Violete inflorite II

anknic

Active Member
nu, isi pot reveni, da' daca le rupi primii boboci cica le ajuta sa infloreasca si ele corect.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Eh, da, Cornelia, așa speram si eu. Ankanik, nu mă indur sa ii rup boboceii, tocmai am văzut ca mai are unul. Asta e, o sa am o toamna roz, nu albă, nu-i bai.
 

anknic

Active Member
sigur data viitoare infloreste corect...eu asteia nu i-am rupt bobocii de aia cand am vazut poza parca imi aminteam ceva :)

oricum eu la golden autumn cand am primit frunza de la o prietena nu m-am uitat cum ar trebui sa arate...da' ma gandeam ca trebe sa fie galben-bronz cumva dupa nume si cand fuse roz...stiu ca m-a socat cumva, am ramas cumva socata si la a doua inflorire pt.ca e alba :)
 

doina

Member
Arina a spus:
Si eu cred ca este un sport de la Golden Autumn.Asa mi-a inflorit si mie prima oara, iar apoi si-a revenit.Cred ca a fost influentata de temperaturile ridicate.
Arina, si eu am crezut initial ca poate fi un sport de la Golden Autum dar frunzele acestuia sunt mai deschise la culoare si zimtate asa parerea mea e ca nu e Golden Autum.

Anknic, Golden-ul Autum poate face flori rozalii de la caldura, chiar daca planta face de obicei florile normale, galbioare.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
E posibil atunci sa fie de la caldura, pentru ca sta pe un pervaz vestic si exact sub fereastra e caloriferul, programat sa țină o temperatura constanta de 21 de grade.
 

doina

Member
La 21 grade e bine pentru violete, eu m-am referit la caldura de asta vara, peste 30 grade pe rafturile mele cu violete :roll:
 

Roxana Peled

Active Member
Un sistem corect programat sa mentina temp la 21 de grade are de regula un termostat in partea opusa a camerei (fata de calorifer) care inregistreaza temperatura si opreste sistemul cand a ajuns acolo la 21 de grade. Nu prea ai cum sa faci altfel ca nu poti sa pui termostatul pe calorifer :)
Asta inseamna ca deasupra caloriferului sunt mult mai mult de 21 de grade.
 

doina

Member
Lacramioara, felicitari pentru colectie :clap:
Eu am un fix cu ghivecele violetelor :rofl: , daca ce ai in poze nu sunt masti cred ca toate violetele tale sunt in ghivece mult prea mari, dar pana la urma fiecare ara stilul propriu de a ingriji plantele.
 

Roxana Peled

Active Member
Spuneti-mi si mie care e treaba cu marimea ghiveciului? Eu am toate violetele in ghivece de marimea celor in care le are si lacrimioara si-mi infloresc non-stop de ani de zile. N-am pierdut niciodata nici una, nici vara, nici iarna ... de ce ar trebui sa fie ghiveciul mai mic de atat :?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
Spuneti-mi si mie care e treaba cu marimea ghiveciului? Eu am toate violetele in ghivece de marimea celor in care le are si lacrimioara si-mi infloresc non-stop de ani de zile. N-am pierdut niciodata nici una, nici vara, nici iarna ... de ce ar trebui sa fie ghiveciul mai mic de atat :?
Daca planta e in ghiveci prea mare, in loc sa infloreasca va lucra sa-si dezvolte radacinile. Prin urmare e important sa corelezi marimea ghiveciului cu marimea plantei.
Eu tin puii mai marisori de violete (un soi de adolescente sa zicem, aproape la fel de mari ca si violetele adulte) in pahare transparente mici de unica folosinta si le merge foarte bine.
Pentru o violeta matura, un ghiveci de 8 maxim 10 cm in diametru ar fi perfect.
 

Roxana Peled

Active Member
lacrimioara a spus:
Banuiesc ca le-ar trebui ghiveci mai mic daca uzi plantele in farfurie , nu ?
Eu nu le ud niciodata in farfurie, doar pe sus cu grija si cu nu prea multa apa.

Gradinarito, nu stiu cum e cu lucratul la radacini dar eu cand am schimbat pamantul uneia dintr-un ghiveci ca al lacrimioarei avea trei radacinute amarate si era acolo de ani de zile. Nu mi s-a parut ca lucrase cine stie ce la ele :rofl: Inflorea minunat si inainte si a inflorit la fel si dupa. I-am schimbat pamantul pentru ca facuse tulpinitza lunga si am replantat-o in acelasi ghiveci :D
 

Aimee

Member
Imi dau si eu cu parerea ... nu cred ca e sport de Golden Autumn. Am si eu si in vara, din cauza caldurii excesive florile au avut o tenta de roz, dar foarte usoara. Am mai vazut poze si de pe forumuri de afara si avea o nuanta de roz, dar niciodata nu floarea nu era complet roz.

http://alienor.sunphoto.ro/Golden_Autumn
 
Sus