie se incadreaza? Caci mie mi se pare ca are mai multe petale decat o violeta standard cu flori duble :?... dar e drept ca nu ma pricep la ele :oops:

 

Leanna

Member
:) Caramell e foarte frumoasa violeta ta. Pare a avea si bordura verzuie, sa te bucure cu flori multe!! :)
 

ena

Member
Am si eu violete asa batute. Nu stiu cum se numesc. Numai ca la mine frunza este mai ondulata pe margini, mai "creata".
 

mimish

Active Member
A fost o vreme cand le placea si violetelor de mine, nu doar mie de ele.... Ba chiar aveam cat sa dau si prietenelor... Dupa care, s-au suparat ele din vreun motiv, asa ca..am ramas fara... fara nicio violeta... pana azi, cand erau atat de ieftine la Romstal, ca nu m-am indurat sa le las pe toate acolo. Asa ca am luat-o acasa pe aceasta:
http://mimish.sunphoto.ro/Florile_mele/ ... WWAORUBCDU
 

emeclau

Active Member
azi am reusit sa imi fac si eu inventarul..de mult mi-am propus, dar se pare ca azi a fost ZIUA :)
am numarat 162 de varietati cu nume.. :dans: :dans: si vreo 20 NOID ( no identity)
hmm, e ceva...incepe sa se poata numi colectie
si mai astept o comanda mai mare din Canada, dar nu stiu de ce nu ajunge, ar fi trebuit deja, sunt de lunea cealalta pe drum :eek:f: :(
m-am orientat spre varietati mini si semi-mini, imi doream mai multe in colectia mea
mi se par asa dragute, mai ales care infloresc in buchetel!
 

emeclau

Active Member
mersi, mult :D
hai ca mai sunt si altii cu colectii mai mult decat grozave pe aici :)
voi ce ati mai cumparat in ultima vreme?
 

emeclau

Active Member
of , ena, mie imi spui????
si eu achizitionez frunze de afara , e mai usor cu transportul...da' mori incet langa ele pana se prind si vezi flori de la ele...in plus, pierderile sunt inevitabile si ramai ...cu gandul... la unele varietati :rofl:
 

Dea

Active Member
cea mai recenta cumparata :D


am avut si eu, mai demult, o serie de frunze de violete cumparate, violete mai rar intalnite, insa nu s-a prins nici una!
Pe cand cele luate de la violetele mele si cateva luate de la colege, s-au prins foarte rapid! :D asta e, se pare ca sunt mai rezistente :)
 

emeclau

Active Member
e o dulcica, ce culori faine are ! :indragostit: ca imi vine sa gust din ea :rofl:
si ce flori muulte are !!!
 

Dea

Active Member
:D multumesc!
acum sa vad si la a doua inflorire, cat de multe flori va avea. Este o planta tanara, probabil la prima inflorire.
 
Sus