Violete inflorite I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff
erika76 a spus:
Cornelia ce ziceai tu de depigmentare daca se intampla nu trebuia sa ramana frunzele ca la Bob Serbin, mai inchise?
In cazul depigmentarii din cauza temperaturilor scazute modificarile au loc doar la flori, nu si la frunze. Un verde crud la frunze poate sa insemne mai putina lumina decat ii trebuie sau poate sa insemne ca e planta tanara (ceea ce e!)
 

dorinas

Member
Cornelia sincera sa fiu nu mai stiu, s-ar putea sa fie diferit si poate asta sa fie cauza. Culmea e ca mai am un pui de la aceeasi frunza si astept sa infloreasca, florile par sa fie albe de data asta, frunzele la fel au culoarea un verde mai deschis.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Chiar e interesant ce se intampla. Era bine daca iti aduceai aminte ce pamant le-ai pus, pentru ca unele transformari apar si de la pH.
 
Nu stiu ce sa zic cornelia..este posibil sa o fi udat si cu apa mai "proaspata", desi in general...cu apa de la temperatura camerei, "statuta" cel putin cateva zile in sticla.
O sa incerc sa fiu mai atenta.
Va multumesc pt sfaturi!
 

Ariana

Member
Am patit si eu asa ceva cu mult timp in urma. M-am prins mai tarziu ca intr-un anumit moment al zilei batea soarele pe frunze. Seamana cu ce s-a intamplat plantutei mele. Incearca sa o pui aproape de geam dar sa nu ajunga soarele pe ea.
Multa sanatate plantutei tale! :D
 

rodica05

Member
Foarte frumoasa, Hari. Sa-ti traiasca, sa te bucuri de ea si noi de fotografiile tale :D
Am o intrebare: culoarea este cea reala? Ca mie o violeta mov imi iese numai albastra! :x
 

Hariclea

Member
Da, Rodica, culoarea asta iese bine, adica este cea reala. probleme am cu movul care iese mai albastrui si cu roz-coarai care iese portocaliu... or fi niste setari de facut la aparat... :roll:
 

rodica05

Member
Hariclea a spus:
probleme am cu movul care iese mai albastrui si cu roz-coarai care iese portocaliu... or fi niste setari de facut la aparat... :roll:
Asa ma gandesc si eu. Ca nici la lumina naturala nu iese culoarea reala, nici la blitz...
Foarte draguta, Sini.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus