violete noi

mymo

Active Member
E clar! prevad ca urmatoarea colectie o sa fie de violete :)
Sa-ti traiasca si la mai multe!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor, toate violetele au nume. Problema e ca unele sunt greu de identificat. Cert este ca producatorii le dau la toate nume, chiar daca au doar un nume de serie. Singura clasificare posibila ar fi asta: violete miniaturi, semi-miniaturi, standard, "uriase", chimere, fantezie. Probabil ca an de an se va mai adauga ceva la clasificarea asta.

Deci Caramell sigur plantuta ta are un nume dat de mama ei. Numai ca fiind foarte multe varietati movulii e greu sa ne dam seama care dintre ele e a ta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E categorie separata. Am uitat de ea. Ca si fanteziile si chimerele, trailer-urile pot fi mini, semi-mini, standard, uriase. Se cam amesteca [!] clasificarea. :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai pe la noi nu sunt. Si sa-ti spun drept eu nu prea ma omor dupa trail pentru ca sunt dezordonate.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Hmmm... complicat. La orhidee parca m-am mai lamurit cu clasificarile... dar la violete bajbai :)

Mymo, ce repede te-ai prins! :oops: Asa e, urmatoarea colectie este de violete. Am primit multi lastari si frunzulite de la fete, carora pana acum le merge excelent. Si sper sa reusesc cu ele. Cea pozata este prima cumparata care se adauga viitoarei colectii :D. Iar daca mi-ai promis o frunzulita din cea grena foarte inchis pe care am vazut-o in albumul tau, ai sa vezi ca nu mai scapi de mine la primavara. Ai vazut doar cum sta treaba cu culoarea asta! :rofl:.
Poate iti place ceva si de la mine, am reusit in sfarsit aseara sa imi fac un album si cu celelalte plante, nu numai cu orhidee.
 

karmenutza

Member
Mi-am facut curaj azi si mi-am cumparat prima violeta, nu am mai avut rabdare pana la intalnirea de sambata :) . (Voiam sa-mi iau sambata). Mie imi place foarte mult, are frunzisul bogat, florile sunt ciudate, unele sunt albe cu mov mai palid, altele cu mov mai intens, e haioasa foc! Si parca sunt si putin sidefate floricelele :D
 

isabella

Active Member
Felicitari pentru inceput karmenutza ! Sa te bucuri de prima ta violeta si sa-ti faca multe flori frumoase :D La mai multe !:) :D
 

byby_anka_w

Member
karmenutza, iti dau un sfat pe care l-am rimit si eu de la Cornelia cu ceva timp in urma,cand ma prinsese si pe mine "flama" cu viletele :monteaza o etajera ca vor mai urma multe altele :rofl:
 

mirelamiruna

New Member
Azi am fost in cora si am cumparat trei violete foarte dragalase. Vroiam sa cumpar doar una grena, dar cand le-am vazut si pe celelalte nu am rezistat si nu puteam sa le las acolo singurele :D Miruna, fata mea, a ales una roz si una mov deschis aproape albastra. Eu chiar nu am inteles acolo ce culoare e:mov sau albastra? se pare ca e mov deschis pana la urma. Aici sun t poze cu cele 3 violete care au floricele foarte frumoase http://picasaweb.google.com/mirela.post ... directlink
 

karmenutza

Member
Mirelamiruna, la care Cora ai gasit violetele? Taare imi place cea roz-ciclam.
Byby, etajera o am deja. Doar ca pe ea e bataie mare intre orhidee, violete si alte cateva plante. :) Violetele nu sunt inghesuite ca au frunzele in afara ghiveciului, orhideele sunt puse cu frunzele in piezis care pe unde intra, restul plantelor mai ingramadite ca frunzele nu depasesc vasul sa se atinga intre ele. Doar benjamina e mai revarsat dar in partea de sus si nu-mi deranjeaza violetele. Ehe....orientare si reorientare pe pervazul asta. La voi e la fel? :?
 
Sus