Violete inflorite II

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci Doina, dar n-am nici un merit. :oops:
Astept primavara sa vad mai multe minuni inflorite, nu doar cateva ratacite.
Se pregateste Sparkleberry. Mi-e tare draga, pentru ca are un frunzis minunat si floarea pare foarte creata si gratioasa. :)
 

Mihaella

Member
Intrucat eu stau cam prost la capitolul rabdare, si pana la primavara mai e ceva, m-am apucat sa caut frunze prin apropiere, si ce sa vezi, am si gasit, am vazut in vitrina unui magazin una mov cu margini albe :visator: o sa ma duc intr-o zi mai calda sa ii cer doua frunze, sper sa am succes
 

adite

Active Member
Sa fii atenta sa nu aduci in casa paraziti odata cu frunzele. Mai bine astepti sa iei frunze dintr-o sursa sigura.
 

doina

Member
Nu prea se vad cu ochiul liber. Acarienii se vad doar dupa ce sunt frunzele din centru afectate iar tripsii ii descoperi cel mai usor pe flori deoarece se hranesc cu polen.
 

doina

Member
adite a spus:
Mai pot fi paduchi lanosi care se vad usor.
Lanosii se vad dar abia cand poate e prea tarziu. De ce spun asta ? Pentru ca am primit niste frunze de streptocarpus in toamna si primul lanos l-am vazul pe ele cam la 2 luni dupa ce au ajuns la mine in casa.
Am avut noroc cu faptul ca fiind puse la inmultit au stat in cutie cu capac si pana acum nu mi-au mai aparut la nicio violeta care a fost pe langa ele iar pe ele le-am aruncat cu tot cu puii care ii scosesera deoarece acestia fiind mici nu cred ca ar fi rezistat tratamentului.
Cred ca nici persoana care mi-a trimis frunzele nu stia de existenta lor si poate a aflat odata cu mine.
 

Mihaella

Member
Multumesc de sfaturi, ma mai gandesc daca sa iau frunze de acolo. Momentan m-am mai domolit, intrucat mi-am cumparat doua din Hornbach :) o sa pun maine poze cu ele.
Nicolleta, "Mac's southern spring" e de vis :visator: si cea fara nume pe care scrie ca o ai de la Madalina e frumusica!
 

nicoleta

Member
Si mie imi plac foarte mult! Aceea e Bob Serbin, majoritatea le-am cumparat de la Arina si de la Estefana, pui si frunze. Si mai am si de la Anca. Va pup, fetelor si va multumesc!
 

nicoleta

Member
Sper din tot sufletul sa nu mi se imbolnaveasca! Am luat ingrasamant de violete de la Estefana si le merge tare bine. Am renuntat odata la toata colectia de violete din cauza acarienilor.
 
Sus