Violete inflorite II

daisy111

Active Member
Frumoasa foc!!! :indragostit:
Violetele ,daragostea mea de cand le-am intalnit,am si acum am un nr de ghivece,problema este ca nu prea am lumina pt ele si nu le pot vedea ochisorii lor frumosi :( din pacate am geamurile pe N ,iar la pervaz nu stiu ce sa pun mai repede si nu am loc pt toate. :(
 

ienubi

New Member
Buna ziua,
Am vazut ca aici sunt multe discutii legate de violete inflorite. Ma bucur sa vad ca sunt atat de iubite.
Am si eu peste 30 si la cateva dintre ele se pare ca apare fainare.
Am mai cumparat cateva acum cateva luni si probabil au fost bolnave desi le am verificat pe cat posibil.
Am tot citit pe forum si am gasit 3 variante: Topsin, Dithane (de care se zicea ca pateaza frunzele), Tilt, sau combinatii ale acestora
Fiind destul de multe flori si lipite unele de altele trebuie sa le stropesc pe toate si va rog sa mi spuneti care dintre ele ar fi mai recomandata n-as vrea sa iau ceva la intamplare sunt prea multe si imi sunt prea dragi sa fac experiente direct pe ele.
Va rog sa-mi spuneti si de cate ori si la ce interval trebuie stropite.
Va multumesc
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Asta se intampla cand sunt insuficient aerisite. Si peste iarna toate sunt insuficient aerisite. Poti sa folosesti oricare fungicid numai sa fii atent(a) la concentratie. Daca dai prea mult, se parlesc plantele. Mai e putin, inca vreo luna si tpate plantele vor intra in regim normal si se vor face iar mari si frumoase.
 

gabriela61

Member
nu stiu cum sa pun pozele si vad ca nu pot fi vazute dar va rog sa intrati pe albumul meu sunphoto si sunt la penultima pagina si sa-mi spuneti cum le cheama. :D
 

doina

Member
Gabriela , daca sunt cumparate din magazin sunt din cele inmultite industrial si fara nume. Daca le ai de la cineva ar trebui sa intrebi persoana respectiva daca sunt hibrizi cu nume sau fara .
Violetele sunt astea ? http://gabriela60.sunphoto.ro/Gradina_mea/96055005
Deschizi sa se vada poza mare apoi selectezi adresa ei din bara dai copy si paste pe forum.
 

gabriela61

Member
sunt cumparate sau prinse din frunze.Nu stiu ce este cu sunphoto pentru ca nu pot nici sa raspund la mesajele de pe el.Am sa incerc.Multumesc.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
am si eu patru violete ,si m-am gandit sa le fac vedete :rofl:
doua sunt Bob Serbin si doua no name .

 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Oh, cea variegata este superba!!!
Anna, cred ca o Bob Serbin am si eu, mereu mi-a placut varietatea asta, mai ales ca e si foarte infloritoare :D
Foarte frumoase, dragelor
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Da, sunt tare frumoase. :indragostit: Nu mai stiu cum le cheamă ca nu au rezistat etichetele, dar sunt cu nume toate. Oricum, nu conta. E o surpriza frumoasa sa le vad înflorite.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Mersi Gradinar ! Bob Serbin mi-a ramas de pe vremea cand aveam o colectie, e frumusel si daca ii place la mine ,apoi sa stea ! :rofl:

Zi inflorata ,variegata aia e mortala :D
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Mulțumesc Doina. S-ar putea sa ai dreptate. Nu stiu ce sa zic de mărime. Nu stiu daca e mini, e la fel de mare ca si celelalte.
 
Sus