Violete inflorite II

cornelia

Fondator
Membru staff
Aimee a spus:
Ce surpriza frumoasa ti-a facut, sa infloreasca pe caldurile astea.
Cred ca mi s-a prins si mie frunza de la tine :D

Tin sa va spun ca florile au tinut foarte mult. Vi s-a mai intamplat ca aceleasi flori sa tina mai mult de 1 luna?
La fel am "patit" cu florile de la Shogun. :eek:
 

Aimee

Member
cornelia a spus:
Tin sa va spun ca florile au tinut foarte mult. Vi s-a mai intamplat ca aceleasi flori sa tina mai mult de 1 luna?
La fel am "patit" cu florile de la Shogun. :eek:
Da, la Rainbow Limelight si Shirl's Freckled Face. La a doua am flori de mai bine de doua luni, le-au prins bobocii noi din urma.
 

Aimee

Member
Cornelia sunt foarte frumoase. Am si eu bufallo hunt, dar nu a iesit un rosu asa frumos ca la tine, dar o mai astept ca a mea e tinerica. Si mi-am amintit de RS Jar Ptita, care nu ti-a inflorit cu galben, vreau sa iti spun ca acum, la a doua inflorire, nici a mea nu mai are deloc galben :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Aimee floarea e ceva mai inchisa decat apare in poza, blitz-ul a schimbat-o nitel.
Iar Jar Ptita se pregateste de noi flori, par sa aiba mai mult galben dar si... ceva probleme (tripsi).
Cand bag florile in casa asa patesc, unele au tripsi. :(
 

Aimee

Member
Cornelia, imipare rau ca ai probleme cu tripsi la violete. Eu nu le scot, le tin mereu in acelasi loc si pana acum nu am avut probleme cu ele din cauza musafirilor nepoftiti.
 

doina

Member
cornelia a spus:
Iar Jar Ptita se pregateste de noi flori, par sa aiba mai mult galben dar si... ceva probleme (tripsi).
Cand bag florile in casa asa patesc, unele au tripsi. :(
Eu am scapat de tripsi punand planta cu parazitii intr-o punga ziploc mai mare in care am pus o carpa imbibata cu Raid, spray de muste. Dupa ce am pus ghiveciul si farfurioara trag 'fermoarul' si le-am lasat acolo cam 24 de ore.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci de idee Doina. Ma gandisem si eu la ceva similar.

Doua mititele care s-au hotarat sa ma surprinda de Craciun:

 
Sus