Violete inflorite II

florin srcl

Active Member
mi-a atras atentia violeta aia cu frunze patate. In primul rand nu pentru frumusetea florilor si bogatia lor ci pentru frunze.
Am o atractie pentru varietati rare :D, intr-un an avut 8 specii de busuioc la ghiveci din care una cea mai rara African Blue.
Acele pete cred ca sunt naturale si nu sunt boala si nici de la daunatori ci este o mutatie genetica foarte rara . Aceasta mutatie cand apare la plantele de apartament este ca si o sarbatoare pentru horticultori , pentru ca apare o varietate decorativa noua naturala foarte rara .
Sunt unele plante de interior care se vand in comert si cu aceasta mutatie care au adaugat numele de variegata .
https://en.wikipedia.org/wiki/Variegation (aici o sa vezi o poza cu o violeta de parma cu o anume mutatie)
De exemplu se poate gasi in comert ficus ... variegata, schefflera arboricola variegata (de asta am si eu cumparat la reducere la dedeman faptul ca era variegata m-a indemnat nai tare sa cumpar chiar daca e prea variegata ca are frunzele mai mult galbene decat verzi :D) , crassula ovata variegata, aloe variegata, etc .
Probabil aceasta mutatie la plante ar putea fi si creata in laborator ca doar suntem in sec. 21 dar apare si natural dar foarte, foarte rar . Am avut rasaduri de ardei iute de ghiveci cu frunze normale din samanta dar un pui a scos vreo 2 frunze cu pete decolorate, adica aparuse o variegata :visator: . Nu mai stiu ca s-a intamplat prin 2016 cred ca plantuta murise inainte sa ajunga macar la 10 cm. Se mai intampla sa pierzi rasaduri cand te chinui in conditii nu prea excelente ca cele dintr-o sera incalzita.
La unele plante nu da bine la aspect aceasta mutatie dar la unele chiar le sade bine ma refer la cele care nu fac flori si sunt arbusti in general de interior.
Asa ca bucura-te ca ai o violeta variegata chiar daca petele distrag atentia de la flori. Daca mai ai aceasta planta recolteaza o frunza patata sau 2 si pune-o la inmultit sa vezi daca noua planta va fi tot cu mutatie. Teoretic ar trebui sa fie si noul individ cu mutatie .
Tot asa au aparut si unele animale domestice sau pasari , cu aspect mai aparte , prin selectie artificiala a unui (unor) individ care a manifestat o anumita mutatie cum ar fi motzul la gaini sau porumbei sau motzul la urechile unei pisici domestice, etc. Asta o stiu de la un documentar pe Animal Planet, se chema Pets 101 parca, in care un genetician spunea cum se cauta indivizi de animale de casa cu o mutatie genetica si apoi sunt inmultiti pentru ca acea noua rasa sa poata naste indivizi asemanatori ,abia la nu stiu a cata generatie sa devina stabila mutatia sau evidente caracteristicile si de ce ajung aceste noi rase foarte scumpe.
Pete pe frunzele de la violete mai apar si de la stropii de apa dar petele de mutatie genetica au o culoare intensa de crem deschis care capata nuanta de galben daca bate soarele .
Un exemplu perfect pentru petele la plante (variegata) dar la om cred ca este vitiligo. O alta mutatie genetica rara la oameni si animale ar fi albinismul care asta este complet pe piele si nu apare sub forma de pete.
Sper sa nu ma insel in cele spuse mai spus, daca da, rog sa fiu corectat.
Ca sa revin la poze , foarte frumoase florile nu am cuvinte. Nota 10 pentru rezultate !
Așteptam pe cineva care să observe lucrul ăsta. Aveți ochi domnule, da aveți dreptate. Am primit câteva frunzulițe de la o persoană și le-am pus la prins. Au făcut toate puișori și dintre toți unul a ieșit așa cu frunzele pătate. La el țin cel mai mult și da am să-i pun frunze la prins să văd dacă se păstrează ,,mutația,,. Felicitări pentru spiritul de observație!
 

crysty

Active Member
Multumesc. Eu am numit-o superficial mutatie dar tehnic ar putea fi cauza unui virus cum se spune pe wikipedia nu am stat sa studiez problema mai mult ca mai am si altele de invatat. Chiar si daca ar fi cauzata de ceva anume oricum asa ceva nu se poate trata si de asta prefer sa o numesc mutatie , cum am vazut definitia asta pe un site. Si chiar suna mai frumos mutatie genetica rara decat tesut afectat de virus sau de o boala rara.
Ca daca vrei sa vinzi planta, nimeni nu o sa o mai cumpere cand aude asa ceva dar cand ii spui ca e variegata (de la mutatie genetica rara) atunci automat devine dorita ca si un obiect de colectie rar :-D. Pentru ca sunt editie limitata ! :rock: (natural vorbind)
 
Ultima editare:

florin srcl

Active Member
Multumesc. Eu am numit-o superficial mutatie dar tehnic ar putea fi cauza unui virus cum se spune pe wikipedia nu am stat sa studiez problema mai mult ca mai am si altele de invatat. Chiar si daca ar fi cauzata de ceva anume oricum asa ceva nu se poate trata si de asta prefer sa o numesc mutatie , cum am vazut definitia asta pe un site. Si chiar suna mai frumos mutatie genetica rara decat tesut afectat de virus sau de o boala rara.
Ca daca vrei sa vinzi planta, nimeni nu o sa o mai cumpere cand aude asa ceva dar cand ii spui ca e variegata (de la mutatie genetica rara) atunci automat devine dorita ca si un obiect de colectie rar :-D. Pentru ca sunt editie limitata ! :rock: (natural vorbind)
La violete le mai poți ,,păta,, frunzele controlat, în special în anotimpul rece, prin expunerea controlată la curenți reci de aer. De exemplu să o ții lângă geamul deschis în timp ce aerisești camera, dar pe măsură ce cresc frunze noi și timpul se încălzește planta își revine.
 

