Violete inflorite I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

mena

Member
Fetelor, aveti niste violete superbe. Ma uit la ale voastre si visez la ale mele care acum sunt in stadiul de frunze la prins :)
Imi trebuie rabdare din plin pana ajung sa le vad inflorite. Pana atunci va am pe voi care ma bucurati cu violetele voastre minunate :wink:
 

emeclau

Active Member
Simina, m-ai dat gata cu ea!
felicitari pentru poze si pentru modul in care ne-ai prezentat-o! :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Simina, foarte frumoasa, felicitari!
Eu am o explozie de flori la Pow Wow si Ma's White Elephant - am tot folosit in ultima perioada ingrasamant Peterson cumparat de la Emeclau si le-a mers foarte bine - o sa incerc sa postez si imagini in week-end.

Am incercat sa scriu la topicul de ingrasamant specific dar e inchis - vreau un sfat: ce ingrasamant sa continui sa folosesc acum? nu as vrea sa supradozez ...
si mai vreau sa stiu daca nu ar putea fi folosit Peterson si la streptocarpusi...Emeclau, te astept cu lamuriri!
 

Leanna

Member
Frumoasa aceasta a crescut din frunza, primita cadou sub denumirea Nancy Lawrence. Nu sunt sigura de identificare, dar de fapul ca e minunata nu am si nici nu indraznesc sa am dubii :D
 

mena

Member
Este superba violeta, Leanna. Sa-ti traiasca si sa te bucure cu cat mai multe flori. Cat are in diametru o floare?

Am incercat sa o caut pe net dupa denumirea de Nancy Lawrence dar din pacate nu am gasit nimic. :(
 

Leanna

Member
Diametru florii e aproximativ de 5,5 cm, o voi masura seara :D
Violeta sub asa denumire am gasit doar pe-un site, poza din pacate nu e prea clara http://violets.ru/photos/violet.php?nancy_lawrence
Descriere "Flori mari duble, de culoare roz cu bordura zmeurie si tente de aceasi culoare, standart" Nu sunt sigura de identificare, voi vedea cum va inflori celalalt pui :D
 

mena

Member
Da, ai dreptate, poza nu este prea clara.
Are diametrul maricel floarea, cred ca se vad frumos mai ales cand sunt mai multe flori inflorite deodata :wink:
 

emeclau

Active Member
intr-adevar, nu am mai auzit de varietatea asta, dar ce mai conteaza :nu-i nimic: ...ne rapeste cu frumusetea ei!
e un mov magenta, asa-i?
parca seamana culoarea cu Red Summit :D
 

Leanna

Member
emeclau a spus:
intr-adevar, nu am mai auzit de varietatea asta, dar ce mai conteaza :nu-i nimic: ...ne rapeste cu frumusetea ei!
e un mov magenta, asa-i?
parca seamana culoarea cu Red Summit :D
Da, seamana mult culoarea..si forma florii :D
 

Simina

Active Member
De fapt sunt patru poze incluse intr-un colaj.
M-a ajutat un soft de editare fotografii: "PhotoScape" pe care-l recomand si altora. Eu il folosesc destul de des.
 

danya

Active Member
Multumesc Simina.

Se intampla ceva ciudat cu o violeta de-a mea: i se usuca bobocii. Oare de ce? Ce e de facut?
 

emeclau

Active Member
Bucuria zilelor mohorate de toamna :D

Sparks Fly Funambule Tomahawk

B-Man's Allesio sport Volshebnaya Nochi ( Magic Night) RU
 

sarselia

Active Member
Moderator
Emeclau desi nu sunt o pasionata a viloetelor trebuie sa admit ca sunt SUPERBE!

Par atat de inocente si gingase!

Minunat!
 

ena

Member
Sunt foarte frumoase toate! Sa va traiasca!
B-Man's Alessio a iesit si la mine tot sport... :(
 

danya

Active Member
Dar cum sa nu ne arati mymo asa frumuseti?
Sunt frumoase toate.
Emeclau,ne imbolnavesti! :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus