violete noi

simona2

Member
Sigur ca facem schimb de experienta , dar ne creste inima de bucurie , cand vedem ce frumoase sunt !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La mine ultima descoperita cu boboci este Silverglade. Sunt curioasa cum vor fi dispuse culorile de data asta. Ca varietate e alt cameleon - greu de indentificat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Este din seria Appleboom. Denumirea exacta n-o stiu pentru ca nici producatorul nu s-a ostenit s-o spuna.

ps. nu exista violeta satirata. Nici macar nu exista in DEX acest cuvant. Acea varietate este probabil Sharon - daca este o violeta standard.
 

adrianam

Well-Known Member
Violeta, multumesc! :D

Cornelia, daca tot ai adus discutia despre 'şatirat', atunci sa incerc sa despic firul in patru un pic... sper sa nu te superi!

Eu consider ca limba este un organism viu.
Prin urmare orice dictionar editat la un moment dat, nu va putea contine toate cuvintele folosite la un moment de poporul ce vorbeste limba respectiva.

Iti dau un exemplu. Cand eram mici, tatal meu se supara ori de cate ori ne auzea ca folosim cuvantul 'mişto' si se apuca sa ne faca teorie, ca nu exista in lb.romana cuvantul acesta, etc.

Daca il cauti acum, exista. Si nu poti sa spui ca este neologism cum este de pilda 'pix'.

Probabil ca in multe regiuni ale tarii, in vorbire se foloseste cuvantul 'şatirat', si probabil ca multe forumiste il vor folosi si de acum inainte.

Faptul ca el nu este prins in dictionar, nu il va face sa dispara din limba vorbita.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Adriana de acord cu tine. Dar satiratul ala... se poate exprima asa elegant si frumos prin striat, satinat sau .. chimera, draga! :D
 

adrianam

Well-Known Member
Daca este sa te iei dupa intelesul din dex al cuvintelor:
'striat, satinat sau .. chimera',
nici unul din ele nu exprima culoare variabila a unei suprafate sau material.

Iar de violete 'chimera', probabil va mai trece ceva timp pana va sti oricine la ce se face referire.
 

nimf3

Member
Lasa ca ma fac eu mare si o sa am si eu asemenea violete,superbe ca ale voastre!!!!Felicitari!!!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am achizitionat si eu ieri seara prima violeta. Nu ma pricep la ele, probabil ca voua nu vi se va parea deosebita, mie insa mi-a placut pentru simplitatea florilor cu petale aproape egale. :D



Imi poate da cineva o sugestie pentru identificare? :*
 

isabella

Active Member
Foarte frumoasa Caramell, eu consider ca toate florile mele sunt deosebite asa ca mi se pare normal ca si ale tale sa fie la fel :D Sa te bucuri de ea si sa fie sanatoasa!
Nu ma prea pricep nici eu, stiu ca sunt violete cu nume, fara nume si variegate :D
 
Sus