crysty

Active Member
La violete le mai poți ,,păta,, frunzele controlat, în special în anotimpul rece, prin expunerea controlată la curenți reci de aer. De exemplu să o ții lângă geamul deschis în timp ce aerisești camera, dar pe măsură ce cresc frunze noi și timpul se încălzește planta își revine.
nu am stiut asta, eu am avut violete acum vreo 2-3 ani si doar in sezonul cald.
 

crysty

Active Member
Păi și cum mă pot înscrie în blogul tău?
a fost doar o remarca ca am avut vreo 2 violete . Nu m-am referit la blogul meu deloc. Acolo am un articol de violete din cate stiu, daca nu l-am sters ca era prea sumar . Pe blog nu trebuie sa te inscrii, doar intri si vizitezi si citesti daca gasesti ceva interesant . Este pe platforma blogspot adica o platforma gratuita de la Google unde oricine isi poate crea un blog gratis fara cheltuieli de domeniu, de server hosting ,etc pune poze si isi creeaza articole adica un fel de website.
Blogul meu nici macar nu a fost pus la punct din punct de vedere tehnic deoarece ultimul upgrade la script a fost doar un Merge peste varianta veche si nu un clean install de asta e posibil ca si meniurile de tip tree sa nu se afiseze cum trebuie.
Cand o sa imi permit o sa mut blogul din platforma gratis pe un domeniu adica cu alt nume si o sa ma coste 22$ ca sa pot incepe monetizarea lui adica sa pun bannere de reclama de la google si sa castig acolo un 0.0001$ pe vizita sau cat o mai fi. Bani am sa il mut si acum dar ii strang sa imi iau calculator nou ca asta e vechi din 2008-2009 si poate ceda oricand asa ca am alta prioritate inaintea investirii in website.
Dar nici nu am avut timp sa mai scriu articole sau sa il depanez tehnic pentru ca mereu ma iau cu alte lucruri si daca scriu vreo 3 articole pe an atunci nici macar google nu o sa imi aprobe monetizarea .
Am avut inainte buton de subscribe la noutati adica te inscriai gratis cu un email pe blog si primeai notificare automat gratis pe email daca scriam un articol nou dar nu am readaugat aceasta optiune ,inca.
 
Ultima editare:

Chiharu

Member
Hristos a inviat!
Am de cativa ani vreo 5-6 ghivece cu niste violete neidentificate, care nu infloresc deloc, fac doar frunze si se intind. Frunza mama a fost primit cadou, si provenea dintr-o planta cu flori roz deschis. Am atasat si cateva poze. Am incercat tot felul de idei(rupt din frunze, ingrasamnt pt flori, mai multa lumina) dar nu fac decat frunze.
Mentionez ca in geam nu prea le place. Spre deosebire de celelalte care stau si infloresc intr-o fereastra, astea nu au vrut. S-au pleostit si s-au oprit din crescut.
Daca are cineva vreo idee sau vreun sfat, as aprecia.
Multumesc
 

Atașamente

crysty

Active Member
Hristos a inviat!
Am de cativa ani vreo 5-6 ghivece cu niste violete neidentificate, care nu infloresc deloc, fac doar frunze si se intind. Frunza mama a fost primit cadou, si provenea dintr-o planta cu flori roz deschis. Am atasat si cateva poze. Am incercat tot felul de idei(rupt din frunze, ingrasamnt pt flori, mai multa lumina) dar nu fac decat frunze.
Mentionez ca in geam nu prea le place. Spre deosebire de celelalte care stau si infloresc intr-o fereastra, astea nu au vrut. S-au pleostit si s-au oprit din crescut.
Daca are cineva vreo idee sau vreun sfat, as aprecia.
Multumesc
Adavarat a inviat !
Coada frunzelor este lunga ,prea lunga si subtire asta inseamna un rahitism (+ predispunere la boli) provocat de lumina insuficienta. Cand deschizi geamul sa aerisesti camera muta ghiveciul cu planta in cauza in bataia aerului curat si ar ttrebui sa prinda si putin soare ca acum soarele nu e puternic .
Se spune ca violeta de parma infloreste in vas atunci cand este stabilita acolo adica sa fi stat in vas de mai multa vreme si nu transplantata de curand.
Depinde si de solul pe care il are dar banuiesc ca folosesti acelasi sol ca si la celelalte .
La asta care nu vrea sa infloreasca incearca asta https://www.dedeman.ro/galati/ingrasamant-pentru-flori-de-balcon-kristalon-granule-0-2-kg/p/7027650 ca are continut mare de potasiu dar astepti sa treaca cam 1 saptamana de la administrarea vechiului tip de ingrasamant. Si nu abuzati de ingrasamant, mai bine mai diluat decat prea concentrat.
Mai multe nu stiu ce sa zic pentru ca nu am violete, ce am zis e o parere . Ar putea fi si o specie de violete hibrid care or fi mai pretentioase fata de lumina .
 
Sus