Violete inflorite II

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Gata, hai ca mi-am facut curaj.

Cea violet e campioana familiei, am cumparat-o in aprilie si de atunci tot inflorita este. Singura diferenta e ca acum florile au mai mult mov, inainte erau cu mai mult alb.






Si acum mama cu copiii (cu florile cam expirate) :oops:


Nu sunt asa de frumoase ca ale voastre, mai am inca multe de invatat, dar vin puternic din urma :)
 

Aimee

Member
Multumesc Cornelia, m-am bucurat ca a inflorit, ca anul trecut tare rau le-a mers ”veteranelor” mele.

Foarte frumoase si harnice, Ruxi. Imi place mult cea alba cu roz pe margini.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Aimee sa ne tinem pumnii reciproc asa incat sa trecem vara cu bine. La mine au murit deja 2 pui. :(

Ruxi lasa ca recuperezi. Ce anume crezi ca nu stii? Hai sa dezbatem. :)
 

Aimee

Member
Of, ce pacat Cornelia. Ai dreptate, si eu am inceput sa ma uit cu teama la ele, ca e extrem de cald la mine in casa. Eu mai pulverizez cu jet fin apa deasupra rafturilor si ma incurajez cu gandul ca se anunta ca nu dureaza asa mult canicula.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
cornelia a spus:
Ruxi lasa ca recuperezi. Ce anume crezi ca nu stii? Hai sa dezbatem. :)
Acum ca tot ai intrebat :) uita-te te rog la poza cu al doilea pui. O sa vezi pe frunze ca niste urme inchise la culoare, asa ca o pulbere. Eu m-am gandit ca ar putea sa fie pamant de cum au iesit frunzele din pamant. Aceasi urma este si pe dosul frunzei. Am incercat sa o inlatur cu mana, dar asta ar presupune sa frec prea tare frunzele. Voi incerca cu o pensula fina din trusa de machiaj. Sper sa fie doar atat si nu altceva.
 

Aimee

Member
Ruxi, din ce descrii tu si din ce imi pot da seama din poza, ca nu se vede foarte bine, mie nu imi pare a fi vorba de pamant. Cred ca ti-ai da seama daca ar fi pamant, s-ar vedea deasupra frunzei si s-ar scutura usor cand ai da cu mana pe frunza. Si pe dosul frunzelor nu prea are cum sa fie pamant, decat daca ai rasturnat ghiveciul. Mi-e teama sa nu fie altceva, poate o ciuperca. E doar la aceasta violeta sau la mai multe? Poate faci o poza mai clara cu frunza respectiva.
 

Aimee

Member
Ce surpriza frumoasa ti-a facut, sa infloreasca pe caldurile astea.
Cred ca mi s-a prins si mie frunza de la tine :D
 

geodezia

Well-Known Member
na vezi ce inseamna orasele mari
si cam cit a fost pretul bun ca pe aici pe la noi sub 15 ron nu se gasesc
 

daisy111

Active Member
A fost 6,66. :D Erau atunci aduse si am avut noroc ca am fost pe faza ca altfel dispar prea repede de pe raft,imi mai placea una dar bugetul meu nu era prea mare si am zis ca revin sa o iau si da,deja diparuse. :rofl: Dar nu-i problema ca aduce constant.
 

daisy111

Active Member
Multumesc pt ajutor! :hug:
Scrie pe eticheta importat pt kaufland ,produs Olanda si importator da un cod.
O sa caut sa vad ce numa ii gasesc. :D
 

ena

Member
Nu este Kev's Heavenly Star. Oricum, este foarte frumoasa. In general violetele care se gasesc in magazine, aduse din Olanda, sunt no name.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
In luna iulie au inflorit pentru prima data primele violete obtinute de mine dintr-o frunza.
Asa aratau atunci:



Asa arata acum, in ghivece mai mare pe care le-au umplut mai repede decat ma asteptam:

 
Sus