Violete inflorite II

Mihaella

Member
Si mie imi plac mult violetele, dar am numai culori clasice sa le zic asa, astept cu mare drag sa se faca mare una in doua culori. Apropo de crescut,daca puneti o frunza in pamant la voi in cat de face mare si face si flori? Cea un doua culori e plantata de un an si abia acum pot sa spun ca e maricica, pt flori mai am de asteptat
 

doina

Member
De la plantatul frunzei in pamant pana la primele flori dureaza cel putin 7-9 luni dar sunt mai multi factori in joc; timpul care dureaza pana frunza scoate puii, asta este in functie de cat de tanara este frunza, substratul folosit, perioada din an in care a fost pusa ( mai mult temperatura ambianta), cantitatea de lumina.
Conteaza destul de mult si transplantarea in pahare micute care se schimba periodic cu unele putin mai mari, dupa ce s-au umplut cu radacini.
 

Aimee

Member
doina a spus:
De la plantatul frunzei in pamant pana la primele flori dureaza cel putin 7-9 luni dar sunt mai multi factori in joc; timpul care dureaza pana frunza scoate puii, asta este in functie de cat de tanara este frunza, substratul folosit, perioada din an in care a fost pusa ( mai mult temperatura ambianta), cantitatea de lumina.
Conteaza destul de mult si transplantarea in pahare micute care se schimba periodic cu unele putin mai mari, dupa ce s-au umplut cu radacini.
Pe langa toate acestea, as adauga eu ca depinde si de varietate.
 

Mihaella

Member
Hmm in ce anotimp ar fi bine sa pun frunza in pamant? M- a cuprins o frenezie vazand ce flori fac unele varietati. :visator:
 

doina

Member
Teoretic se pot pune frunze la inmultit in orice perioada a anului dar din proprie experienta stiu ca cele puse vara pe canicula dau randament mai slab.
 

Mihaella

Member
nicoleta a spus:
Cu drag iti pot da eu, dar nu e timpul potrivit sa le trimit prin posta...e prea frig!
O sa tin minte ca mi-ai promis :) Multumesc! Vorbim prin martie,aprilie, nu prea mai am rabdare dar nu am ce sa fac. :ros_unghii:
 

Mihaella

Member
cornelia a spus:
Floricele mai multe si mai intens colorate:


:hipnotizat: aaah e superba! Ce trebuie sa fac sa imi dai si mie o frunza? Vin in Bucuresti oriunde si iti dau si banutii pe ea :rugaciune: De fapt e cam ciudat sa ne intalnim sa imi dai o frunza, daca vinzi frunze ma uit pe ce poti oferi si vedem cum facem :D
 
Sus